• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Не обичам да се заяждам! А ти правиш това за втори път! Карай,здраве да е...селско-градски :). Прочети какво значи Drain Back система за БГВ!!! Това е система НЕзависеща от наличието на ток! Каква е ролята на "изпразващия ел.клапан" и кой ще го отвори,при спиране на тока? На картинката на Шопа да виждаш такъв клапан? При БГВ има само : диференциален термостат,помпа,ДС, СК, тръби кранове! Няма ел.кранове и невъзвратни клапани
Андри, "заяждам" са постоянно и има за ко. Това си е ДБ. Гледай бе човек! Кой слага ДБ помпа на система под налягане и къде виде съдинка под налягане, че и проточна? Да зема да прочета, А?!
Помислих чи си са пообъркал, ма ти дори и не го допускаш.
Пък що да има дрениращ клапан шоповата схема, след като акцента беше за мястото на подвързване на съдинката, поради което на теб ти са образуваха писмени въпроси.
Извинявай Андри, че не ти цитирах поста. Обикновено го правя винаги, не само когато се заяждам.
Смеещи се и присмиващи се емотикони......Не стигат изразните средства ли? Нямам предвид само теб.
Независеща от ток е само когато........ Колко такива системи монтира и колко струва една соларна помпа? А колко една истинска ДБ? Кога е оправдана инвестицията в истинска ДБ?
Няма да ти казвам да четеш и да мислиш. Голям си, вменяем, според закона, та можеш да правиш каквото си поискаш. Почти.
Andri01 - майстор
Спирам да споря! Първо-имам изградена DB от 2012г. ,която за твое учудване си работи много добре!! А съм монтирал още 2бр. - на колеги. Второ-гледам все пак си наблизо,ако искаш заповядай да я видиш в действие!! Даже бихме пили по една бира :(. Уточнения - на Л.С.
П.С.: Това че някой е написал"дрейн бек помпа",не прави системата DB!! :)
Hursa - майстор
Аз бих продължил спора за схемата от ало. бг.
Тъй като не съм специалист, ми е все едно как ще се нарече схемата. Това, че е с "изпразващ ел. клапан" също според мен не е проблем - може да е с конструкция при обезточване да се отвори. Така при спиране на захранването - спира помпата, клапана се отваря - колекторите се дрениратат в дадения обем. Но проблема ще се появи при пуска на системата (поне до колкото разбирам). А до колкото съм запознат - една "самодренираща се система" би трябвало безпроблемно да може да бъде спирана/пускана многократно в течение на деня. Но възможно е да не не са показани някой елементи на схемата (или в "пространството" да не е разположена точно така, както е показана).
Andri01 - майстор
По горе описах какво съдържа една DB система. А и самото и име показва,че се самоизточва! За това НЯМА никакви клапани-обратни или ел. по линиите - на топлата и студената вода. Защото ако има,някъде,то СК ще остане пълен и ще заври и... :(
Hursa - майстор
Тя ще се дренира. Има такива клапани, работещи достатъчно надеждно, затварят само когато са захранени. Би се "влошила" надеждността с малко - но само що се отнася до спирането. Проблемен е пуска.
filmatoplo - майстор
Тези 3 вакуумни панела за 500 литра бгв ли са .
шоп - майстор
пет юни 15, 2018 9:39 amfilmatoplo написа:
Тези 3 вакуумни панела за 500 литра бгв ли са .
Вързани съм към 650 литров бойлер

отделно има и един 300 литров, който се зарежда само когато основния е над 65 градуса
lakosste - специалист
Вече работи и цяла седмица съм на слънчева вода с изключение на вчера и миналия ден ,когато валя,но го бях включил на 40 градуса и реотана просто не позволяваше на водата да изтине.
шоп - майстор
нед юни 17, 2018 1:04 pmlakosste написа:
цяла седмица съм на слънчева вода с изключение на вчера и миналия ден ,когато валя
Това е предимството на големия бойлер :wink:
може да имаш безплатна топла вода и при 3-4-7 последователни облачни дни
предимство имат и вакуумните тръби, които дори при облачен ден правят водата до 40-45 градуса. :roll:

Но в края на краищата това е съпроводено с доста по-голяма инвестиция, а важното е ще вече сте в отбора на соларните фенове :idea:

Облажилите се с безплатна енергия ме разбират :rolleyes:
Успехи на всички соларни фенове!
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: