• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 512
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
geniya написа:
Не искам да ме разбирате грешно, ама някой от инсталаторите да ми отговори какво може да се развали в една пелетна камина /горелка/?
Сега ще се почне, може да се изгори запалки, да се задръсти шнек и т.н.
Според мен камината или горелката като едно крайно изделие е много сигурно и здраво, което с контролера си се самозащитава, така ли е?
Тогава не мога да разбера какво толкова трябва да ми заверяват гаранцията и да ми вземат 100+лв. за пуск????...
Защо трябва и при тях да се заверява гаранцията, нали е готово изделие със всичките му вградени защити, изпробвано е и т.н.???
Защо трябва да се плаща за пуск и настройка тогава?
Изобщо не е задължително посещенито на сервиза, не е задължително да се ползва гаранцията, всеки сам е господар на парите си. Прав си, че марката се е доказала с качествени продукти.
geniya - специалист
Лазара, не мога да разбера защо се палиш и реагираш така негативно?Разбирам, че това Ви е бизнес и сте от страна и на поддръжка и на доставка и монтажи и пуск.Имате и клиенти които Ви благославят, и такива които Ви правят черни.Това е естествено да е така.Но едва ли не пускането на една пелетна камина е нещо което да ти разреши да имаш гаранцията на уред, който по презумция е с две години гаранционен срок.Нали когато клиента си купи камина от магазин или от представител плаща цена с достатъчна надценка в деня на покупката?Не би ли трябвало да е включена цената и подписа върху протокола за пускане.Или НЕ?Защото много е лесно да ти набутат камината, да ти я пуснат и после чукай си главата, защото на всяко идване ще ти искат едни пари 20,50,100лв за настройки и т.н.
Момента с доплащането за да ти важи гаранцията го има само в БГ.
filmatoplo - майстор
Не знам как изглежда ,по принцип аз на никой не натяквам че плаща за гаранция -само че на 99% се монтира горелката ,котела или камината - това вече се заплаща .
andy_forresite - майстор
Ха, ако навън беше за "парно" нямаше да водите този разговор, ама карай... Според мен цената трябва да е една за всички и да включва:
1. транспорта
2. пренасянето
3. първоначалния пуск
4. контролно посещение

За гаранцията въобще не говорим. Тя съществува и е 2 г. Не се гледа с добро око на скрити разходи. А 50-100 лева за заверка на гаранция си е скрит разход, поне докато не стане въпрос за това. Докато гледа цената, клиентът не знае за тези 50-100 лева. Ще ви дам пример с рефинансиране на кредит при по-ниска лихва. Супер, ама ни е спестена незначителната подробност за месечна такса за обслужване на сметка ... примерно 10 лева, такса разглеждане документи или задължителна застраховка, която се удържа при отпускането на парите. И ти като сложиш всичките такси няма много смисъл от гимнастика...

Пренася се до каминното/котелното. Не става да звънне и да каже: "Оставил съм ти камината на 50 метра от втория изход на кръговото".
Първоначалният пуск много трудно може да стане в деня на доставката, освен ако всичко не е прикарано или е имало стара инсталация и работата по присъединяването е час-два с помотването. Клиентът да има право да откаже такъв пуск. Като иска сам - сам. Цената вече е платена, пари назад [-X . Когато му дойде реда, дистрибуторът го прави като да не се връща повече за донастройване. Настройките на камина № 00003201 са такива и такива, пише се каквото трябва. На контролното само една цифра да не е същата - 50 лева "наказание". Другият път пак, вече ако клиентът позвъни. Така хем няма да се човърка по параметрите, хем настройването ще е включено в цената (няма да се плаща допълнително) и дистрибуторът ще има интерес да направи каквото може за тази инсталация и гориво. Иначе може да си идваме (на ракия и салата) 5 пъти в годината.
Присъединяването си е отделна услуга. Цената за това нещо не може да се знае предварително. Лавира в широки граници според сложност, достъпност, материали, срокове и др. Това си е отделна цена за отделна услуга. Едно е да идеш и то да няма нито една тръба или поне дупка с дюбел в стената барем за едната планка за радиатора, и друго ... в някаква различна ситуация.
Контролното посещение да е предшествано от обаждане до клиента за уговорка на дата и ориентировъчен час за посещение на адрес. Клиентът може да приеме или откаже. Гаранцията си важи. Иначе някой ще каже "един доде, зе ми парите и поече не го видех". Така се изгражда доверие в хората. Те ще знаят, че ако "утре" нещо откаже по камината, горелката или котела, там някъде съществува човек, на който могат да разчитат.
И след като цената включи тези работи, след това да няма ама аз сам си го внесох котела, сам си сложих горелката, сам свързах всичко, сам си я настроих ... пък платих същата цена като еди кой си, на когото всичко дистрибутора му е правил. Малко като на принципа на здравната каса и зъболекаря - имаш право на три процедури и всички плащат. Дали и в каква степен ще използват такива процедури, не е от особено значение щом парите са внесени в НЗОК.
Щом тези 50-100 лева са проблем, цената става 2990, плюс контролното идване - 3040 лева.
martolk - специалист
Колеги, мисля, че се изказахме доволно по темата. Изводите, всеки сам си ги прави... Предлагам да не разводняваме темата със странични дискусии, за да е по-прилежна и подредена.

Не знам до колко ще е от полза, но ще напиша някои основни заводски стойности на камината, в случай, че някой ги е променил и иска да се върне към тях:

Макс. темп. - 80
Капацитет шнек - 8.2
Разпознаване на огън - 5 по-висока; 0 по-ниска; време за гасене -6
Модулация мощн. - Р3 - 06; Р2 - 03; Р1 - 0; поддържане на огън - 20 мин.; прегряване 5
Запалване - Брой опити - 2; Зареждане - 70; етап 1 - 20 сек., вент. 0; етап 2 - 300 сек., вент. 36; етап 3 - 180 сек.; вент. 40
Разгаряне - 100, вент. 36; нарастване мощн. Р1-10,Р2-180
Мощност Р1 - Подаване гориво - 6.0, цикъл - 50, вент. - 30
Мощност Р2 - Подаване гориво - 10.0, цикъл - 50, вент. - 34
Мощност Р3 - Подаване гориво - 19.6, цикъл - 50, вент. - 38
Поддържане - Подаване гориво - 2.0, цикъл - 120, вент. - 20
Межд. чистене - цикъл - 90 мин., продължителност 15 сек., помяна вент - активирано, основен вент - 100.
VelinPetrov - специалист
Ще ме прощават някои от колегите, но хората са си прави за 100-те лева за заверка на гаранцията. Извинявай ама какво значи да вземеш 100 лв. само за да разпишеш ? И защо въобще някой си трябва да разписва нещо за да има изделието гаранция ? Нея ТРЯБВА ДА Я ИМА по ЗАКОН.
Като си купите хладилник някой да идва да ви вземе 100 лв. да ви разпише гаранцията ? Да ви огледа кухнята ? Да види какъв салам ще слагате в него ? Аз съм твърдо ЗА че инспектиране на системата преди пуск трябва да има, ако има проблем да се откаже пуск.Но чак 100 лв за тва да дойдеш да се размотаеш и да си тръгнеш, а АЗ да съм си монтирал, напълнил, обезвъздушил и тн. всички неща. Е ти какво ще свършиш за тия 100 лв ? Ебаси златния параф, честно. Проверката на инсталацията за разписването че е монтирана както трябва за мен трябва да е включено в обявената ЦЕНА в офиса на дадения дистрибутор.
Естествено разграничавам това че ако дистрибутора е извършил дейност, било тя МОНТАЖ на камината, подвързване към системата и тн. или пък изграждане на самата система от нулата то тогава това всичкото нещо се заплаща, защото няма безплатен обяд.
gnt69 - майстор
VelinPetrov написа:
Ще ме прощават някои от колегите, но хората са си прави за 100-те лева за заверка на гаранцията. Извинявай ама какво значи да вземеш 100 лв. само за да разпишеш ? И защо въобще някой си трябва да разписва нещо за да има изделието гаранция ? Нея ТРЯБВА ДА Я ИМА по ЗАКОН.
Според мен са малко. С тоя подпис човека се ангажира 2 години като му се обадите че не работи да дойде и да отстрани повредата безплатно. Предполагам че не разписва по 30-40 гаранционни карти на ден. Ако разписва по 30 карти на ден са много тия пари.
Не мога да разбера защо се оценява чуждия труд като на лопатаджия по 20 лева надник и готово.
Златния огън го дават хем по евтино хем по куриер хем със разписана гаранционна карта. Спестяват се 1500 лева не 100. А гаранцията е същата пак 2 години. А със 1500 те лева може да се занесе семейството на почивка. Айде лека вечер че се разписах много. :partyman:
martolk - специалист
gnt69 написа:
VelinPetrov написа:
Ще ме прощават някои от колегите, но хората са си прави за 100-те лева за заверка на гаранцията. Извинявай ама какво значи да вземеш 100 лв. само за да разпишеш ? И защо въобще някой си трябва да разписва нещо за да има изделието гаранция ? Нея ТРЯБВА ДА Я ИМА по ЗАКОН.
Според мен са малко. С тоя подпис човека се ангажира 2 години като му се обадите че не работи да дойде и да отстрани повредата безплатно. Предполагам че не разписва по 30-40 гаранционни карти на ден. Ако разписва по 30 карти на ден са много тия пари.
Не мога да разбера защо се оценява чуждия труд като на лопатаджия по 20 лева надник и готово.
Златния огън го дават хем по евтино хем по куриер хем със разписана гаранционна карта. Спестяват се 1500 лева не 100. А гаранцията е същата пак 2 години. А със 1500 те лева може да се занесе семейството на почивка. Айде лека вечер че се разписах много. :partyman:
Не се сдържах... Гаранцията е 1+1 година, което ще рече, че след една година ще трябва да дадеш още 100+ лева, за я удължат. Нали се сещаш, че работата на един сервиз в тази сфера не е само да подписва гаранции?! Нали се сещаш, също така, че при основателни сервизни намеси в гаранционния срок, дистрибутора или производителя осигуряват частите и заплащат труда?! Не става дума за подценяване на труда, а за липса на такъв във въпросния казус. Пак казвам, дай по-добре да не си обесняваме, каква е целта на занятиетието в тази тема. Да не ти обеснявам, че подобна практика е на ръба на законово установените разпоредби, да не кажа с едини крак отвъд...
gnt69 - майстор
martolk написа:
Не се сдържах... Гаранцията е 1+1 година, което ще рече, че след една година ще трябва да дадеш още 100+ лева, за я удължат. Нали се сещаш, че работата на един сервиз в тази сфера не е само да подписва гаранции?! Нали се сещаш, също така, че при основателни сервизни намеси в гаранционния срок, дистрибутора или производителя осигуряват частите и заплащат труда?! Не става дума за подценяване на труда, а за липса на такъв във въпросния казус. Пак казвам, дай по-добре да не си обесняваме, каква е целта на занятиетието в тази тема. Да не ти обеснявам, че подобна практика е на ръба на законово установените разпоредби, да не кажа с едини крак отвъд...
Пак не можах да разбера кой е сервиза и кой е дистрибутора. И като купи камината не ти ли казаха колко ще ти струва. Аз имам котел и горелка Грейко и всичко при мен се получи точно така както се бяхме разбрали с дистрибутора. Парите точно толкова за колкото се бяхме разбрали. Абе доволен съм, дойде момчето монтира си горелката на котела пусна си горелката настрои я набързо подписа гаранционната карта и си отиде. Във мене не остана чувството че съм прецакан. И аз работя в сферата на услугите и може би при някои клиенти остава впечатлението че прекалено лесно си изкарвам парите но при някои по лесно се получават нещата при други по трудно но цената е една. За тая услуга толкова. Ще ти отговоря с един цитат на Димитър Попов "За бога, братя, не купувайте това, което ви харесва, но е много скъпо, защото след 30-40 дни цените ще паднат" . Айде със здраве и ако имаш чувството че си прецакан или ощетен а връщай камината нали по закон можеш да се откажеш от сделката. :partyman:
filmatoplo - майстор
Има и такъв вариант , примерно клиент държи да си монтира камината сам - да си я качи в хола и да си я свърже към инсталацията при положение че съм му казал за тази услуга 250 лв ( влиза и транспорт) , клиента решава да спести малко и се споразомяваме да плати 120 лв за пуск и настройки в което си влиза цялата процедура - свързване на датчици (понеже клиента не разбира),първоначално зареждане с пелети,пуск,настройки ,инструктаж,има и един момент който го прощавам на клиента трябва всеки радиатор в инсталацията да топли ( все едно аз съм виновен),и така след като всичко е наред и всички в дома са убедени че това за което са платили работи се изпращаме - почти по тъмно в повечето случаи на 50-70 км разстояние.За това са тези пари .
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 512

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: