Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefanhinkov - напреднал
За температурата на водата - вижте какво са писали Грейко в сайта си - да е 75 и помпата да включва на 60.
При мен две зими беше по-ниско, 55-60 на водата и помпата включваше на 45.
И в цялата горивна камера се наслои с нещо черно, което няма махане. Този сезон я карам по препоръките на Грейко и тези налепи определено намаляха, има ги още, но сякаш се чистят.
За разхода - ами гори си, и на ниските градуси като беше миналата зима и сега на 74 както е - все около кило на час, като е много студено отива и повече. 5 радиатора и 2 лири захранва, като 3 от радиаторите съм ги нагласил да топлят колкото да не замръзне инсталацията.
Може би ако успея да я накарам на работи в "поддържане" ще падне, ама не успявам и сега както не е много студено навън - охлажаме стаята с отваряне на прозорците, което е лееееко неикономично, ама по-добре, че като влезе в поддържане и след 1-2 мин. пише, че е загаснала, а тя всъщност си гори.
Joro.gushterov - помощник
пон дек 06, 2021 7:43 amsilent написа:
Ако имаш 60гр. на водата на камината трябва да имаш поне 50-55 на радиаторите..т.е с ръка да не може да ги държиш...така че търси грешката при себе си...
Е на затворена и напълно работеща система, проверана, без течове, без въздух ... каква грешка да търся?!?!? Тва е несериозно, аз затова подчертавам, че говоря за камина, а не за котел.

Всеки радиатор си има мощност за определени градуси, на които работи. На последния радиатор, който взех, панелен, пишеше макс мощност е 3552 w при макс Т на водата 85 градуса!!!
Това е от производителя.
На 60 градуса колко ще отддава? Едва ли ще стигне мощността да държиш 24-25 градуса , освен ако не е топло навън или камината не е работила продължително време, седмица,две примерно без гасене за да набере някак тая темп. И да я поддържа. А при -10 навън, например, ме съмнява и да я поддържа.

Не се заяждам, държа да отбележа, разсъждавам си, защото ми е много чудно, сега, ако стаята ти е 6 квадрата, може и да стане номера, или ако имаш 2 3 радиатора в стая, да, ама на всички дето съм чел споделените мнения, ситуацията не е такава, стандартно с по 1 радиатор в стая... :? :? :?
Joro.gushterov - помощник
пон дек 06, 2021 8:44 amstefanhinkov написа:
За температурата на водата - вижте какво са писали Грейко в сайта си - да е 75 и помпата да включва на 60.
При мен две зими беше по-ниско, 55-60 на водата и помпата включваше на 45.
И в цялата горивна камера се наслои с нещо черно, което няма махане. Този сезон я карам по препоръките на Грейко и тези налепи определено намаляха, има ги още, но сякаш се чистят.
За разхода - ами гори си, и на ниските градуси като беше миналата зима и сега на 74 както е - все около кило на час, като е много студено отива и повече. 5 радиатора и 2 лири захранва, като 3 от радиаторите съм ги нагласил да топлят колкото да не замръзне инсталацията.
Може би ако успея да я накарам на работи в "поддържане" ще падне, ама не успявам и сега както не е много студено навън - охлажаме стаята с отваряне на прозорците, което е лееееко неикономично, ама по-добре, че като влезе в поддържане и след 1-2 мин. пише, че е загаснала, а тя всъщност си гори.

Е и аз тва казвам, яде си, при мен си яде, производителя, грейко, по книга дава средно 1.5 кг на час. Аз гледам стойности по 0.5 на час..
Аз удома 0.5 кг ще направя, ако оставя само 1 радиатор да работи, ама то ква полза..

Пробвах всичко, намалях мощността за да работи по-дълго време и да топли водата по-бано, системно... пак си харчи кило, само дет не влиза в поддържане.
Пробвах да увелича мощността на р1,2 и 3 с идеята, че ще харчи повече първоначално, но бързо ще влиза и бърво в режим на поддържане. Дааа, бързо затопля водата, бързо затопля помещенията, но разхода е същия, да има 100тина грама + -.
Делих цикли, порции, вентилатори нагоре надолу, няма братче все същото, че в някои случаи и значително по-зле.

Единственото, за което се чуда вече, е че или пелетите не са достатъчно калорични, или ще трябва стаен термостат, което не искам за сега или да махна тея термоглави /с врътка 5 позиции/ и да сложа електронни, с които да регулирам радиатора по зададена температура на помещението с точност до 1 десетта... :?
emiliqn1978 - помощник
нед дек 05, 2021 11:38 pmJoro.gushterov написа:
Здравейте отново и от мен...
Камината е грейко бижу дизайн 16kw, имам 4 панелни радиатора с термоглави, един малък панелен радиатор 30х90 без глава и един алуминиев без глава, но с почти притворен до край кран...
Къщата е с външна изолация и дограма, топля 100 кв. Като на половината от тях имам фибран на таваните, но от външната страна, под замаска на тераса..
Сега не мога да разбера как някои колеги дават разход от по 12 кг на денонощие с подобен брой радиатори.
Аз ли нещо бъркам настройките, пелетите ли не ги бива не знам.
Опитвах какво ли не... изчетох цялата тема, делих порции, цикли, свалях Т на водата, увеличавах вентилатори, намалях вентилатори и не и не, на час горя по 1.2 -1.4кг, като термоглавите са ми направени на 4та степен, за 3та степен и 20 градуса си е хладно вече... камината работи на таймери от 18:00 до 12-00 часа или 18 часа в денонощието, за тва време горя 1.5 до 2 чувала за сега. За 2 месеца съм изгорил 800 кг пелети..

Опитвах различ и мощности, но без ефект, ако намаля Р1 и Р2 като мощност, не влиза в поддържане, а работи нон стоп. Не знам как да я настроя правилно или просто пелетите са кофти. Шнека го калибрирах, 8.8 кг на час ми даде, макар, че варира, със същите пелети предния месец даде 8кг на час...
Сега не знам кое е по правилно и по икономично по-голяма мощност на всички степени с идеята по-бързо да стига зададената Т на водата и да влиза в режим на поддържане или по-слаба мощност, но за сметка на режима на поддържане??
Не знам къде бъркам, аз ли не мога да се оправя, пелетите ли са куци какво ли нз. Колега ми праща неговите настройки, с които той гори по около 0.5 кг на час, а аз със същите горя по 1 кг....
Нз вече какво да правя, не че 3 тона за сезон са много, щот гд толкова ще излезе по груби сметки, но е дразнещо да четеш за разходи от по 0.5 кг , а ти да имаш двойно и..
Забелязах, че разликата е Т на водата при мен спрямо консумацията на пелети е минимална, примерно дали ще е настроена на Т 67, 70 или 75 разликата е пренебрежимо малка от към разход.
Вече започва да се замислям за стаен термостат...

И още нещо, че стана дълъг поста.
Чета, че хора с камини, подчертавам камини, държат Т на водата 55 60 градуса и в стаите им било по 24 25 градуса, тва лятно време ли става или зимата :? Понежа пробвах да направя Т на водата 60 градуса макс, ама на радиатора няма никой... т.е топличък е , но ако чакам да ми стопли, по-скоро ще остарея....ако тая вода трябва да ми поддържа 24 градуса, трябва от август да запаля камината и да не я гася цяла зима, как става тоя номер при другите нз.

И последно, на колко градуса е добре да включва циркулационната помпа, т.е каква е зависимостта между Т макс на водата и включването на помпата???
Благодаря Ви и лека вечер.
Аз отоплявам етаж от къща с камина 16 ка като термоглавите са между 4 и 5 при 24-25градуса притварят температура на водата 60градуса помпата се включва на 50 ако работи цял ден гори около един чувал пелети всичко зависи от качеството на пелетите колко са калорични аз топля и водата в бойлера вземи си хубави пелети и от там ще имаш и икономия това с 75 градуса е за да няма конденз ако комина ти е наред няма проблем
stefanhinkov - напреднал
[/quote]
Аз отоплявам етаж от къща с камина 16 ка като термоглавите са между 4 и 5 при 24-25градуса притварят температура на водата 60градуса помпата се включва на 50 ако работи цял ден гори около един чувал пелети всичко зависи от качеството на пелетите колко са калорични аз топля и водата в бойлера вземи си хубави пелети и от там ще имаш и икономия това с 75 градуса е за да няма конденз ако комина ти е наред няма проблем
[/quote]

Това, че конденза е заради комина сигурно ли е? Не мисля, че имам проблем с комина или пелетите, но две зими я държах на 55-60 градуса и помпата се пускаше на 45 (и тези настройки ги направи инсталатора) и сега в камерата има доста налепи, които не могат и да се махнат. От този сезон налепите намаляват осезаемо, но е на 74 градуса и помпата включва на 60... което в не много студените дни ми е много, но заради налепите не я бутам....
emiliqn1978 - помощник
пон дек 06, 2021 10:28 amstefanhinkov написа:
Аз отоплявам етаж от къща с камина 16 ка като термоглавите са между 4 и 5 при 24-25градуса притварят температура на водата 60градуса помпата се включва на 50 ако работи цял ден гори около един чувал пелети всичко зависи от качеството на пелетите колко са калорични аз топля и водата в бойлера вземи си хубави пелети и от там ще имаш и икономия това с 75 градуса е за да няма конденз ако комина ти е наред няма проблем
[/quote]

Това, че конденза е заради комина сигурно ли е? Не мисля, че имам проблем с комина или пелетите, но две зими я държах на 55-60 градуса и помпата се пускаше на 45 (и тези настройки ги направи инсталатора) и сега в камерата има доста налепи, които не могат и да се махнат. От този сезон налепите намаляват осезаемо, но е на 74 градуса и помпата включва на 60... което в не много студените дни ми е много, но заради налепите не я бутам....
[/quote]

Аз със хубави пелети я чистя много бързо на края на сезона
Joro.gushterov - помощник
пон дек 06, 2021 10:36 amemiliqn1978 написа:
пон дек 06, 2021 10:28 amstefanhinkov написа:
Аз отоплявам етаж от къща с камина 16 ка като термоглавите са между 4 и 5 при 24-25градуса притварят температура на водата 60градуса помпата се включва на 50 ако работи цял ден гори около един чувал пелети всичко зависи от качеството на пелетите колко са калорични аз топля и водата в бойлера вземи си хубави пелети и от там ще имаш и икономия това с 75 градуса е за да няма конденз ако комина ти е наред няма проблем


Какъв тип радиатори ползваш?? Тип 11, 22, 33, панелни, алуминиеви?!?!

...че като гледам цените на панелен тип 33, 600х1800мм, излезе ми цена между 600 и 750лв за брой...

А на повечето колеги дето имат снимки радиаторите са им все тип 22, поне на снимката изглеждат така...а те са с по-ниско топлоотдаване като цяло.
Ето моя дето взех последно, за който бях писал, макса му е при 85 градуса.. и да и аз се пулих ама така си пишеше на картончето... успях да издиря инфо, еми при Т 60 изходяща, 55 входяща, дава 1.3 кв/ч.
Еми за да стопля до 24 градуса с тея 1.3кв/ч. Трябва няколко дни да не гася печката и да се моля да не стане под 0 градуса вънка.
Топлил съм се назад във времето на духалка 2кв/ч.
Последния път при около 0 градуса навън, работи нон стоп 24 часа, преди да се стопи, ма тава е др тема, та за това време повече от 16 градуса не мръдна Т в стаята... това 2кв. Духалка, какво остава за 1.3 кв.... иначе казано харчим ресурс седа на студено и си мисля, че е топло :mrgreen:
balchik_bul - специалист
пон дек 06, 2021 2:38 pmJoro.gushterov написа:
пон дек 06, 2021 10:36 amemiliqn1978 написа:
пон дек 06, 2021 10:28 amstefanhinkov написа:
Аз отоплявам етаж от къща с камина 16 ка като термоглавите са между 4 и 5 при 24-25градуса притварят температура на водата 60градуса помпата се включва на 50 ако работи цял ден гори около един чувал пелети всичко зависи от качеството на пелетите колко са калорични аз топля и водата в бойлера вземи си хубави пелети и от там ще имаш и икономия това с 75 градуса е за да няма конденз ако комина ти е наред няма проблем


Какъв тип радиатори ползваш?? Тип 11, 22, 33, панелни, алуминиеви?!?!

...че като гледам цените на панелен тип 33, 600х1800мм, излезе ми цена между 600 и 750лв за брой...

А на повечето колеги дето имат снимки радиаторите са им все тип 22, поне на снимката изглеждат така...а те са с по-ниско топлоотдаване като цяло.
Ето моя дето взех последно, за който бях писал, макса му е при 85 градуса.. и да и аз се пулих ама така си пишеше на картончето... успях да издиря инфо, еми при Т 60 изходяща, 55 входяща, дава 1.3 кв/ч.
Еми за да стопля до 24 градуса с тея 1.3кв/ч. Трябва няколко дни да не гася печката и да се моля да не стане под 0 градуса вънка.
Топлил съм се назад във времето на духалка 2кв/ч.
Последния път при около 0 градуса навън, работи нон стоп 24 часа, преди да се стопи, ма тава е др тема, та за това време повече от 16 градуса не мръдна Т в стаята... това 2кв. Духалка, какво остава за 1.3 кв.... иначе казано харчим ресурс седа на студено и си мисля, че е топло :mrgreen:

И аз от два месеца съм с духалка 2 кв. Топля само една стая 27 кв.м. за 3-4 часа през седмицата и 10-12 часа в почивни дни.
Почти през цялото време ми е студено. Изпотявам се само като дойде сметката за ток!
silent - майстор
пон дек 06, 2021 10:07 amJoro.gushterov написа:
пон дек 06, 2021 7:43 amsilent написа:
Ако имаш 60гр. на водата на камината трябва да имаш поне 50-55 на радиаторите..т.е с ръка да не може да ги държиш...така че търси грешката при себе си...
Е на затворена и напълно работеща система, проверана, без течове, без въздух ... каква грешка да търся?!?!? Тва е несериозно, аз затова подчертавам, че говоря за камина, а не за котел.

Всеки радиатор си има мощност за определени градуси, на които работи. На последния радиатор, който взех, панелен, пишеше макс мощност е 3552 w при макс Т на водата 85 градуса!!!
Това е от производителя.
На 60 градуса колко ще отддава? Едва ли ще стигне мощността да държиш 24-25 градуса , освен ако не е топло навън или камината не е работила продължително време, седмица,две примерно без гасене за да набере някак тая темп. И да я поддържа. А при 10 навън, например, ме съмнява и да я поддържа.

Не се заяждам, държа да отбележа, разсъждавам си, защото ми е много чудно, сега, ако стаята ти е 6 квадрата, може и да стане номера, или ако имаш 2 3 радиатора в стая, да, ама на всички дето съм чел споделените мнения, ситуацията не е такава, стандартно с по 1 радиатор в стая... :? :? :?
Аз с друга камина при 60гр. на водата не мога да си държа ръката на радиаторите...не знам какво е сбъркано при теб..при 60 гр. на камината да имаш топлички радиатори причната за мен е лоша циркулация заради грешна инсталация въздушна възглавница или запушване по системата....гадния налеп при мен беше при високи външни температури ниски димни газове не ообено качествени иглолистни пелети...конденза в комина също...самата температура на водата е от второстепенно значение...
Joro.gushterov - помощник
пон дек 06, 2021 7:41 pmsilent написа:

Аз с друга камина при 60гр. на водата не мога да си държа ръката на радиаторите...не знам какво е сбъркано при теб..при 60 гр. на камината да имаш топлички радиатори причната за мен е лоша циркулация заради грешна инсталация въздушна възглавница или запушване по системата....гадния налеп при мен беше при високи външни температури ниски димни газове не ообено качествени иглолистни пелети...конденза в комина също...самата температура на водата е от второстепенно значение...
Аз съм обяснил по-горе за радиаторите, в поста след този, който цитираш...

Въпроса е ти с какви радиатори си, ако си с панелен тип 33 например, 600х2000, за 750 лв броя при сегашни цени, тогава, да, при Т 60 градуса може да поддържа приипна Т, защото просто този тип при 60 градуса изкарва около 3, 3 и нещо кв/ч отдаване, което за една стая от примерно 15-16 кв изолирана си е добре...
Съотнесен към панелен тип 22, излъчва има няма 3 пъти повече. Конкретно за тип 22, масово ползвания, поради по-достъпната си цена, няма база за сравнение с тип 33.
Въпроса е, че като гледам повечето са с тип22, и не са от най-големите, поне това се вижда. Та тези трудно ще държат тая Т в стаята на 60 градуса Т на водата според мен, а и да има икономия на пелети.
Ако работят на висока Т на водата имат шанс..ама икономията отиде...

Аз затова се чудя и пак ще попитам с какви радиатори си..
Може пък проблема ми да е и точно това, че ползвам тип 22, а не скъпия вариант тип 33 или алуминиев от 20 глидера например, но и те са цифра..

Не знам, просто какво ли не опитах и не и не , на час кило, кило и 200, надолу няма освен да я спра... :lol:

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: