Най - вълнуващия въпрос зимно време.
georgebg - специалист
Здравейте,
в момента правя ремонт на първия етаж на къщата си и съм решил да заменя тръбите за инсталацият за парно.
Самата инсталация беше с метални заварени тръби.
Самата конструкция на отоплението е с вертикална разгъвка т.е. от приземния етаж (където е котела), има хоризонтална разгъвка и оттам нагоре за всяка стая вертикални тръби с разлконение за радиатори , съответно 1-ви 2-ри 3-ти етаж. ( итова е за всички стаи , ощо 4 вертикални щранга)
Идеята е преработване на системата, като радиаторите ще се заменят с конвектори, и по-нататък въ ввремето , котела с термопомпа.
Но това е идеята :), а сега единствената задача е какви тръби да прекарам през ремонтирания етаж .
Смятам за първия етаж да пускам директно тръба през пода във конвектори с подов монтаж, следоватено тръбите които ще минават през първия етаж ще са за захранване на втория и третия, и основния ми въпрос при тази каша в обяснението ,ако някой го е разбрал, е какъв диаметър на тръбите да ползвам , като тръбата тръгва от приземния етаж и захранва по един конвектор на 2-ри и трети етаж ?

Благодаря предварително за съветите.
шоп - майстор
Привет. Работата с която си се захванал е много сериозна и ако нямаш опит може да си разочарован накрая.

90% от случаите при липса на опит и знания след преработка на стара отоплителна система с "дебели" железни тръби и заманата им с по-тънки и водни конвектори има проблеми поради липса на дебит. Решението е къртене или скъпи, мощни и енергоемки циркулационни помпи.

http://valtec.ru/document/calculate/flash.html

ето ти един лесен за употреба калкулатор при който може видиш реално как са свързани: мощност, хидравлични загуби, делта Т, дебит, диаметри, месни съпротивления и т.н. и да си подбереш необходимото.

Успехи!
georgebg - специалист
Днес ги мерих, едните са 25 мм , другите 20-21 мм вътрешен диаметър, така че мисля не е проблем да ползвам същите диаметри.
Разликата е че досега системата е на чугунени радиатори, и със съществуващите тръби, се загряваше и без да се пуска циркулационната помпа, което ми говори че диаметрите са с достатъчно презапасяване, и при положение , че се сменят радиаторите с конвектори с по-малка собствена вместимост има ли смисъл от същите диаметри?
И другия въпрос , при положение че ще се вкопават, какви тръби да изберат PEX-Al или ППР?
andy_forresite - майстор
Не гледай колко вода събира един чугунен радиатор, колко един конвектор и по това да подбираш тръбите. Това е грешна логика. Конвекторите искат сериозен дебит, защото са много по-мощни от радиатор. Имаш принудителна конвекция.
georgebg - специалист
съгласен съм, за мен не е проблем да ги направя със същото сечение, поне знам че с него системата работеше и гравитачно, макар че на третия етаж тогава не достигаше отоплението.
Понеже съм работил с ппр предполагам, че ще взема такива - със стъклофибърна вложка, гледам са се появили и някакви карбон-базалт,
въпроса е мога ли при определени условия да ги огъвам, за да ги вкарам на нивото на плочата в стената, или да ги правя с 135 градусови фитинги?
шоп - майстор
Не бързайте!
Четете, а ако не разбирате си платете за проект. Отоплението с термопомпа и вентил конвектори е специфично. Температурата на топлоносителя е ниска, а дебитите сериозни. Да не къртите след време :?

Жокер от мен...в по-голям диаметър тръбопровод може да мине и много и малко количество флуид с относително малки хидравлични загуби, а през малкият диаметър минава малко, често недостатъчно и с големи хидравлични загуби. Икономията, ако има изобщо има такава накрая става само съвкупна загуба от по-скъпа/мощна помпа и увеличен разход на ел. енергия :roll:

Сам казвате, че и досега мощността не е стигала. Първо си определете топлозагубите. После едно по едно нещата ще се напасват :partyman:
Що си решил да си разбутваш къщата, като разваляш работеща и вечна направия? Имаш пари за харчене, сили за хвърляне и нерви за трошене?
Няма ли някой дърт, около тебе, с който да поговориш? Или си млад и малко си чел, или не си първото, но второто е силно препоръчително. Ако прочетеш мненията на Шоп, ще забележиш, че много мъдро си пази старият руски котел и перфектната гравитачна /EЦ/ разгъвка /разводка/.
Какво налага ремонта на първият етаж, та и подмяна на тръби и радиатори? Смяташ да слагаш конвектори и термопомпа. Каква?
Щом си решил така, ко ти пречи да си сложиш качествени японски климатици /термопомпи/ във всяка стая? Едвали ще ти струва, колкото всичките неизвестни за които питаш.
Освен ако не искаш да си модерен, но си и богат.
Въпросите не са към теб. Ти трябва да си ги зададеш.
И накрая,
Направи това, което ще те направи щастлив или поне доволен!
vrangelov - специалист
georgebg написа:
Самата инсталация беше с метални заварени тръби.
Че какво не ѝ харесваш на инсталацията? С какво пластмасовите тръби са по-добри от металните, особено като се има предвид, че няма веднага да минаваш на нискотемпературно отопление?!?
georgebg - специалист
Благодаря на всички за съветите.
Защо съм разбутал вечна инсталация - защото се налага, при ремонта отварям големи прозорци. местя стени и т.н. имам си причина!
Системата като такава в приземния етаж , където е разгъвката за вертикалните щрангове няма да я бутам, тя там върви от фи 80 до фи 50 и събира над 300 л.
Единствения ми въпрос беше за диаметъра , дали след като разводката на първия етаж ще я правя директно от приземния, т.е. на вертикалните вече няма да захранват първия а само втори я и третия етаж , да се намали диаметъра ? Разбрах и няма да го намалявам !

Досега всичко е било достатъчно, казах че на гравитачен принцип не стигаше достатъчно до третия етаж, с вкл. помпа всико е ОК.
vrangelov - специалист
За диаметъра на тръбата @шоп ти е дал линк как се смята. Предната ти инсталация е работила, защото някой я е смятал. Явно не е бил много добър в сметките и затова единият етаж е бил малко студен. Може би е можело слагането на конвектори да стане и без смятане (предполагам тръбите са били без ръжда), като просто поставиш конвекторите и видиш, дали работят добре, но сега вече май е късно. Все пак всяко зло за добро. Ако беше сложил конвекторите и те работеха с котел, това нямаше да е гаранция, че с термопомпата щяха пак да работят.
Според мен като за "направи сам" не е лош вариантът да дадеш на някой да ти сметне тръбите и после ти да си ги монтираш сам.
Разбира се можеш и сам да си ги сметнеш, но за това трябва да седнеш малко да почетеш.

Тема "Съвет за диаметър на тръбна инстлация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: