• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Д.хаджийски - помощник
Колеги от Февруари тази година чета форума и доста работи "откраднах" от Вас, но така и не намерих конкретни отговори на някой от най важните ми въпроси. Прерових целия интернет информация за горелката освен инструкция за монтаж няма. Кой я ползва и какво гори в нея не се знае?!?! Исками се да направя експерименти и да дам малко информация но все пак съм не до там профи за да се пробвам. За колетала на Бош всички знаем че е доказан. С този пост се надявам да помогна и на някой друг освен на себе Си.

Въпросите ми са каква е разликата в пелетите от слънчоглед, дъб и бук, иглолисна дървесина и широколисна и иглолисна смесено. Горелката гори ли всичко? кои са най добре да се вземат? И защо тотално се обърках за тях.

Колко тона пелети трябва да взема при следната конфигурация на къщата?
И колко кубика дърва са един тон пелети?

1 отоплението на:
Къща около Варна 2 етажа 1ви 90м2 2ри 50м2
- външна изолация 5см.
- вътрешна само гипсокартон на стените(тухла единичка)залепен на топки, тавана с минерална вата,пода е замаска,дървена скара с минерална вата с 2см. ОСБ и 2см технически паркет(трислоен паркет)
- имам мазе под цялата къща всичко е на бетон там.
- покрив бетонен прав и върху него дървен покрив ( нещо като допълнителен таван.
- дограма ПВЦ 5 камерана 74мм Кьомерлинк със стъклопакети на 32мм. стъкла 4 сезона.

2 Котел и горелка + соларна система за бойлер.
Bosch solid 2000b 27kW + Pellet Brenn 2000 27kw
- от незнание купих този котел и тази горелка с шнека и контейнера като тогава не помислих за горивото.
- соларната система на Сън Систем Шумен + Соларна група Овентроп и след много четене тук казах на техниците къде да я сложат и как да я сложат от къде да минат трабите какви тръби и впрочие. ( Вчера буквално дойдоха да ми монтират радиаторите и останаха очудени как в това положение и тези градуси на панелите бойлера ми е на 75градуса при положение че се топли само от там и все още не ми е вързан нагревателя и котела не работи).
- радиатори италиански на 50см 75бр. ребра + подово в банята която е 13м2 с една лира алуминиева - ще топля само 1 етаж за сега е сме с малко бебе.

Благодаря предварително за отделеното време! :partyman:

За малко да забравя - някой ако иска може да се организираме за такива пелети от Силистра на 310лв/т -
били украински и ми ги препоръчаха но само толкова знам.
Изображение
kalin72 - майстор
Колко тона пелети трябва да взема при следната конфигурация на къщата?
И колко кубика дърва са един тон пелети?
6 тона, за да си спокоен. Примерно. А може и 5. Зависи как работи горелката - постоянно, от дъжд на вятър, чат пат...

А това не го разбрах:
останаха очудени как в това положение и тези градуси на панелите бойлера ми е на 75градуса при положение че се топли само от там и все още не ми е вързан нагревателя и котела не работи).
ev_gy@abv.bg - напреднал
Как трябва да се комбинираме с пелетите

Аз съм от Варна и ще взема 2 или 5-6 тона зависи
Здравей колега,
Набелязал съм за моята вила, която е на Боровец- юг / на два етажа, общо около 180 кв/ котел + горелка Бош. Моля, за мнение от твоя страна за котела и най-вече за горелката.
Претенциозна ли е към качеството на пелети, разход, задръства ли се често, общо взето доволен ли си от избора си?

чет юли 20, 2017 11:23 pmД.хаджийски написа:
Колеги от Февруари тази година чета форума и доста работи "откраднах" от Вас, но така и не намерих конкретни отговори на някой от най важните ми въпроси. Прерових целия интернет информация за горелката освен инструкция за монтаж няма. Кой я ползва и какво гори в нея не се знае?!?! Исками се да направя експерименти и да дам малко информация но все пак съм не до там профи за да се пробвам. За колетала на Бош всички знаем че е доказан. С този пост се надявам да помогна и на някой друг освен на себе Си.

Въпросите ми са каква е разликата в пелетите от слънчоглед, дъб и бук, иглолисна дървесина и широколисна и иглолисна смесено. Горелката гори ли всичко? кои са най добре да се вземат? И защо тотално се обърках за тях.

Колко тона пелети трябва да взема при следната конфигурация на къщата?
И колко кубика дърва са един тон пелети?

1 отоплението на:
Къща около Варна 2 етажа 1ви 90м2 2ри 50м2
- външна изолация 5см.
- вътрешна само гипсокартон на стените(тухла единичка)залепен на топки, тавана с минерална вата,пода е замаска,дървена скара с минерална вата с 2см. ОСБ и 2см технически паркет(трислоен паркет)
- имам мазе под цялата къща всичко е на бетон там.
- покрив бетонен прав и върху него дървен покрив ( нещо като допълнителен таван.
- дограма ПВЦ 5 камерана 74мм Кьомерлинк със стъклопакети на 32мм. стъкла 4 сезона.

2 Котел и горелка + соларна система за бойлер.
Bosch solid 2000b 27kW + Pellet Brenn 2000 27kw
- от незнание купих този котел и тази горелка с шнека и контейнера като тогава не помислих за горивото.
- соларната система на Сън Систем Шумен + Соларна група Овентроп и след много четене тук казах на техниците къде да я сложат и как да я сложат от къде да минат трабите какви тръби и впрочие. ( Вчера буквално дойдоха да ми монтират радиаторите и останаха очудени как в това положение и тези градуси на панелите бойлера ми е на 75градуса при положение че се топли само от там и все още не ми е вързан нагревателя и котела не работи).
- радиатори италиански на 50см 75бр. ребра + подово в банята която е 13м2 с една лира алуминиева - ще топля само 1 етаж за сега е сме с малко бебе.

Благодаря предварително за отделеното време! :partyman:

За малко да забравя - някой ако иска може да се организираме за такива пелети от Силистра на 310лв/т -
били украински и ми ги препоръчаха но само толкова знам.
Изображение
speka_rs - майстор
Колега горещо ти препоръчвам горелката да не е бош, аз съм фен на Грейко. Ако можеш да си позволиш комбинацията котел и горелка от тях няма да съжеляваш на по късен етап.
Щом почти година си чел защо купи такава горелка?
Съмнително е да гори слънчогледови пелети.
Потвърждавам мнението на Калин за 6 тона пелети.
Ще си първият, във форума, който може даде мнение за горелката.
Котела можеш да го тунинговаш с малко железа.
шоп - майстор
То колегата чел почти година е автора на темата.

@mvn7, има само едно мнение. На мен също ми стана интересно как за вила в планината и то в самоковско, където дърва и дърводобив да искаш.
Там има и локални пелетарници. Имам познат, който миналата година ми караше 2,5м3 връзка борови капаци за 60 лв 1 бр връзка с транспорта. Скоро се чух с него, че правят и пелети.

Мога да го питам дали иска да кара от Сф за Самоков сл. пелети:-) :shock:
пон яну 07, 2019 3:44 pmшоп написа:
То колегата чел почти година е автора на темата.
...
В темата, на автора, пиша на автора, Шопе. Инак щях да го цитирам.
Сега ми е интересно какви ще са отзивите за немската горелка, че наскоро имаше дискусия, но не на база преки впечатления.
brassSob - специалист
пон яну 07, 2019 4:00 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон яну 07, 2019 3:44 pmшоп написа:
То колегата чел почти година е автора на темата.
...
В темата, на автора, пиша на автора, Шопе. Инак щях да го цитирам.
Сега ми е интересно какви ще са отзивите за немската горелка, че наскоро имаше дискусия, но не на база преки впечатления.
Коя горелка е немска?
  • 1
  • 2

Тема "Относно отопление с BOSCH котел + горелка!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: