Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Evgeniy написа:
Според мен ще е опасно да се източи цялата заради шока от запълването. Празна тръба за минута прави високи градуси.
Обмислям вариант с полипропиленова колекторна тръба и с изместени колекторни отвори. Така ще се източва всичко освен в тръбите. Но дано даде време за експерименти.

Има го този момент и трябва да се работи с много малко делта Т, но пак одтава риска при спиране на тока и последващото му идване.... май не си струва :)

Ако искаш сподели повече за идеята с полипропиленовата тръба.... аз съм подготвил една торба пвц фитинги с идеята за нещо подобно, но ще го правя зимата. Все още се чудя колектора дали да обхваща външно вакуумната тръба като муфа или да е под форма на нипел и да влиза вътрешно.
Evgeniy - майстор
шоп написа:
Ако искаш сподели повече за идеята с полипропиленовата тръба....
Идеята ми е да заменя това:
Прикачен файл:
IMG_1289_S.jpg
IMG_1289_S.jpg (36.43 KиБ) Видяна 1604 пъти
с това:
http://www.pipelife.bg/bg/03_Producti/0 ... T_Line.php

За разлика от ПВЦ, което се размеква на 50-60* тук имаме:"Устойчивост на гореща вода до 95°С."

И ако входа на студената вода се изведе в долния край на страничната тапа, ще имаме почти пълно изпразване на колекторната част.

Ще се радвам, ако пак ме изпревариш с реализацията... :)
шоп - майстор
Едва ли ще те изпреваря :-D ямного работи съм захванал и няма време за всичко.


Имам идея за направа на колектор изцяло тип гаражен от полипропилен на листа или полиацетал. Първият има работна температура до 95 градуса, а вторият до 100.


отворите могат да се пробиват с боркорона, не както при нрръждавейката с лазер и да си зависим от други лица( 2 месеца ме мотаят вече :) )

рязането става с циркуляр а лепенето и заваряването май не са проблем...поне така си мисля. Гледах как правят басейн с полипропилен.

Как мислиш, как ти се вижда тази идея?
Evgeniy - майстор
Да, ще стане така. Дори по-добре ще е с квадратна тръба. Но щом като ина вече готова полипропиленова тръба (от линка) ще се спестят заварките. Остава само дупченето с корона и слагане на тапи.
шоп - майстор
Ровил съм се в нета, търсил съм квадратна тръба от полипропилен да кажем 80х80х3 мм, но поне аз такава не открих в Бг.

Остава варианта от листов полипропилен и лепене, който е по-трудоемък или твоята идея с тръба от полипропилен да кажем ф110

малко ме притеснява как ще уплътни силиконовият пръстен по окръжността на колектора :?

може би с ф160 ще е по-добро уплътнение, но тръбата е малко по-скъпа и обема и по-голям :? :? :?

дали пък по някъкъв начин термично малко не може да се оформи тръбата за да се получи плоска ивица с ширина 65-70 мм?
Evgeniy - майстор
Мислил съм го това- равномерно с горелка и после натиск на плоска повърхност. Но забележи, на снимката, че и при неръждавейката отвора е също върху цилиндрична повърхност. Не би трябвало да е проблем, силиконовото уплътнение ще си свърши работата, дори да не е в една равнина.
шоп - майстор
Така е, обикновенно при колекторите тип елха с двустранно разположени тръби колектора е кръгъл. Има българска фирма, която ги прави и май снимката е на техните колектори. Няма да споменавам фирма.

Ако ми остане малко свободно време мога да спретна за 1-2 часа една опитна установка от 3-5 тръби и обикновенна канализационна ПВЦ тръба ф110. Разбира се ще прикача и снимки в тази тема, ако автора няма нищо напротив.

Остава да се помисли и да се реши как колектора ще се върже към стойката. Защото, когато колектора е от неръждаема стомана има коравина и носимост и директно върху него може да се върже стойката. Тук обаче ще получим една евтина, лека и ажурна конструкция, която трябва да се съчетае със стойката.

П.П. Жалко е, че само аз и ти желаем да експериментираме. Няма ли хора си идеи? Липсва ми конструктивната критика на БгИванов:-) Благодарение на дискусията с него достигнах до оптимални решения при въздушното отопление с вакуумни тръби. Сигурно в Бг клиентите са богати и биха дали 800 лв за 20 тръбен колектор вместо да си го направят сами за 300лв.
Ей по тази причина харесвам руският форум.
Evgeniy - майстор
Мисля, че ако се направи кожух от алуминиева ламарина (от плаки) и се запълни с пяна ще се получи здравина. Малко ми е тъмно самото запълване.
шоп - майстор
Мислил съм го този вариант, както и варианта кожуха да е от поцинкована ламарина.

Самото инжектиране няма да е проблем, правил съм подобно на тръби за парно вкарани в тръба ф110 и положени подземно. През технологични отвори ф6 разположени през 30ина см в долната част на колектора може да се инжектира паната. Запълването е задоволително. Нарочно рязах надлъжно парче тръба за да видя дали не остават големи празнини. :supz:
Здравейте,

Благодаря за отговорите! Аз си бях помислил, че никой няма да се заинтересува.
Но не разбрах може ли да се направи drainback с вакумни тръби или неможе! Единственият мотив който разбрах е, че ако се източи и същевременно топлообменика на колекторите загрее много може да стане проблем при пълненето!?!
Правилно ли съм разбрал?

Чета, че по света правят такива системи, но нали знаете, докато не го видим, винаги имаме съмнения!

Поздрави

Тема "Drain back система с вакумни колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: