• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanov_km - специалист
Аз го направих това но с дупки по тръбата, като използвах медна тръба ф16 на която пробих точно 10 бр. дупки. Като 5 от тези дупки са в частта от тръбата, която винаги се намира над нивото на водата, а др. 5 броя дупки са в часта, по която остават на сухо само когато помпата работи. Тези дупки напрактика позволяват системата да дръпне въздух когато спре помпата. Самата тръба е топнана на 3 см. под водата при работеща помпа. Шум вече няма но по някога се промъква по някое мехурче въздух в помпата. За това се чудя дали на не направя от медна тръба ф16 прорез по цялата дължина на тръбата и пак тръбата да е топна на 3 до 5 см. във водата в работно положение на помпата на ДБ съда.
шоп - майстор
Няма ли да е по-лесно, ако пробиеш още 10 отвора на съществуващата тръба?
ivanov_km - специалист
Не няма да е проблем, но все ми се струва, че така с дупките постигам ако не се лъжа ефекта на "каботация" Един вид аерирам течността преминаваща през продупчената тръба и така аерирана тя пак попада под нивото на водата в ДБ съда. В момента с така пробитите дупки наблюдавам и ефект на играещо ниво на водата в ДБ съда. Да то играе с не повече от 5мм но го има. Съда ми е ф160мм., а при работеща помпа водата в него е 16 см. Също така за това увличане на въздух във водата, роля играе и дебита на помпата, с която върти водата. До колкото знам, колкото е по-голям дебита толкова по добре се извършва процеса на отдаване на температурата.
Много ми хареса, както идеята така и изпълнението на Шоп! Някой може ли да ми каже колко струват такива колектори и от къде могат да се купят? На мен са ми нужни 2бр. по 20 тръби.
Andri01 - майстор
Има и друго решение. Входящата тръба от СК се разделя на 2 с тройник,преди съда. Долната тръба след тройника остава винаги под нивото на течността,горната-винаги над нивото. При спряна помпа въздуха се изтегля през горната тръба. За да не навлиза вода през горната, след 3-ка,преди входа в съда съм монтирал автоматичен обезвъздушителен клапан . Входа му е от към СК/ тройника/ ,изхода-към дрениращия съд. Това позволява циркулацията само на въздух ,но не и на вода. Също така се избягва постъпването на въздух в течността. Системата си работи безотказно над 8 години вече.
Малко да съживим темата
Колеги кой колектор върши най-добра работа ? Какво мислите за Heat pipe ? Когато се изпразни и има силно слънце възможно ли е да прегрее ?
За неръждаемите гофрета трябва инструмент за фитингите нали така ?
шоп - майстор
нед мар 21, 2021 2:13 pmG_Staikov написа:
Какво мислите за Heat pipe ?
Аз не я харесвам тази система. Твърде много топлинни преходи и съответно понижено КПД. След 2-3 години ако искаме системата да работи оптимално трябва да се слага термопаста, а това е трудоемко и времеемко. Не се вписва в идеята : "слагаш и забравяш"
нед мар 21, 2021 2:13 pmG_Staikov написа:
За неръждаемите гофрета трябва инструмент за фитингите нали така ?
Така е, пресите бяха по 150 ина лв с два накрайника ( ф16 и ф20) преди години, когато купувах аз.. Сега може и по-евтини да са, а ако имаш струг или стругар под ръка е работа за 2 часа.
Като се замисля датчика за температурата на колектора би работил доста по-точно (дирекно се нагрява главната тръба). Може да се използва за ДБ, вода без никакви проблеми от котлен камък, ръжда ... и намаляне на ефекта на вакуумните тръби , мисля че това е основното предимство на heat pipe .
При спиране на помпата дори и в нормална затворена верига тези 1-2 литра вода ще вдигнат много висока температура , обаче без вода ще е по-висока . Ако някой е използвал heat pipe да сподели какво се случва на практика
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 22, 2021 8:04 amG_Staikov написа:
Може да се използва за ДБ, вода без никакви проблеми от котлен камък, ръжда ... и намаляне на ефекта на вакуумните тръби , мисля че това е основното предимство на heat pipe .
Ко каза, ко? Предимство на heat pipe? Пред кое? Вероятно пред cool pipe? :cool:
Стоян Петришки - специалист
Здравейте. Наближава изграждането и на моята дрейн бег система. Ситуацията е следната. Бойлер 200 литра с две серпентини монтиран в мазе. Мисля да монтирам слънчевите колектори на покрив 18 метра по на горе, дрениращия съд ще е монтиран 1метър под панелите. Въпросите са какъв диаметър неръждаема тръба да заложа, каква помпа. Всякакви насоки ще са в помощ
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: