Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bedamusa - специалист
Рядко се случва да попаднеш на човек, който разбира какво прави и той да ти обърне внимание, лично аз не откривам такъв в нашия район. Отидох и си платих на фирма да ми направят проект и по техни изчисления имам нужда от нещо което реално няма да ми свърши работа защото миналата година направиха същите в един мой познат и той цяла зима стоя на студено. Голяма част от хората тук са на ти с темата която те интересува, но нямат много свободно време да се занимават с такива като нас :). Гледах и четох и аз като теб и най-доброто според мен на което съм попадал е Това обяснение за мощностите и тръбите, а дали е вярно или не могат да споделят и хората които са на ТИ. Дано съм ти бил полезен.
lakosste - специалист
.
Последна промяна от lakosste на пон дек 14, 2020 9:47 pm, променено общо 1 път.
lakosste - специалист
Здравейте,
Да събудя малко темата.
Първо ще задам въпроса и после ще обясня защо питам за да не се разводнявате в четене.
От колектора на втори етаж тръгва тръба 20,която е 13 метра до конвектор.Тръбата е от белите с Ал. Вложка.
Възможно ли е от този конвектор със връзка да се захрани втори конвектор,който е на 3-4 метра в съседната стая?
В момента не знам мощностите на двата конвектора.
Обяснявам защо е това упражнение.
По принцип от колектора са забранени всички консуматори на отделни кръгове но тръбите са пускани преди години по пода.
Сега вече отгоре има замазки и паркет.
Дойде време да се монтира котел и се оказа че едната тръба е доста чуплива при леко огъване.
Вижда се как има напукване отвътре.
Въпреки това я свързаха но както се опасявахме протече някъде по трасето където е правила завой.
Тръбите са вкарани във пластмасови гофрета и гофрети на едната ,която ни съмняваше се напълни с вода.
Сега или трябва да се разглоби паркета на три стаи и да се подмени или варианта ,който питам.
Тоест на кръга на единия конвектор да прибавим втори,защото там упражнението няма да е толко болезнено.Просто няколко метра рязане на гипсокартон.
Това е на един приятел и ще попитам за мощностите.
шоп - майстор
пон дек 14, 2020 9:46 pmlakosste написа:

Това е на един приятел и ще попитам за мощностите.
Постоянно апелирам за преоразмеряване на тръбите. Ми то си е като кабелите. При голмо сечение може да мине и много и малко ток, а и съпротивлението е по малко и е икономисва от помпа:-)))

Конвекторите по принцип си искат дебит. Ако не може да им се осигури дебит, защото са спънати с тесни тръбички се инвестира в скъпа помпа, харчеща повече ел. енергия.

Все пак попитай освен мощността с каква температура на флуида ще се отоплява приятелчето, че ако е с 30 гр и ТП няма да е ОК.
Погледни и цолажа на входа и изхода. Предполагам за 3/4"
LazarGanev - "Велик майстор"
пон дек 14, 2020 9:46 pmlakosste написа:
Дойде време да се монтира котел
То си го пише бе шопе, каква ТП? Според мен няма проблеми една тръба ф20 да си захрани 2 конвектора
lakosste - специалист
пон дек 14, 2020 9:55 pmшоп написа:
пон дек 14, 2020 9:46 pmlakosste написа:

Това е на един приятел и ще попитам за мощностите.
[/quote



Постоянно апелирам за преоразмеряване на тръбите. Ми то си е като кабелите. При голмо сечение може да мине и много и малко ток, а и съпротивлението е по малко и е икономисва от помпа:-)))

Конвекторите по принцип си искат дебит. Ако не може да им се осигури дебит, защото са спънати с тесни тръбички се инвестира в скъпа помпа, харчеща повече ел. енергия.

Все пак попитай освен мощността с каква температура на флуида ще се отоплява приятелчето, че ако е с 30 гр и ТП няма да е ОК.
Погледни и цолажа на входа и изхода. Предполагам за 3/4"
Благодаря за бързия отговор.
Тръбите от котела до втория етаж са 32 ппр.
Котела поддържа вода между 56 и 61 градуса.
шоп - майстор
Лазар, прав си, не съм дочел...вече ползвам очила, а не съм ги сложил:-)))
Обаче от пелетен котел с 70 гр топлоносител и от газов кондензен котел с топлоносител 40 гр може да е разликата дали ще работят или не конвекторите. И цирк. помпа и цялата разводка и хидравлична система е особено важна.
lakosste - специалист
[vbox][/vbox]
Ако бяха радиатори съм почти сигурен че става но не съм ползвал конвектори и не съм сигурен за дебита.
Макар че ако вентилаторите с на ниска степен мисля че ще става.Така или иначе няма нужда от силен вентилатор при положение че работят постоянно.
Котела е хидротерм-от тези които като се запалят и не се гасят
bobivg - специалист
Ползвайте здравата тръба за подаване или връщане от прецаканото захранване. Ще се получи две подаващи и една връщаща или обратното. Така ще е по-добре.
Същото като без нея ще е, според мен.

Тема "Съвет за диаметър на тръбна инстлация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: