Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, колеги бихте ли изчислили какви киловати котел да взема, в зависимост от радиаторите? Радиаторите са: 600 х 1600 - 6 бр.
600 х 1000 - 1бр., 600 х 1800 - 1бр. 2 бойлера х 120 литра. + 60 - 70 метра ф16 подово отопление. Ще се радвам, ако ми препоръчате котел! (препоръчват ми и камина - възможно ли е?)
шоп - майстор
Малко несериозно е при това инфо да получиш точен отговор, още повече някой да смята.

Котел се подбира спрямо топлозагубите. Ти малко си сложил каруцата пред коня. Радиаторите се изчисляват спрямо температура на топлоносителя и дета Т.

Успехи!
andy_forresite - майстор
На пелети ли или на дърва?
Преди избора на котел и радиатори се определя приблизително какво количество топлина ще стопли (необходима топлинна мощност) всяко отоплявано помещение - хол, кухня, трапезария, спалня, коридор, баня... При определянето на необходимостта от топлина за всяко помещение е необходимо да определим какъв е приблизителният коефициент на топлопреминаване през 1 кв. м. от съответната ограждаща стена при разлика в температурата от 1°С от двете й страни за единица време. В тази връзка много е важно дали помещенията притежават топлоизолация (вътрешна, външна, и двете заедно) на: таван, под, външни стени, вътрешни стени; важни са и вратите и прозорците.
Взимат се предвид топлопреминаванията през вътрешните стени на съседни отопляеми помещения.
Избираме температурата на водата в котела, която ще ни е работна при някакво средно делта t (разлика м/у външната и вътрешната t°C). Например избираме 60 гр на водата за -10 навън и +24 гр вътре в стаите. А какво правим като стане -25? Ми увеличаваме температурата от 60 на 70 или 72 ... 75. Това правим.
След това избираме радиаторите за всяка стая и накрая гледаме какъв котел да взимаме.

Ти имаш около 40 kw инсталирани консуматори. На зададения въпрос може да се отговори - котел 40 киловата взимай.
Само за ориентир една що годе изолирана къща с площ 400 кв.м. може спокойно да се отоплява с 40-киловатов котел.

Тема "изчисляване на радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: