• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Ето я схемата. Идеята е от Евгений

Малко я преработих с едно U

Тънкият момент е тръбата на дрениращият съд да направи едно U
да тръгне 50 см или 1м надолу и тогава да се качи нагоре. Така системата работи без мехури, бълбукане и т.н.

Важното е и дрениращият съд да е максимално високо ( и на топло разбира се) при мен е на тавана на плочата и до горната част на колекторите няма 1 м
Ел. помпа 25/4 работи и качава вода и на мин. степен 5 вата

П.П. дрениращият съд в горната част има малък отвор ф4 за връзка с атмосферата. Едно късо маркучле нонтирано на този отвор предпазва течността от изпарение, като влагата кондензира в него и пак се стича в дрениращия съд. Течност не се губи или е минимално. За година 1-2 литра. Така хем има връзка с атмосферата хем работи безшумно системата и през целят ден дрениращия съд е студен и няма загуби от него.

Прикачен файл

SAM_9562.JPG
lakosste - специалист
чет юни 14, 2018 7:13 amшоп написа:
Ето я схемата. Идеята е от Евгений

Малко я преработих с едно U

Тънкият момент е тръбата на дрениращият съд да направи едно U
да тръгне 50 см или 1м надолу и тогава да се качи нагоре. Така системата работи без мехури, бълбукане и т.н.

Важното е и дрениращият съд да е максимално високо ( и на топло разбира се) при мен е на тавана на плочата и до горната част на колекторите няма 1 м
Ел. помпа 25/4 работи и качава вода и на мин. степен 5 вата

П.П. дрениращият съд в горната част има малък отвор ф4 за връзка с атмосферата. Едно късо маркучле нонтирано на този отвор предпазва течността от изпарение, като влагата кондензира в него и пак се стича в дрениращия съд. Течност не се губи или е минимално. За година 1-2 литра. Така хем има връзка с атмосферата хем работи безшумно системата и през целят ден дрениращия съд е студен и няма загуби от него.
Мога много лесно да я преправя.Трябва ми само една тетка преди помпата и с тези тръби които ползвам лесно ще стане чупката.Само да попитам ,ако я няма чупката какво ще стане и може ли това упражнение да е на топлата/връщащата се/ вода?
Andri01 - майстор
Шопе,хитра схема! Но,няма ли проблем с обезвъздушаването? Това "U" коляно ще е проблем,чай :?
Hursa - майстор
Пропуснал е един елемент в схемата. Така реализирана - колектора няма да се дренира. Нужна е отворена тръба (отворена към атмосферата, но може би по-удачен би бил варианта на свързване на тази тръба с въздушното пространство в дренажния съд, трябва да се обмисли, тогава системата може би може и да се "затвори") в най-високата точка на контура (или много близо до нея). За съжаление, този елемент дава и някой недостатъци на тази схема (до колкото разбирам). Топлозагуби през нея (може би, може да се реализира така, че да се минимизират). Освен това - при пуск - потока течност, запълваща контура, в процеса, "затваря" свободното обезвъздушаване през тази тръба, поради това се увличат значителни количества въздух във вид на мехури. И е нужно време (течността няколко пъти да се "превърти") за да може контура да се обезвъздуши - както през тази тръба, така и към дренажния съд. Трябва и така да е конфигуриран контура, че да не могат да се образуват въздушни пространства ("възглавници"). Както го е дал шоп - избягва това обезвъздушаване към дренажния съд, избягва и свободната конвекция на по-топлата вода, след бойлера към дренажния съд (макар и слаба, в една тръба, но ще има).
Мисля, че може да се монтира дренажния съд и преди бойлера, особено с това "U коляно", поне аз не виждам големи недостатъци, дори мисля че има определени предимства.
Последна промяна от Hursa на чет юни 14, 2018 10:35 am, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Помпата има ли значение колко е отдалечена от долната част на панела ,става ли с белите тръби :? .
lakosste - специалист
По моя най-прост начин обезвъздушаването става лесно.Водата просто избутва въздуха докато накрая се затвори кръга и започне да си тече в дренажния съд но недостатъка е ,че се загрява и той и трябва хубава изолация.
lakosste - специалист
чет юни 14, 2018 10:24 amfilmatoplo написа:
Помпата има ли значение колко е отдалечена от долната част на панела ,става ли с белите тръби :? .
Относно тръбите-става ,но ти по-добре знаеш,че не са толко стока тези тръби.Аз моите гофрирани ги намерих на 6.50 за метър и при положение ,че тръбния път ми е малък не е голяма разликата.Имам един участък от парното захранен с бели тръби но е временно/става въпрос за бойлера/ но ще сменя и тях в близко време с гофрирани метални или усилени полипропиленови.
Hursa - майстор
чет юни 14, 2018 10:27 amlakosste написа:
По моя най-прост начин обезвъздушаването става лесно.Водата просто избутва въздуха докато накрая се затвори кръга и започне да си тече в дренажния съд но недостатъка е ,че се загрява и той и трябва хубава изолация.
Не е чак толкова лесно, според мен. Все пак въздуха се "стреми" нагоре, срещу потока (в случая, а потока не е монолитно бутало, дори в първия момент може да не запълва цялото сечение на тръбата). И може да се образува въздушна възглавница в колектора, зависи как е монтиран и свързан.
шоп - майстор
чет юни 14, 2018 10:08 amHursa написа:
Пропуснал е един елемент в схемата. Така реализирана - колектора няма да се дренира. Нужна е отворена тръба (отворена към атмосферата, но може би по-удачен би бил варианта на свързване на тази тръба с въздушното пространство в дренажния съд,
Точно така. На на горния край на колектора се слага тетка и нагоре стърчи една тръба 80см до метър.

Мислил съм и за свързване на тази тръба към дрениращият съд, но само с мисленето си останах :)

То една система като работи от години не ми се пипа.

На тази снимка се вижда тръбата.

Прикачен файл

SAM_9412.JPG
чет юни 14, 2018 7:11 amAndri01 написа:
Това не е DB система,а обикновена система за БГВ под налягане.
Селскоградски, я пак са вгледай, ма по внимателно......
и като ти текнат сълзите- от взиране, сравни с драснатата от Шопа схемка!
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: