• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Чудя се откъде да намаля консумацията на ток в моето семейство :) Не че е супер много, 90-120 лева на месец, а сме 5 човека, перална и съдомиялна работят по 2 пъти на ден...А и да видя финансово има ли смисъл, кога ще се избие инвестицията...май не по-рано от 5-6 години...
gnt69 - майстор
пон юни 18, 2018 11:46 pmkalin72 написа:
Чудя се откъде да намаля консумацията на ток в моето семейство :) Не че е супер много, 90-120 лева на месец, а сме 5 човека, перална и съдомиялна работят по 2 пъти на ден...А и да видя финансово има ли смисъл, кога ще се избие инвестицията...май не по-рано от 5-6 години...
Каква е тая помпа. И аз съм на слънце със 300 литра бойлер. Хаби по 10 вата на час, за не повече от 5 часа дневно. И се получава 5часа х10 вата=50 вата на ден, по 30 дни е равно на 1,5 киловата на месец или 30 стинки. Бая години трябват да се избие. Не са 5-6 години.
50 ватова да ти е помпата пак са 7.5 киловата на месец или един лев и петдесет стотинки на месец. Или ако допуснем че ползваш 8 месеца слънцето се събират 12 лева на година. Не е там икономията в помпата на слънцето. Трябва телевизори хубави лед, трябват хладилници ААА+ и въобще всички уреди които се купуват да са енергоспестяващи. Дано успееш аз не успявам да сваля под 100 лева.
4799inpl64 - специалист
Калине,тая помпа ти е най-малкия проблем,нали харчи колко лампа.Енергоемките прибори са ти проблема за по-високите сметки.
пон юни 18, 2018 7:33 pmkalin72 написа:
Боба свърши, ама е елементарно да се отговори :)
Само като данни е лесно, помпа 60 вата, инвертор 100 вата. Уж може, пък може и да има хора, дето мислят, че няма да може. Е, от тях искам да чуя нещо по темата :)
И какви колектори съветвате като удачни - цена/качество.
Калине, предполагам вече ти е ясно, че не си струва инвестицията.
Нафърлям ти го само за спорта.
Тоя инвертор май няма да върти движока. Трябва ти поне 180 вата и пак е съмнително. Да речем 240. Предполагам си чел теми дето е писано за синусоидата, както и Андри намекна за нея. Бих препоръчал инвертор с пълна синусоида, макар да има данни от много хора с бръмчащи и работещи помпи. Сигурно твоят е наличен, ми пробвай го. Ако е сносен ще му сработи защитката.
Трябва ти панел 100 вата- ок. 250 пари.
Трябва ти и един on grid инвертор- към 300 и си готов.
Спестяваме от акумулатор щото нали помпата ще работи само през деня.
Да речем, че напазариш чарколака за 500......бе ши са избият след амнайси години.
Ако трябва да е независима от мрежата централка, добавяш и малък акумулатор. Хем ши си зареждаш телефоните, пък може и за осветление.
Контролерче също ще трябва....
Поздрави!
kalin72 - майстор
вт юни 19, 2018 9:05 am4799inpl64 написа:
Калине,тая помпа ти е най-малкия проблем,нали харчи колко лампа.Енергоемките прибори са ти проблема за по-високите сметки.
Убеден съм в това :) Ама все пак ми се искаше да съм мааалко независим от ЧЕЗ...ама ядец :)
4799inpl64 - специалист
ср юни 20, 2018 3:20 amkalin72 написа:
вт юни 19, 2018 9:05 am4799inpl64 написа:
Калине,тая помпа ти е най-малкия проблем,нали харчи колко лампа.Енергоемките прибори са ти проблема за по-високите сметки.
Убеден съм в това :) Ама все пак ми се искаше да съм мааалко независим от ЧЕЗ...ама ядец :)
Някьде гледах готова система за ток,с един панел-480 евра,ако ти се дават толкоз пари
Стоян Петришки - специалист
Здравеите. според вас дали ще има проблем да се пуснат медни или неръждаеми тръби за слънчев колектор във работещ комин. Идеята е да се вкарат във стоманен комин по цялата дължина.
шоп - майстор
нед юли 01, 2018 8:27 pmstojan83 написа:
Здравеите. според вас дали ще има проблем да се пуснат медни или неръждаеми тръби за слънчев колектор във работещ комин. Идеята е да се вкарат във стоманен комин по цялата дължина.
Това с каква цел?
Стоян Петришки - специалист
ооооо писал съм глупости
Идеята ми е във обикновен зидан комин който се ползва дали може да се пуснат тръби за колектор които да са защитени от димните гзаове във железни олуци примерно
шоп - майстор
А как ще се чисти комина?

Виждам и други негативи.
- стеснява се сечението на комина
-няма да е евтино
-няма да е лесно
-може да се стопи изолацията.

Последното е сигурно когато комина се запали.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: