• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
нед апр 25, 2021 11:43 amСтоян Петришки написа:
дрениращия съд ще е монтиран 1метър под панелите.
И най-слабата помпа с напор 4м ще се справи с денивелацията до горния край на панелите.

Малък проблем ще е дългото трасе. 18 м денивелация + хоризонтални участъци и трасето ще надмине 40 м
Аз бих заложил на медна тръба ф15х1 или неръждаемо гофре с накрайници 1/2 ( DN12) мисля, че се водеше

Горното с цел минимален обем на трасето. Заложи и на сериозна тръбна изолация. например 19мм дебела.
Стоян Петришки - специалист
И аз съм се спрял на неръждаемо гофре DN 12, изолацията ще видя че мястото за монтаж е малко кът но поне на топлата ще е 19 мм, ако няма достатъчно място студената ще я направя с 13мм. Хоризонталните трасета ще са малки, на покрива няма да е повече от 2-2.5метра а в мазето не повече от 5 метра
Evgeniy - майстор
Според мен в ситуация на тясно пространство няма да е голяма загуба да вкараш двете тръби в обща по-голяма изолация. Ще има малко обмен между двете, но това не е загуби.
Добро утро на всички.
Прочетох написаното по темата тъй като прсдтои изграждане на соларна система в селска къща , която използуваме рядко-обикновенно за уикенда.
Спрял съм се на ДБ система.
Въпроса ми е защо ДБ съда е поставен на входа на бойлера, а не на изхода му и защо е необходимо да е с толкова малък обем
Благодаря предварително
fbr - майстор
За да е пълна серпентината на бойлера винаги с вода иначе мокрене, въздух, мокрене , въздух и серпентината ръждясва бързо. А е малък, за да са по-малки загубите на топлина в съда.
Hursa - майстор
Ако дрениращия "съд" (или нивото в него - когато е спряна помпата) е над нивото на серпентината - то тя ще е пълна.
По-трудно се организира обезвъздушаването, при стартиране на помпата, ако съда се монтира така (трябва да се самообезвъздушава лесно и бързо). В темата има такава схема.
Колеги, по молба на наш редовен читател, почитател и най-вече изявен домашен майстор, моля да споделите, в градивно- критичен стил, мнението си относно примерна схема на Drain-Back ситема!
Идеята, в същото време и предизвикателство, е ли е възможно същата да се яви като допълнение на изградена вече отоплителна инсталация, а през лятото да затопля БГВ?

Обектът е в София, та ако случайно някой прояви интерес и желание да погледне на място, би могъл да ползва пощата, долу в ляво, за връзка!

Прикачен файл

Solar_Kotle_001.png
Andri01 - майстор
Последователност на свързване: Слънчев колектор-дрениращ съд-бойлер-помпа. Помпата се монтира над нивото на водата в ДС при работно състояние на системата.
Ок, това ясно. Надявам се ти е направило впечатление къде се намира дрениращият съд?!
Вчера и аз я гледах умно, но чак това утро започнах да забелязвам детайли, които коментирахме с изготвилият схемата, но въпреки това ми убягваха.
Andri01 - майстор
Помпата трябва да се включи директно на около 100мм. / да е под работното ниво /от дъното. Тази тръба нагоре/надолу към нея да я няма. ще засмучи въздух.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: