Най - вълнуващия въпрос зимно време.
KingLin - майстор
Вентилацията за да е "кадърна" има едно основно правило: колкото вкарваш толкова изкарваш (количество въздух). Ако не е спазено ще го усетиш примерно със затруднено отваряне на вратите, връщане на дим и миризми през комина или аспирацията и други. Та от там вече се смята с помощта на таблици или софтуер какви да са размерите на въздуховодите на база количеството въздух в кубични метри/час и скоростта с която преминава през тях. За да няма шум ще ти дам насока че скоростта трябва да е около 4-5 м/с. Другото е сметки. После се избира турбината. Сметките са много но не са трудни. Има таблици за линейното съпротивление на прави канали, колена, чупки и т.н. В общи линии е по-добре да се насочиш към фирма изпълнител.
Рекуператора е опция. Може и с него и без него. Естествено с рекуператор е по-добре. Из форума потърси има 1-2 теми на хора които сами са си направили такъв. Трябва да знаеш също че инсталацията си иска стабилно почистване редовно въпреки филтрите и си е занимавка голяма.
Ако тръгнеш сам да си я правиш ето още няколко съвета:
Дифузьорите на входящия въздух (нагнетателната част) ги разположи ниско а тези на изходящия (смукателната част) на тавана. Ако ти позволяват финансите си избери регулируеми такива.
Ако планирате да пушите вкъщи в зоната на пушачите сложи повече смукателни ръкави.
Монтирай вентилационни решетки на интериорните врати.
Не смесвай вентилацията на бани и тоалетни с тази на останалите помещения. Иначе ако не работи постоянно се получават неприятни моменти.
Аспирацията в кухните е задължително отделна.
Въздуховодите на входящия въздух ги изолирай с вата заради конденза. Пак до финанси опира но може да изолираш и останалите макар да не е задължително. Със сигурност намаля шума и обира вибрации.
Външните изходи и входове не трябва да са близо един до друг и трябва да се помисли за естетиката на фасадата т.е. да не стърчат някакви тенекии от стената.
Помисли как да разположиш ревизии за профилактика така че да не загрозяват къщата.
И не забравяй че една такава система при непрекъсната работа увеличава месечната сметка за ток с около 30-50 лв че може и повече.
djendov - специалист
Ходя си по плажа в Бали...оглеждам се....нито една мацка с разширени вени. Пък пясъка горещ...а нагоре приятно прохладно от океанския бриз....що само на нас ни се разширяват вените не разбирам!
Ако говориш за подово отопление, което да надуеш на 40 градуса с 40киловатовия котел като се прибереш от работа, то не само вените ще са ти разширени. Ако ще го правиш с термопомпа, логично е да работи 24/7 и там температурата на пода е много по-ниска.
Подкрепям мнението по-горе, че вентилацията е за кухнята, другите помещения си имат прозорци. Ако си мислиш, че изграждането на вент.система ще го избиеш от 2 отваряния на прозорците си в грешка. Проект нямаш ли? В моя пише много неща, например по колко пъти на ден да се проветрява и какви са загубите на енергия от проветряване. Можеш да си направиш сметката от там.
preslav - майстор
KingLin написа:
Рекуператора е опция.

Външните изходи и входове не трябва да са близо един до друг и трябва да се помисли за естетиката на фасадата т.е. да не стърчат някакви тенекии от стената.
Помисли как да разположиш ревизии за профилактика така че да не загрозяват къщата.
Сега ми хрумна, че най-икономично е да се вентилира от стая в стая - нещо като смяната на чаршафите в пионерски лагер, първа палатка на втора, втора на трета и т.н.
шоп - майстор
@mkocev, за термопомпа с директна кондензация ли говориш? Така наречените DX помпи. Много е иновативно и има много предимства. КОПа се повишава.

И аз им бях много мераклия, даже се снабдих с медна тръба, но бях разколебан от спецове тук във форума и си минах на водно-водна ТП самоделна.

Относно рекуператорите правят се много лесно ако имаш сръчни ръце. Моя е от алуминиеви печатарски плаки. Въздуховодите са ми ал.гофрирани и с фабрична топлоизолация. В някоя от темите бях качил снимки от процеса на изработката му.

Ако ти се чете и разбираш руски може да прочетеш стотици теми във forumhause.ru
там няма празни приказки, а всичко е със сники.

Първо си изясни дали искаш приточно-изтегляща или само изтегляща вентилация. При първата рекуператор се добавя лесно ако двете линии се доближават в някое техническо помещение.

Относно допълнителният подгрев на входящият въздух с ТП или котел-какъв е проблема? Вкъщи го подгрявам с вода затоплена от слънцето и автомобилен радиатор от Шкода или от Голф 2 ( не помня вече) монтирал съм го в кутия от фибран и монтажна пяна.
KingLin - майстор
шоп написа:
но бях разколебан от спецове тук във форума и си минах на водно-водна ТП самоделна.
Шопе чел съм всичките ти теми ама кажи кое точно те разколеба да не ровя и синтезирам моля те!
А относно вентилацията - самостоятелна смукателна е малко нож с две остриета и не е много удачна за студените периоди ако има камина.
В Англия видях нещо много хитро замислено още при градежа на тухлите: на височина близо до готовия таван се нареждат тухлите с дупките настрани примерно 2 тухли четворки. После от вътрешна страна се слага решетка с подвижни ламели която може да се затваря на 100%. От вън в Англия не слагат нищо защото са на гола тухла с добре оформени фуги. Същевременно в профила на дограмата имат също вентилационни отвори. Мухъл не съм видял изобщо там въпреки че се топлят и готвят на газ. Изобщо за техния климат това е много добро решение ама тука с нашите зими не съм измислил как да оползотворим тия идеи.
djendov - специалист
Сигурен ли си, че стената е само тухла с добре оформени фуги?
В момента съм в Бремен и тука всички сгради са така. Само тухли подобни на единичките, с големи фуги. Мислех, че така са изградени, но като повдигнах въпроса, се оказа, че в целия град, тея тухли са декорация. Или така наречения двоен зид. Зид -топлоизолация-зид от тея тухлички. Та..да не би и в Англия да е така? Иначе мухъла не е само въпрос на вентилация. По-скоро трябва да се прекъсне пътя на топлите водни пари към студени елементи. Пароизолация решава проблема...е,или поне в повечето случаи.
шоп - майстор
KingLin написа:
шоп написа:
но бях разколебан от спецове тук във форума и си минах на водно-водна ТП самоделна.
Шопе чел съм всичките ти теми ама кажи кое точно те разколеба да не ровя и синтезирам моля те!
Ето я темата където съм писал и сложил и снимки от направата на ТП

Имах идеята кондензатора да е с директно изпарение в медни тръби в замазките на всички бани и пластинчат топлообменник за останалото водно подово на къщата.

Над 6 месеца четох за фабрички и самоделни ТП с директен топлообмен из чужди форуми и наистина си има тънкости. Най-проблемно е връщането на маслото в компресора. По съвет от опитни хора тук във форума зарязах идеята с директен конденз и си останах само с пластинчати топлообменници.

Определено за първа ТП направи си сам DX е по-трудно за реализация.



:) Не см се отказал де, намерил съм си няколко големи конвенционални климатика и рано или късно ще опитам DX термопомпа.
шоп - майстор
KingLin написа:
шоп написа:
но бях разколебан от спецове тук във форума и си минах на водно-водна ТП самоделна.
Шопе чел съм всичките ти теми ама кажи кое точно те разколеба да не ровя и синтезирам моля те!
viewtopic.php?f=23&t=53274&start=150
Ето я темата където съм писал и сложил и снимки от направата на ТП

Имах идеята кондензатора да е с директно изпарение в медни тръби в замазките на всички бани и пластинчат топлообменник за останалото водно подово на къщата.

Над 6 месеца четох за фабрички и самоделни ТП с директен топлообмен из чужди форуми и наистина си има тънкости. Най-проблемно е връщането на маслото в компресора. По съвет от опитни хора тук във форума зарязах идеята с директен конденз и си останах само с пластинчати топлообменници.

Определено за първа ТП направи си сам DX е по-трудно за реализация.



:) Не см се отказал де, намерил съм си няколко големи конвенционални климатика и рано или късно ще опитам DX термопомпа.
KingLin - майстор
djendov написа:
Сигурен ли си, че стената е само тухла с добре оформени фуги?
В момента съм в Бремен и тука всички сгради са така. Само тухли подобни на единичките, с големи фуги. Мислех, че така са изградени, но като повдигнах въпроса, се оказа, че в целия град, тея тухли са декорация. Или така наречения двоен зид. Зид -топлоизолация-зид от тея тухлички. Та..да не би и в Англия да е така? Иначе мухъла не е само въпрос на вентилация. По-скоро трябва да се прекъсне пътя на топлите водни пари към студени елементи. Пароизолация решава проблема...е,или поне в повечето случаи.
Да двоен зид е и там, но аз исках да кажа че така поставените тухли се връзват естетически с фасадата т.е не е нужна декорация.
mkocev - специалист
Мерси за информацията!
Май се отказах от централна вентилация.
Ще направя само на баните и кухнята.
Остава да реша какъв тип ще е термопомпата, че и там има много мнеиня за и против :)

Тема "Имам нужда от насоки и информация на тема отопление и вентилация на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: