• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Системата е направена вече,нали? Защо са тези разисквания? Аз писах-при мене камината и СК са обединени и то в много по опростена схема. Да,ще работи източващата се система ,но това не е DB!! Просто СК-ДС и помпа. Хайде,от мене толкова. :partyman:
ср апр 05, 2023 8:19 pmAndri01 написа:
Системата е направена вече,нали? Защо са тези разисквания? Аз писах-при мене камината и СК са обединени и то в много по опростена схема. Да,ще работи източващата се система ,но това не е DB!! Просто СК-ДС и помпа. Хайде,от мене толкова. :partyman:
Градско, колко пъти бе брате?
Не, не е направена.
ср апр 05, 2023 7:02 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
Лилавият пунктир ограничава съществуващата отоплителна.
Извън нея е мисленето, а именно, да се обединят.

Вчера забравих да допълня- ОИ е затворена. РС е при котела.
вт апр 04, 2023 8:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
...моля да споделите, в градивно- критичен стил, мнението си относно примерна схема на Drain-Back ситема!
Идеята, в същото време и предизвикателство, е ли е възможно същата да се яви като допълнение на изградена вече отоплителна инсталация, а през лятото да затопля БГВ?

Обектът е в София, та ако случайно някой прояви интерес и желание да погледне на място, би могъл да ползва пощата, долу в ляво, за връзка!
Evgeniy - майстор
Трифоне, няколко бележки и от мен:

200 литра съд не е ли доста малък за 3 колектора? За мен източният е излишен. Аз топля 650 литра с 4 плоски колектора по 2.5 кв. м.

Какви ще са колекторите - heat pipe или мокра тръба? Ако са с heat pipe, ще има голяма разлика в температурите. 220* е температурата на стагнация и в нея ще влезе вода на 30* примерно. Може да счупи тръби при шока. Нямам опит с ДБ на heat pipe. Ако са мокра тръба, не е нужно да има наклони и трябва още един отдушник горе, да засмуква въздух при изпразването.
Съдинката от 200л я виждам просто като топлообменник и дрениращ съд, не като акумулатор.
Идеята не е моя, попетвам се. Всъщност, самата схема е с въпрос- Ще работи или не? Не е изработена реална инсталация.
Понеже не съм на Ти с вакуумните тръби, зная само, че са съобразени като подходящи за ДБ.
Попитах за тях, понеже преди няколко месеца ме образовахте, в подобна тема.
6osi6 - майстор
По коя схема ще работи системата.
https://sorel.de/?ddownload=67995
пет апр 07, 2023 10:09 pm6osi6 написа:
По коя схема ще работи системата.
https://sorel.de/?ddownload=67995
Не сме го обсъждали, понеже не това е въпросът.
Схемата ми подсказва, че обикновен, с два сензора, ще върши работа.
Всъщност, на схемата има два ДТ.
6osi6 - майстор
Има помпа с PWM, от къде ще се генерира сигнала?
Въпросът е, че нито TECH нито SOREL имат тази схема, което показва че неговата е сбъркана. И като избор за греене и топлообмен също. 200 литра топлообменик, и с трите вакуумни сигурно стават към 250, не съм ги гледал, а буфер няма.
съб апр 08, 2023 11:40 am6osi6 написа:
Има помпа с PWM, от къде ще се генерира сигнала?
Въпросът е, че нито TECH нито SOREL имат тази схема, което показва че неговата е сбъркана. И като избор за греене и топлообмен също. 200 литра топлообменик, и с трите вакуумни сигурно стават към 250, не съм ги гледал, а буфер няма.
Интересен подход за проверка на схемата- щом я нямат големите, значи е сгрешена.
Възможно е, но до тук не е потвърдено.
Сорел работи с някои Грундфос, при наличие на кабел. Моето изпълнение е такова.
Неговите помпи са други, поне по схема. Втората вероятно не е купена, но изискването е да има възможност за абсолютно еднаква настройка с котелната. Другият вариант е да се минава на Грундфос, което означава да се купят 2 помпи. Не смятам за удачно котелната помпа да се управлява по PWM.
Все пак, добре е да се мисли и в тази посока. Благодаря за включването!
6osi6 - майстор
Не на котела. Помпата с PWM за колекторите, с какво ще я управлява?
Другите две помпи, колкото и да ги уеднаквява, тази преди котела ще работи по-ефективно, защото е по-близо до радиаторите. Поне така е по схема.
Това същото положение го имам с два еднакви по-мощност грундфос помпи на двата котела, въглищния и пелетния. Поставени на една и съща мощност, по-близката до инсталацията превърта водата, по далечната не може и пелетният прегрява и изключва. Разликата в разстоянието е само 5 м. тръба 1¼".
Последна промяна от 6osi6 на съб апр 08, 2023 8:58 pm, променено общо 1 път.
6osi6 - майстор
Как загрява буфера/бойлер.
Водата от колектора трябва да мине през котела, за да отвори термостата на долната серпентина.
Ако водата в колекторите е 35, какво грее.
При мен на 30 грее студена вода на 10° зимно време. И на 25 да я вдигне, това са 3-4 квт/ч в облачно време, пак е нещо.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: