• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
saraneron написа:
фотоволтаика за подгряване на бойлер
Бих поспорил, но след като ви е хоби, а аз съвсем не съм специалист в областта - може би не трябва :).
saraneron - специалист
чет юли 26, 2018 10:59 amHursa написа:
saraneron написа:
фотоволтаика за подгряване на бойлер
Бих поспорил, но след като ви е хоби, а аз съвсем не съм специалист в областта - може би не трябва :).
Няма лошо да споделим мнение!
Каквото зная, като теория и практика ще го споделя, разбира се ще отворим отделна тема.
saraneron - специалист
чет юли 26, 2018 1:07 pmsaraneron написа:
чет юли 26, 2018 10:59 amHursa написа:
saraneron написа:
фотоволтаика за подгряване на бойлер
Бих поспорил, но след като ви е хоби, а аз съвсем не съм специалист в областта - може би не трябва :).
Няма лошо да споделим мнение!
Каквото зная, като теория и практика ще го споделя, разбира се ще отворим отделна тема.
Отворих нова тема за подгряване на бойлер с фотоволтаици
saraneron - специалист
Ще споделя за мястото на помпата в ДВ системата.Моето виждане е, че трябва да се определя идивидуално от това ,колко лесно се обезвъздушаване системата, от подходящото налично място и др. факторчета, но където и да се сложи не е фатално стига да е под нивото на дрениращия съд. На едната със серпентина на фланеца я сложих преди серпентината на топлата ртъба .Недостатък е, че се загрява до температурата на флуида идваш от колектора.И понеже съм я завил под дебел пласт стъклена вата на тавана си работи на практика с 70/80 градуса нагрят корпус.Не се пипа от жега.Не я жаля. това и е работата.В другата система с фабрична серпентина отстрани на бойлера ,помпата е след серпентина до самия бойлер. Не е красиво много този токмак да стои в доста прилично направено мокро помещение,отделно не е изолирана засега и го топли.Естественно ,работи на малко по ниска температура, отколкото ако беше на топлата тръба но понеже колектора е по добър едва ли се чувства по добре от другата помпа в другата система. И малко разсъждения относно как панела в ДВ му ставало много лошо, когато бил много нагрят и помпата се пусне и топлоносителят го охлади изведнъж за една цяла минута та дори и две аз защо не и за повече?И в най големият пек и в най големият студ към колекторите се подава топлоносител с не голяма разлика от температурата в празния колектор!Примерно с делта ,,т,, плюс още няколко градуса поради охлаждане на топлоносителя по тръбите докато стигне до колектора ,хайде да ги сложим 15 градуса, нека да са 20 колекторът е винаги по топъл от топлоносителя ! Това много ли е малко ли е но е там някъде и контролера се грижеше за това винаги да е така, освен ако не е спрял тока или системата е загряла бойлера на максимум и е изключила помпата.Тогава се сещате пък какво се случва и в колектора на системата под налягане след известно време.И там жегата не е по малка.Да допуснем и този вариант.Тогава в колектора температурата ще е примерно 120-180 градуса за плоските колектори а на топлоносителя да речем 80 градуса . Е 60/100 градуса голяма стагнация ли са при условие ,че се подава и с много малък дебит .Че ние като си мием със студена вода ръцете ,температурната разлика е почти два пъти по голяма отколкото тази в нормален режим старт-стоп на ДВ системата.Да чувате съскане пукане гърч ,аз не.
saraneron - специалист
Tемата замря? :?
Evgeniy - майстор
пон юли 30, 2018 8:04 amsaraneron написа:
Е 60/100 градуса голяма стагнация ли са при условие ,че се подава и с много малък дебит
Защо да се подава с малък дебит?
Примерно някакво облаче засенчва слънцето в топло време и колектора изстива до спиране. След малко облачето се маха и празният колектор започва да се нагрява интензивно. Колкото по-бавно се пълни, толкова по-висока температура ще стигне в горния край.
Опитвам се да намеря най-добрият алгоритъм, защото управлявам скоростта на помпата спрямо диференциалната разлика и затова ми е интересно.
Ето какво се случва при мен с 4 колектора. Данните се качват на 5 минути. Помпата работи една минута на 100%, след което отива на 30%, които пълзят нагоре или надолу, в зависимост от делта Т. Ясно се вижда засенчването. Ще я направя по-инертна логиката.
https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... width=auto
ivanov_km - специалист
Ще продължа . :supz Изображение
[/quote]
При тази конструкция на ДБ съда, когато помпата работи в него остават 4 литра вода по Ваши данни. При такова количество вода водният стълб в съда е около 12 см. Идващата вода от слънчевия колектор пада от 17 см., при което не се ли образуват въздушни мехури във водата? Ако тези мехури присъстват във водата (пропилен гликола), не се ли засмукват периодично от циркулационната помпа? При такива геометрични обстоятелства на ДБ съда според мен неминуемо в течността присъстват въздушни балончета независимо от дебита на помпата, с която се извършва самата циркулация. Чисто теоретично когато се затвори херметически съда, при загряване на течността в ДБ съда се получава някакво налягане пък било то и минимално. Как това налягане се отразява на образуването на въздушни мехури в работната течност в ДБ съда?
шоп - майстор
Има няколко дребни хитринки, с които можем да избегнем шума от падащата вода и увличането на въздушните мехурчета към помпата.

Най-простото е входящата тръба да е до стената на дрениращия съд. Тогава водата се стича и подлизва по стената.

Друг варант е да се надене една прорязана с флекс тръба с ал. вложка. Прореза е канал по цялата дължина на тръбата. Тогава водата се спуска плавно като по детска пързалка. няма шум, мехури и т.н.
Отскоро е модерно да му викат пистон ефект :lol:
ivanov_km - специалист
Тази тръба до дъното на съда ли трябва да стига и колко широк трябва да е прореза на тръбата за да постигнем желания ефект?
шоп - майстор
Дължината и трябва да е такава, че края винаги да е потопен.

Разреза според дебелината на диска 1-2-3мм все е достатъчно. Може и 10-20бр ф 4мм отвора . Все същата работа ще свършат. Водата даже ще се стича и по външната част на тръбата.

П.П. аз съм фен за дрениращш съд на студената вода. Тогава няма шум, мехури...дори няма нужда от изолация:-)
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 20

Тема "ДРЕЙН БАК СОЛАРНА СИСТЕМА-СЪВЕТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: