• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lakosste - специалист
Здравейте.
Взех си 120 литров бойлер на елдом с една серпрентина и селективен колектор 2кв.м. пак на елдом.Системата която ще правя е дрейн бак-самоизточваща се .Колектора ще се ползва само в топлите месеци защото зимата съм с парно.Въпроса ми е как , къде и какъв датчик да сложа за да спира помпата при висока температура в бойлера например при 70-80 градуса и съответно при около 50 градуса пак да я пусне.Също така какъв начин на работа да избера-да се пуща сутрин и вечер да се спира с часовник или има как да се сложи датчик в панела за да не работи когато няма слънце но се чудя как ще отчита след като в спяло положение в панела няма да има вода?Как ще комбинирам работата на ток и слънцето или всичко да опира до ръчна работа?
Моля за разяснение по тези въпроси за да мога да започна монтажа.
шоп - майстор
Един соларен контролер на Натурела ще ти свърши перфектна работа
Andri01 - майстор
Датчика - на изходящата тръба на колектора. Другия-на бойлера,сигурно имаш извод/тапа за него. Диференциалния термостата пуска/ спира помпата по настроена разлика в двете температури.Пуск-5 градуса,стоп-2 градуса. Помпата задължително НАД работното ниво на дрениращия съд!! Успех !!! :partyman:
П.С.: Зимата как топлиш водата в бойлера? То не че не може и с една серпентина ,но трябва системата да е с общ топлоносител!?
Последна промяна от Andri01 на нед юни 18, 2017 10:24 am, променено общо 1 път.
maistora1965 - специалист
Еи това тъкмо е предвидено за елдом http://www.naturela-bg.com/bg/product/5 ... stalaciya/ поставяш на местото на старият ключ на боилера и забравяш.И само да попитам защо щом си с парно си взел боилер с една серпентина а не с две.
lakosste - специалист
Благодаря за отговорите.С една серпентина и по една тетка на изводите на бойлера с 4 крана.Затварям солара или затварям парното-според зависи от сезона.Зимата така или иначе си ми работи котела не разчитам на слънцето за бойлера.
Друг въпрос-колегата по-горе пише помпата да е над работното ниво на дрениращия съд.Според мен трябва да е под нивото защото при източване няма ли да остане празна помпата?
Andri01 - майстор
Извинявам се,грешката е моя:(. Помпата е ПОД нивото на ДС!! А иначе-и аз ползвам 2 бойлера с по една серпентина за солара и камината. ДС играе ролата и на разширител съд за серпентината на камината.
maistora1965 - специалист
lakosste написа:
Благодаря за отговорите.С една серпентина и по една тетка на изводите на бойлера с 4 крана.Затварям солара или затварям парното-според зависи от сезона.Зимата така или иначе си ми работи котела не разчитам на слънцето за бойлера.
Друг въпрос-колегата по-горе пише помпата да е над работното ниво на дрениращия съд.Според мен трябва да е под нивото защото при източване няма ли да остане празна помпата?
Слънчевите колектори са чувствителни на тема мръсотия във циркулиращата течност а във водата на парното винаги циркулират някакви частици поне при мен е така.
lakosste - специалист
maistora1965 написа:
lakosste написа:
Благодаря за отговорите.С една серпентина и по една тетка на изводите на бойлера с 4 крана.Затварям солара или затварям парното-според зависи от сезона.Зимата така или иначе си ми работи котела не разчитам на слънцето за бойлера.
Друг въпрос-колегата по-горе пише помпата да е над работното ниво на дрениращия съд.Според мен трябва да е под нивото защото при източване няма ли да остане празна помпата?
Слънчевите колектори са чувствителни на тема мръсотия във циркулиращата течност а във водата на парното винаги циркулират някакви частици поне при мен е така.
Няма да ползвам общ топлоносител или по-скоро може да се омеши малко от водата на парното с колектора когато сменям с крановете за да топля с котела.Тогава каквото има в серпентината ще се смеси,но не мисля че ще е проблем.
За ДС разбрах а сега малко по-подробно за свързването на датчиците за спиране и пущане.Искам нещо по-просто и не толко скъпо.
maistora1965 - специалист
Без диф.термостат няма как да стане нещо трябва да знае кога на колектора му е топло за да пусне помпата и като му стане студено да я спре.За да е ефективно не може да е много евтино иначе трябва да стоиш и да гледаш като има слънце пускаш като няма спираш.Има писано доста и схеми има потърси и сам ще се убедиш.
lakosste - специалист
maistora1965 написа:
Без диф.термостат няма как да стане нещо трябва да знае кога на колектора му е топло за да пусне помпата и като му стане студено да я спре.За да е ефективно не може да е много евтино иначе трябва да стоиш и да гледаш като има слънце пускаш като няма спираш.Има писано доста и схеми има потърси и сам ще се убедиш.
Добре съгласявам се .Как и къде се слага този термостат
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: