• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Към момента виждам поне два огромни минуса на схемата, но се търсеше "второ" мнение, а що не и пето, да речем.

Благодарим на Андри, за конкретиката! Наистина, при неплътност на съединенията, предпоставка за "авария" има.
шоп - майстор
ср апр 05, 2023 6:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
Към момента виждам поне два огромни минуса на схемата, но се търсеше "второ" мнение, а що не и пето, да речем.
Хич не ми харесва ориентацията на колекторите. Два на юг и един на изток. Къде ще стои датчика?
ср апр 05, 2023 6:36 pmшоп написа:
Хич не ми харесва ориентацията на колекторите. Два на юг и един на изток. Къде ще стои датчика?
Вижда се- горе, в дясно, на "източният".
Това ми е убягнало. Като се замисля, там му е мястото, при такъв монтаж.
Дори този колектор да се огрява по малко по някое време, то добивът ще продължи, понеже другите два ще получават енергия, съответно ще имаме топъл сензор, докато споменатият колектор ще има по скоро "проточна" функция.
шоп - майстор
За мен куца схема. Неефективна.
Хипотеза лятото:
сутрин облаци.
Към обяд слънце пече, обаче Т датчик мери в източният колектор, който е на сянка и системата няма да проработи цял ден.

За подпомагане на отоплението пак куца схема.
Хипотеза:
До обяд има малко зимно слънце и вместо източният колектор да я хване и оползотвори има два южни, които не ловят нищо, а даже разсейват събраната топлина. Каквито и изолации да се сложат загуби по трасето и в колекторите има.
Демек една голяма нула.
Andri01 - майстор
Прекалено усложнена ми се струва. моята е с колектор и камина с две помпи . Дренажния съд на колекторите се използва и като разширителен за камината
Ясно, ориентацията се поизясни, макар по второта хипотеза да имам подхипотеза.
Принципно съм съгласен- при невъзможност за единна ориентация, да се направи както трябва. Разделя се на две и се управлява с подходящ контролер.
По щадящ вариант е, невъзможното да се промени във възможно. При другият, ще се похарчат повече пари за мъничко по голям добив.
Не съм бил на място, не мога да преценя.

Кое е сложното, Андри?
Лилавият пунктир ограничава съществуващата отоплителна.
Извън нея е мисленето, а именно, да се обединят.

Вчера забравих да допълня- ОИ е затворена. РС е при котела.
Andri01 - майстор
На пръв поглед -серпентината в дренажния съд е излишна.Ако я няма се икономисва една от 3-те помпи. Ел. котле имаше май? това също е разход. Но " всеки сам си преценя"!
ср апр 05, 2023 7:11 pmAndri01 написа:
На пръв поглед -серпентината в дренажния съд е излишна.Ако я няма се икономисва една от 3-те помпи. Ел. котле имаше май? това също е разход. Но " всеки сам си преценя"!
Андри, ако не си прочел до край- допълних предното си мнение.
ОИ е затворена. ДБ е отворена. Обединението може да стане по 3 начина. Единият е с топлообменник- серпентина.
Andri01 - майстор
Аз бих я направил по друг начин. Това не е DB ,а просто СК- дренажен съд и помпа. Но ,както писах: " Всеки сам си преценя".
ср апр 05, 2023 7:23 pmAndri01 написа:
Аз бих я направил по друг начин. Това не е DB ,а просто СК- дренажен съд и помпа. Но ,както писах: " Всеки сам си преценя".
Не те разбирам.
Искаш да кажеш, че компонентите за ДБ, събрани по този начин, няма да работят правилно или изобщо няма да работят?! Няма да се самоизточва или какво?
Съгласих се да кача схемата, точно за да се разисква казусът- работна ли е или не.
Какво значи тук- "всеки сам си преценя"?!
Не се търси просто одобрение, а се търсят слабите места.
"Всеки сам си преценя" не ги посочва.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: