Най - вълнуващия въпрос зимно време.
balchik_bul - специалист
ср яну 19, 2022 9:01 pmАнтон С. написа:
пон яну 17, 2022 10:56 ambalchik_bul написа:
Здравейте,

Въпреки, че го имам от месец съм доволен от Бижуто. Но от няколко дни светва "червен стоп" и вентилатора се включва на 100 процента.
И това се повтаряше с честота около 2-3 пъти дневно. Изписва грешка "Отворена врата" (или нещо подобно).
Но днес "червения стоп" започна да светва на всечи 20-30 секунди, а от силния вентилатор пелетите (къде поизгорели, къде цели) започнаха да хвърчат и да пълнят кошницата за пепел.
Затегнах крилчатите гайки от горе и шестограмните болтове от долу, но нищо не се промени.
Тогава огледах вратичката и открих, че в горния края част от стъклото е чисто. Сякаш от там влиза въздух.
Огледах го по-внимателно и открих, че има участък от около 10 см., в която липсва "уплътняващ шнур", а е поставено алуминиево фолио.
Направих две снимки.
Възможно ли е това да е причината за алармата? Моля за помощ!

IMG_20220117_101945+.jpg
IMG_20220117_101924+.jpg
Видимо влиза въздух над стъклото, но не ми се вярва, пелетите да хвърчат неизгорели от това. Ганев вероятно е прав, относно почистването и индикатора за пресостата, но е възможно и този въздух да влияе. Освен почистване, можеш да турнеш и термоустойчив силикон, където няма въже. Колко ти е т на изгорелите газове?
Оказа се, че причината не е нито в почистването, нито във влизащия въздух.
Причината е във вятъра! При подобни условия (вятъра беше силен и на пулсове около 40 м/с, т.е. 140 км/ч) старата ми камина (на дърва) от време на време (понякога 4-5 пъти на час) правеше "пуф" и омирисваше стаята на пушек. Случваше се веднъж на няколко години.
Грейкото Дизайн изкарва съобщение и не изпуска пушеци!
Просто трябва да се изтрие грешката (сигнала).
Благодаря за помощта.
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре е да сложиш подходяща шапка на комина
filmatoplo - майстор
В тези студове Каминките си работят перфектно,дано само ги почистят основно като се постопли ,все пак е средата на сезона.
Vesiv531 - напреднал
Здравейте, нормално ли е капацитета на шнека да е 6.6 - 6.8кг на час? Струва ми се, че е малко малък. Мерил съм го за 180 секунди и резултата умножен по 20. Старите пелети дадодха 6.6кг а новите 6.8.
filmatoplo - майстор
Със различните пелети дава различни резултати.Но колкото излезе това е вярната цифра ,тя се въвежда ,от там нататък си определяш мощността коректно.
Антон С. - специалист
нед яну 23, 2022 7:44 pmНико2240 написа:
Здравейте!
Ползвате ли трипътен кондензационен вентил?
На колко градуса ви отваря - 45,55,65?
Температурата на водата за камина грейко бижу 25кв съответства ли на изписаната в сайта на производителя? - 75гр вода и 65гр помпа?
В момента отоплявам 7 радиатора с термоглави и 2 лири без, в къща на 2 етажа ~ 150кв общо.
Температурата на водата е 60гр помпата отваря на 55гр.
Въпросът ми е имам ли нужда да инсталирам такъв вентил и ще се вдигне ли разходът на гориво с него, щом ще вдигам темп. на водата?
В момента в къщата е 22,23 градуса, а разходът е 3 чувала за 24 часа, което не ме устройва много.
Има конденз в ревизионните отвори, ако вдигна водата над 65гр.! :?:
Виж колега, има много условия. Ще започна по реда на въпросите ти и ще споделя моя опит.
1. Ползвате ли трипътен кондензационен вентил? Да и препоръчвам.
2. На колко градуса ви отваря - 45,55,65? И да ти кажа, вероятно моята система е различна от твоята. Няма да ти помогна.
3. Температурата на водата за камина грейко бижу 25кв съответства ли на изписаната в сайта на производителя? - 75гр вода и 65гр помпа? Ам, съответства да ти кажа, даже е препоръчителна. Аз моята 16ка я държа на 72-73 градуса настроена, а тя си държи 67-68 постянна работна температура.
4. Въпросът ми е имам ли нужда да инсталирам такъв вентил и ще се вдигне ли разходът на гориво с него, щом ще вдигам темп. на водата?
В момента в къщата е 22,23 градуса, а разходът е 3 чувала за 24 часа, което не ме устройва много.
Има конденз в ревизионните отвори, ако вдигна водата над 65гр.! :?:
При положение, че имаш конденз, можеш сам да си отговориш на всички въпроси по-горе.

Разходът ти е голям. Температурата на водата прекалено ниска. Няма ли кой да ти настрои камината? По принцип, тя изобщо не е за теб - прекалено мощна е за 150 квадрата, освен ако не са неизолирани.Къщата изолирана ли е? При мен за 200 квадрата лапа между 30-35 кила, в зависимост от студа навън.Гори по 20-21 часа ежедневно. Ето я при -15 от другата страна на дограмата.

Прикачен файл

20220127 разход Бижу.png
balchik_bul - специалист
пон яну 24, 2022 11:25 pmLazarGanev написа:
Добре е да сложиш подходяща шапка на комина
Мислил съм да сложа шапка на комина, но комина се ползва и от един съсед.
Малко е опак човек.
balchik_bul - специалист
чет яну 27, 2022 10:04 amVesiv531 написа:
Здравейте, нормално ли е капацитета на шнека да е 6.6 - 6.8кг на час? Струва ми се, че е малко малък. Мерил съм го за 180 секунди и резултата умножен по 20. Старите пелети дадодха 6.6кг а новите 6.8.
Моята камина е Бижу 10 кВт. Мерих капацитета на шнека при два типа пелети:
При широколистните излезе 12.7 кг. на час.
При иглолистните 11.2 кг. на час.
Метода е приблизителен и едва ли е толкова важно дали показва мощност от 12 кВт, а в действителност тя да е 11 кВт.
Важно е колко ЛЕВА гори на сезон.
Миналите 20 години бях на дърва и въглища.
Например при цените от миналата година сезона ми струваше около 750 лв.
Като се има в предвид, че цените на дървата и въглищата са с 50% по-големи, то тази година за дърва и въглища бих дал 1125 лв.
Този сезон за 40 дни, т.е. 1/5 от сезона (камината ми я доставиха на 20 декември 2021 г.) съм дал за пелети 200 лв.
До края на сезона ще са около 1000 лв.
Излиза, че на пелети е с 12.5% по-евтино.
Основните причини са:
1. КПД-то (ефективността) на старата ми камина беше около 40%, т.е. по-голямата част от енергията отиваше в комина и въздуха.
2. На Бижуто 10 кВт реалното КПД е около 80%, т.е. два пъти по-ефективно.
3. При старата камина често се случваше да "прегрявам" апартамента (температурата достигаше до 30-35 градуса), при което и загубите от стени и прозорци се увеличаваха (загубите от стените, прозорци, тавани и подове са функция от разликите от температурата в стаята и температурите от другата страна, т.е. външна температура и температурата на стаите на комшиите). С Бижуто няма "прегряване"!
LazarGanev - "Велик майстор"
нед яну 30, 2022 7:14 pmbalchik_bul написа:
2. На Бижуто 10 кВт реалното КПД е около 80%, т.е. два пъти по-ефективно.
Това как го изчисли, щото аз го меря с газанализатор и той показва 93%? А на други котли съм мерил от 63 до 87%
tmitko - напреднал
нед яну 30, 2022 8:02 pmLazarGanev написа:
нед яну 30, 2022 7:14 pmbalchik_bul написа:
2. На Бижуто 10 кВт реалното КПД е около 80%, т.е. два пъти по-ефективно.
Това как го изчисли, щото аз го меря с газанализатор и той показва 93%? А на други котли съм мерил от 63 до 87%
Де....а и газанализатори и %-ти. 80%...93%...330%... и онзи от горе не може да ги измери. Няма ли гориво ... няма топло !!!

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: