Най - вълнуващия въпрос зимно време.
balchik_bul - специалист
чет дек 23, 2021 9:47 pmVesiv531 написа:
Днес докато се прибирах от работа жената звънна и каза, че камината нещо гръмнала. Стана ми странно понеже това и е първа зима и забързах малко да видя какво е станало. Като се прибрах миришеше на пушек (като от дърва, не на стопени кабели). Питах я какво е станало точно, но не можа да обясни, понеже не е била в стаята. Каза, че е чула два пъти силно изчаткване и като е отишла да види е видяла някаква светлина зад камината (не е ясно дали е светлина от пламък или от късо съединение). Изпразних бункера - нямаше следи да е са се запалили пелетите по шнека, махнах страничните ламарини да погледна вътре какво е положението - ми нищо извън реда не видях, нито опушено, нито мокро, нито хлабави връзки на кабелите. Горивната камера, стъклото и дупката от която падат пелетите бяха доста черни, но това може и да е поради спирането на камината, че жената я е изключила директно от тока. Утре мисля, да звъна на инсталатора да дойде да погледне. За сега камината работи добре след като я пуснах отново. Двата предпазителя отзад над захранващия кабел изглеждат добре. Докато бях свалил капаците забелязах, че мотора на шнека играе така - . Имаше и изхвърлена пепел по стената до камината. Също и да попитам нормално ли е шнека да троши пелетите? Гледал съм на други марки камини пелетите падат доста дълги (почти с размера които са моите в чувалите), а моите като ги гледам какви падат по 2-3мм дълги.. та нормално ли е така да ги троши или не?
Моята камина е 10 кВт. Получих я преди седмица и все още я изучавам.
Вчера и при мен "камината нещо гръмна".
Според мен причините са:
1. Високо атмосферно налягане (комина не тегли, а връща);
2. Появи се грешка "Загаснал огън" (въпреки, че огънят си гореше), при което изключих камината, изтрих грешката и веднага я включих.

Бях до камината и видях целия процес на детонацията (гърмежа):
1. Кошницата се напълни с пелети.
2. Започна да пуши, защото кошницата е гореща, но не запали (защото явно кошницата не е била достатъчно гореща).
3. Комина, тръбите и камината се запълниха с гъст дим.
4. Чу се силна детонация (предполагам малко след включване на нагревателя/запалката).
5. Дитонационната клапа (отпред под стъклото) се отвори и освободи част от налягането.
6. Около камината имаше пепел (количеството на пепелта беше много малко, предполагам защото около 10 мин. преди това я бях изчистил).
7. Уточнявам, че всички настройки са ЗАВОДСКИ!

Моля и специалистите с опит да си кажат мнението, но моят съвет е: Не включвайте камината веднага след като е изключена!
Времето на изчакване зависи от "тегленето на комина" (което пък е функция от: атмосферно налягане, налягането в помещението на камината, сила и посока на вятъра, почистване на тръби и комин, и други).
Когато от "комина тегли яко", изчакването между гасене и запалване може да е 1-2 минути.
Но когато "комина не тегли", изчакването трябва да е най-малко 15-20 мин.
balchik_bul - специалист
пет дек 24, 2021 7:01 pmАнтон С. написа:
пет дек 24, 2021 9:27 amVesiv531 написа:
пет дек 24, 2021 1:36 amАнтон С. написа:
А проветряваш ли точно тази стая?
Всяка сутрин по 30-40 минути се проветряват всички спални.
Мога да ти дам един съвет за нещо, което аз правя. Винаги, преди да запаля камината, отварям прозореца 5 минути по-рано и го оставям отворен докато не влезе в разгаряне. Може и открехнат. Ако решиш, опитай.
Идеята с "отваряне на прозореца" преди запалване и затваряна след 5-6 мин. е отлична (налягането на въздуха в помещението се "нормализира", особено при плътно затворена дограма и/или включена аспирация). Но при много високо атмосферно налягане (над 1030 хектопаскала) и непочистен комин (или димоотводни тръби), ако се опитате да запалите камината докато кошницата за пелети е гореща, рискувате да получите детонация.
balchik_bul - специалист
вт дек 28, 2021 9:40 ambalchik_bul написа:
чет дек 23, 2021 9:47 pmVesiv531 написа:
Днес докато се прибирах от работа жената звънна и каза, че камината нещо гръмнала. Стана ми странно понеже това и е първа зима и забързах малко да видя какво е станало. Като се прибрах миришеше на пушек (като от дърва, не на стопени кабели). Питах я какво е станало точно, но не можа да обясни, понеже не е била в стаята. Каза, че е чула два пъти силно изчаткване и като е отишла да види е видяла някаква светлина зад камината (не е ясно дали е светлина от пламък или от късо съединение). Изпразних бункера - нямаше следи да е са се запалили пелетите по шнека, махнах страничните ламарини да погледна вътре какво е положението - ми нищо извън реда не видях, нито опушено, нито мокро, нито хлабави връзки на кабелите. Горивната камера, стъклото и дупката от която падат пелетите бяха доста черни, но това може и да е поради спирането на камината, че жената я е изключила директно от тока. Утре мисля, да звъна на инсталатора да дойде да погледне. За сега камината работи добре след като я пуснах отново. Двата предпазителя отзад над захранващия кабел изглеждат добре. Докато бях свалил капаците забелязах, че мотора на шнека играе така - . Имаше и изхвърлена пепел по стената до камината. Също и да попитам нормално ли е шнека да троши пелетите? Гледал съм на други марки камини пелетите падат доста дълги (почти с размера които са моите в чувалите), а моите като ги гледам какви падат по 2-3мм дълги.. та нормално ли е така да ги троши или не?
Моята камина е 10 кВт. Получих я преди седмица и все още я изучавам.
Вчера и при мен "камината нещо гръмна".
Според мен причините са:
1. Високо атмосферно налягане (комина не тегли, а връща);
2. Появи се грешка "Загаснал огън" (въпреки, че огънят си гореше), при което изключих камината, изтрих грешката и веднага я включих.

Бях до камината и видях целия процес на детонацията (гърмежа):
1. Кошницата се напълни с пелети.
2. Започна да пуши, защото кошницата е гореща, но не запали (защото явно кошницата не е била достатъчно гореща).
3. Комина, тръбите и камината се запълниха с гъст дим.
4. Чу се силна детонация (предполагам малко след включване на нагревателя/запалката).
5. Дитонационната клапа (отпред под стъклото) се отвори и освободи част от налягането.
6. Около камината имаше пепел (количеството на пепелта беше много малко, предполагам защото около 10 мин. преди това я бях изчистил).
7. Уточнявам, че всички настройки са ЗАВОДСКИ!

Моля и специалистите с опит да си кажат мнението, но моят съвет е: Не включвайте камината веднага след като е изключена!
Времето на изчакване зависи от "тегленето на комина" (което пък е функция от: атмосферно налягане, налягането в помещението на камината, сила и посока на вятъра, почистване на тръби и комин, и други).
Когато от "комина тегли яко", изчакването между гасене и запалване може да е 1-2 минути.
Но когато "комина не тегли", изчакването трябва да е най-малко 15-20 мин.
Ако не си сигурен дали комина тегли или не тегли, изчакай 20 мин. (за да изстине кошницата, в която пелетите горят).
balchik_bul - специалист
:-D :supz:
вт дек 28, 2021 9:40 ambalchik_bul написа:
чет дек 23, 2021 9:47 pmVesiv531 написа:
Днес докато се прибирах от работа жената звънна и каза, че камината нещо гръмнала. Стана ми странно понеже това и е първа зима и забързах малко да видя какво е станало. Като се прибрах миришеше на пушек (като от дърва, не на стопени кабели). Питах я какво е станало точно, но не можа да обясни, понеже не е била в стаята. Каза, че е чула два пъти силно изчаткване и като е отишла да види е видяла някаква светлина зад камината (не е ясно дали е светлина от пламък или от късо съединение). Изпразних бункера - нямаше следи да е са се запалили пелетите по шнека, махнах страничните ламарини да погледна вътре какво е положението - ми нищо извън реда не видях, нито опушено, нито мокро, нито хлабави връзки на кабелите. Горивната камера, стъклото и дупката от която падат пелетите бяха доста черни, но това може и да е поради спирането на камината, че жената я е изключила директно от тока. Утре мисля, да звъна на инсталатора да дойде да погледне. За сега камината работи добре след като я пуснах отново. Двата предпазителя отзад над захранващия кабел изглеждат добре. Докато бях свалил капаците забелязах, че мотора на шнека играе така - . Имаше и изхвърлена пепел по стената до камината. Също и да попитам нормално ли е шнека да троши пелетите? Гледал съм на други марки камини пелетите падат доста дълги (почти с размера които са моите в чувалите), а моите като ги гледам какви падат по 2-3мм дълги.. та нормално ли е така да ги троши или не?
Моята камина е 10 кВт. Получих я преди седмица и все още я изучавам.
Вчера и при мен "камината нещо гръмна".
Според мен причините са:
1. Високо атмосферно налягане (комина не тегли, а връща);
2. Появи се грешка "Загаснал огън" (въпреки, че огънят си гореше), при което изключих камината, изтрих грешката и веднага я включих.

Бях до камината и видях целия процес на детонацията (гърмежа):
1. Кошницата се напълни с пелети.
2. Започна да пуши, защото кошницата е гореща, но не запали (защото явно кошницата не е била достатъчно гореща).
3. Комина, тръбите и камината се запълниха с гъст дим.
4. Чу се силна детонация (предполагам малко след включване на нагревателя/запалката).
5. Дитонационната клапа (отпред под стъклото) се отвори и освободи част от налягането.
6. Около камината имаше пепел (количеството на пепелта беше много малко, предполагам защото около 10 мин. преди това я бях изчистил).
7. Уточнявам, че всички настройки са ЗАВОДСКИ!

Моля и специалистите с опит да си кажат мнението, но моят съвет е: Не включвайте камината веднага след като е изключена!
Времето на изчакване зависи от "тегленето на комина" (което пък е функция от: атмосферно налягане, налягането в помещението на камината, сила и посока на вятъра, почистване на тръби и комин, и други).
Когато от "комина тегли яко", изчакването между гасене и запалване може да е 1-2 минути.
Но когато "комина не тегли", изчакването трябва да е най-малко 15-20 мин.
:-D :finga: :-D :idea: При детонацията има и нещо положително: цялостно почистване (на комин, димоотводи и дори на камината). :idea: :lol: :lol: :lol:

Пепелта и саждите отиват в атмосферата (90%), около камината (7%) и при комшиите (3%) :cry: .
N_Nikolov - напреднал
вт дек 28, 2021 12:28 amАнтон С. написа:


..Всеки детайл е от значение..

Всъщност, вече не съм сигурен. При положение, че датчика в нашите камини е на втория ход, на първия е логично т да е значително по-висока.
Така е, всичко е от значение, но ми се струва, че уцелиш ли хубави пелети каквато и да ти е камината ще работи безпроблемно. Донастройването вече ще е за търсене на икономия. :)
Не съм запознат с устройството на другите марки камини, но едва ли в този клас ще има някоя с различно място на датчика за температура на димни газове. Поне моделите от преди 3-4 години говоря.
А относно паленето, моята 20 секунди продухва, 90 секунди зарежда и след това за около 50 секунди се запалват пелетите. Като цяло с натурелата се работи доста лесно и не знам защо някои хора смятат, че трудно се настройва камината да работи.
Антон С. - специалист
вт дек 28, 2021 3:16 pmN_Nikolov написа:
вт дек 28, 2021 12:28 amАнтон С. написа:


..Всеки детайл е от значение..

Всъщност, вече не съм сигурен. При положение, че датчика в нашите камини е на втория ход, на първия е логично т да е значително по-висока.
Така е, всичко е от значение, но ми се струва, че уцелиш ли хубави пелети каквато и да ти е камината ще работи безпроблемно.
Не е точно така. Мога да ти дам страшно много примери за болежки на колегите с камини на други български производители, горейки висококачествени пелети. И то какви болежки. .. Да, с Натурела е лесно, но не е само до Натурела. Моята камина мина през какво ли не за три сезона. Е, нищо не я бутна. И се моля да не я! Бих я препоръчал на всеки, който знае, какво търси :)
bibobore - специалист
Аз да се похваля от "страхотните" производители на пелети. Направих си опита в рамките на една седмица. Слагам в бижуто един чувал и ръчно нагласям капацитета на шнека да съвпадне с изгореното количество. После нов и така. Най-накрая, при капацитет от 9 килограма на час нещата почти се изравниха. Най-смешното е, че камината е десетка а показва на трета мощност близо 12.5 киловата. Машинката е супер, но бг пелетите са до долу. Корона никога повече. И верно чувалите не са по 15 килограма. За тия само бой по каските.
Антон С. - специалист
ср дек 29, 2021 8:32 pmbibobore написа:
Най-накрая, при капацитет от 9 килограма на час нещата почти се изравниха. Най-смешното е
Заводската настройка на шнека е 8,2 на час . Какво те учудва?
bibobore - специалист
Не намирам за нормално камина която е 10 киловата да показва, че работи с 12.5. Ако това е нормално за теб, за мен Грейко доста са пообъркали нещата тук. Иначе каминката е бомба, но за личното ми мнение е, че информацията за киловатите и разхода не е реална(понякога) . Наздраве и весели празници :drinkers:
balchik_bul - специалист
Вече две седмици Бижуто 10 кВт работи отлично.
Използвам го в два варианта на отопление:

- първи вариант: две стаи, в кухня от 12 кв.м. е камината, а в другата стая от 22 кв.м. има радиатор от 2.5 кВт;
- втори вариант: включва първия вариант плюс стая от 30 кв.м. с дава радиатора от 2 кВт и 2.5 кВт.

Повечето време съм само на първия вариант. Само в почивни дни отоплявам целия апартамент.
При първия вариант с топлоотдаване от 3.8 кВт (1.3 + 2.5) камината загрява бързо и след около 1 час спирам камината, защото става много топло (на вън е от 2 до 6 градуса).
При втория вариант (8.3 кВт) камината след загряване модулира между Р1 и Поддържане, а в стаите температурата е около 25 градуса.
Всички настройки са както е в книжката.
Температурата на водата е зададена на 75 градуса, а водната помпа се включва при 60 градуса.

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: