• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
4799inpl64 - специалист
нед юли 01, 2018 9:23 pmstojan83 написа:
ооооо писал съм глупости
Идеята ми е във обикновен зидан комин който се ползва дали може да се пуснат тръби за колектор които да са защитени от димните гзаове във железни олуци примерно
Явно живота ти е песен,щом сам искаш да се вкараш в чудо
Стоян Петришки - специалист
пон юли 02, 2018 10:54 am4799inpl64 написа:
нед юли 01, 2018 9:23 pmstojan83 написа:
ооооо писал съм глупости
Идеята ми е във обикновен зидан комин който се ползва дали може да се пуснат тръби за колектор които да са защитени от димните гзаове във железни олуци примерно
Явно живота ти е песен,щом сам искаш да се вкараш в чудо
Не не искам за това питам
a_stoev - майстор
вт юни 19, 2018 9:27 amТрифон П.Трифонов написа:
пон юни 18, 2018 7:33 pmkalin72 написа:
Боба свърши, ама е елементарно да се отговори :)
Само като данни е лесно, помпа 60 вата, инвертор 100 вата. Уж може, пък може и да има хора, дето мислят, че няма да може. Е, от тях искам да чуя нещо по темата :)
И какви колектори съветвате като удачни - цена/качество.
Калине, предполагам вече ти е ясно, че не си струва инвестицията.
Нафърлям ти го само за спорта.
Тоя инвертор май няма да върти движока. Трябва ти поне 180 вата и пак е съмнително. Да речем 240. Предполагам си чел теми дето е писано за синусоидата, както и Андри намекна за нея. Бих препоръчал инвертор с пълна синусоида, макар да има данни от много хора с бръмчащи и работещи помпи. Сигурно твоят е наличен, ми пробвай го. Ако е сносен ще му сработи защитката.
А вземате ли в предвид, че новите помпи с вграден инвертор дъвчат всякакво по форма напрежение? Има си грец на входа, пука и какъв трион с квадратни зъби и даваш да яде. Ако си поиграеш и с външна електроника да тръгва плавно съвсем няма да я усети инвертора. Въпроса е да се подбере помпа с лесно управление. Бях дал на радиус за проба една служебна помпа, тя се управлява с ШИМ с честота 1 kHz, не става с потенциометър, но с някой таймер 555 с 5 елемента, образно казано, става.
шоп - майстор
Колеги, най-хубавото при ДБ системите е, че няма нужда от инвертори, клапани , ЮПС, предпазни вентили, възвратни клапани, пропилен гликол, помпи за пълнене и т.н.

Така, че дискусията е излишна или не по темата :-D
saraneron - специалист
ср юли 04, 2018 7:12 pmfilmatoplo написа:
:yawinkle:
Две ДБ системи есента и лятото супер,когато имам време тези дни ще напиша подробно за тях.
saraneron - специалист
Изображение[/img][/img]
вт юли 24, 2018 7:47 amsaraneron написа:
ср юли 04, 2018 7:12 pmfilmatoplo написа:
:yawinkle:
Две ДБ системи есента и лятото и една фотоволтаична 400 вата преди месец за подгряване на 80 литров бойлер на ток от слънцето,супер работа на трите,когато имам време тези дни ще напиша подробно за тях.
Турският загрява до 70 градуса 90 литров бойлер ,шуменският до 80 градуса 120 литров бойлер а 400 вата фотоволтаици до 65 градуса 80 литров бойлер .Тезии градуси са максимални при малка консумация на топла вода и при поне 30 градуса от предния ден за водните системи и 45 градуса от предния ден на фотоволтаичната.Фотоволтаикът вкарва без значение колко е топла водата в бойлера и колко е околната температура ,минимум 2киловатчаса електроенергия на ден в слънчев ден.КПД при тази система практически не зависи от температурата на водата в бойлера.Други са факторите обуславящи КПД на фотоволтаика.Ако не се ползва топла вода при фотоволтаика ще вдигне температура ,до която ще изключи терморелето при мен настроено на 70 градуса,термозащитата на 85/90 градуса.
:supz: :weedman: :weedman:
ЕТО МАЛКО ПОДРОБНОСТИ от изграждането на миналогодишната ми ДБ система.Ползва се основно от 1 или2 лица, според сезона.Поради липса на подходящо топло място за ДС се ориентирах системамата да е с пропилен гликол. Допълнителният ми разход за него е към 90 лева, но си решавам конструктивните проблеми лесно. Старият бойлер се проби. Купих на старо правен неръждаем 90литра със серпентина на фланеца 200 лева с транспорта . Турски колектор, алуминка 220 лева, медни тръби 15 мм с фитинги за тях и помпата .Оказва се, че този размер тръби са оптимални за почти всички еднофамилни инсталации 80-250 литра и с трасе до към 30 метра общо. Приемлива цена . Лесно се намират фитинги за тях ако са меки лесно се работи на места с труден достъп за запояване ,лесно се огъват на ръка и с пружина . За бутилка уиски от 20лева, майстор ми направи ДС от неръждаема тръба фи 200мм и височина 300мм.Това прави около 10 литра вместимост с две тръбички 1/2 цола отгоре И ДВЕТЕ С РЕЗБИ и дължина повече от 10 сантиметра заради дебелината на изолацията , която ще положа по късно . Едната идва от колектора за топлата вода, другата е за пълнене на системата и контрол с импровизирана щека от дебела тел и една тръбичка отдолу за топлата тръба към помпата и после в серпентината на бойлера. Ще покажа снимка на съда. Помпа 25/4 от ОЛХ за 40 лева. С най-ниската мощност , която намерих в сайта с 3 скорости . Винкел за рамката и краката, винтове за дърво, изолация за тръбите. Контролер на Интел от 100-120 лева, нямам спомен. Кабели за датчиците FTP за компютърни мрежи понеже е екраниран и без пари в моя случай и кабел двойка 1 квадрат за външен монтаж до помпата ,алуминиево фолио за защита на изолацията на покрива. Кранове за отсичане на помпата и филтъра и кранче за източване и обезвъздушаване ма системата, което е сложено на-най ниската точка и изхода на студеният край на правената серпентина, на която и двата изхода са на фланеца и сочат надолу. Фитинги за колектора. Тъй като не ми стигна медната тръба(мека за да намаля спойките с мек припой), купих допълнително около 10 метра полипропиленова със стъклено влакно в нея и съответните фитинги,муфи колена, преходи мед-полипропилен.....Тъй като при изграждане на ДБ системата има няколко изисквания, които не могат или почти не могат да се нарушават , трябваше да се съобразя с тях. Първото е, че всички тръби трябва да са под постоянен наклон ,повечко упори, особено на тръбата от полипропилен, защото провисва като наденица на пърт ако не е фиксирана добре ,което води до въздушни възглавници .Обикновено сервизните помещения са предвидени в северната част на жилищата така е и при мен а колекторът стои на южния склон на покрива и за да не минават тръбите и да пречат през високата чяст на тавана се наложи да избера трасе около 18 метра в едната посока в ниските части на тавана и колекторът да е максимално високо на покрива. Колектора монтирах на около 45 градуса наклон на око и гледа на юг. И много важно !!!!!!!! КИЛНАТ МАЛКО НАСТРАНИ с едни 5-6 САНТИМЕТРА, което се прави задължително, заради желанието ни колекторът да се изпразни на самотек до последната капка. За да може помпата да превърти топлоносителя със своите 4 м. напор, избрах мястото на ДС по ДЕНИВЕЛАЦИЯ да е максимално близо до долния край на колектора , респективно и до горния, така се спази условието за напора на помпата ,да е по голям от реалния. Реалната денивелацията , която трябваше да преодолее помпата се получи към 2,5 мера измерено по вертикалата от работното ниво на ДС до горния край на колектора, слагам още поне 50 сантиметра от хидравлични загуби, общо около 3 метра. Запас по напор около 1 метър. Получи се следната компановка .Колектор, почти на най -високата точка на покрива, под него в тавана ДС, на който долният край ,дъното е на около 70 сантиметра от пода на тавана. Тези 70 сантиметра ми позволиха да продължа с наклон на тръбите до другия край на тавана над банята в която е бойлерът. Точно там на тавана на самия под сложих и помпата. Така се получиха едни гарантирани 60-70 сантиметра помпата да е по ниско от ДС по денивелация, което я предпазва от засмукване на въздух от ДС. За да нямаме ефекта ,,кавитация,, , казано научно :? . ТОВА Е ПРЕПОРЪКА на специалистите занимаващи се с проблеми на ОТВОРЕНИ водни инсталации каквато се явява нашата в случая. Ще продължа . :supz Изображение
saraneron - специалист
ИзображениеИзображение Тоси съд е с 4 извода но единият е затапен .На следващата ДБ система е с абсолютно същият но изводите са 3.Изображение
Изображение/img] След една седмица експлоатация за отстраняване на евентуални течове му направих кофраж от 10 сантиметра изолация и го напълних с пяна. Изолирах тръбите с 2 слоя черна гумена изолация и я бандажирах с лента за гипскартон за да затворя фугата и. Пълненето на системата стана с една фунийка и пластмасови шишета по 3 литра.Никъде няма обезвъздушители но се наложи да се обезвъздушава серпентина но това стана лесно. Напълних ДС догоре ,пуснах принудително помпата на трета скорост и отворих кранчето за изсточване ,което се явява след серпентината .Като източих 3 литра(една бутилка) затворих кранчето и системата тръгна. Направих проверка дали помпата превърта на първа и втора скорост,за съжаление не се получи и остана да си работи на трета. В ДС са останали към 7 литра вода преди да се напълни колектора ,а след това са останали около 4 литра вода и 6 литра въздух, защото колектора побира към 3 литра.Този обем от 6 литра въздух играе ролята на разшерителен съд, както празното място оставащо в горната част на бойлерите за да поеме малкото разширение на топлоносителя при загряване и за да прекъсне водния поток в системата. След няколко цикъла измерих нивото при спряла помпа и маркирах на щеката нивото за да го сравня след време за евентуален теч.И сега важно!!!Намотах силиконова лента на резбата на тръбичката за пълнене и я затапих херметически с една капа. Системата като цяло стана херметически затворена. На практика ВЕЧНА! Няма никакъв досег с околната атмосфера!! !Никакви дупчици, клапанчета, тръбички! За ДБ система с плосък колектор тези неща не са нужни за да си работи нормално и да се самоизточва нормално Да ,може да се усложнят малко нещата около ДС но с много малък ефект.След седмица почистих филтъра преди помпата имаше малко боклучета а есента я напълних с пропиленгликол.От тогава си работи като швейцарски часовник. Делта Т 5+3 градуса при пускане и 5 градуса при спиране . Сондите са сложени горе на колектора в гилза а долу пробих на ниво горен край на серпентината ( под средата на бойлера) дупка в кожуха на бойлера и набучих датчика плътно до вътрешното тяло на бойлера .Засега това от мен , ако имате въпроси задавайте и критикувайте, ще спорим за да достигнем до истината, макар и тя да е относително понятие! Ако на някой му е интересно изграждането на фотоволтаичната система ,с удоволствие ще отворим тема и за нея!
Последна промяна от saraneron на чет юли 26, 2018 11:16 am, променено общо 5 пъти.
шоп - майстор
вт юли 24, 2018 8:22 amsaraneron написа:
Ще продължа .
=D> =D> =D>
Браво, много полезно и със снимки!
Жалко, че нямате възможност за пълно изтакане и дрениращ съд на топло. С чиста вода е най-лесно, евтино и ефективно.

И аз съм правил ДБ система с антифриз...просто един стоманобетонен трегер 30-40см пречеше за 100% изтакане и приятеля ми не искаше да го дупчим.

Ще се радвам да споделиш и за фотоволтаика. Нагревател, контактор, ел.схема на връзване, искрене, управление и т.н.
Имам един палет фотоволтаици от по 245 вата и се чудя как да ги оползвотворя.
saraneron - специалист
ср юли 25, 2018 1:30 pmшоп написа:
вт юли 24, 2018 8:22 amsaraneron написа:
Ще продължа .
=D> =D> =D>
Браво, много полезно и със снимки!
Жалко, че нямате възможност за пълно изтакане и дрениращ съд на топло. С чиста вода е най-лесно, евтино и ефективно.

И аз съм правил ДБ система с антифриз...просто един стоманобетонен трегер 30-40см пречеше за 100% изтакане и приятеля ми не искаше да го дупчим.

Ще се радвам да споделиш и за фотоволтаика. Нагревател, контактор, ел.схема на връзване, искрене, управление и т.н.
Имам един палет фотоволтаици от по 245 вата и се чудя как да ги оползвотворя.
С най голямо удоволствие ще помогна, фотоволтаика за подгряване на бойлер ми е малко като слабост .Може да посетиш тази тема http://solar.sts.bg/forum/viewtopic.php?f=3&t=2805 там само където не се изпотрепахме преди година две.Глямо шоу беше!На последна страница 18 съм дал обширен коментар за фотоволтаика!Има и снимки на които се вижда и панела на горепосочената ДБ система!Двете системи са едно до друго. :supz: В София живея .Ако желаеш, можем да пием по едно, няколко пъти и да си поговорим.ТЕЛ:088 583 6846 Николай. :o
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: