• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Christo - майстор
Здравейте,
Искам да попитам, защо топлообменникът, който е показал г-н Шоп има три отвора за въздуха? Ще майсторя нещо такова, защото мястото ми е нестандартно и купешко няма да се побере. Предварително благодаря.
шоп - майстор
Така могат да се отопляват две стай.

Разбира се и с два може, на моя топлообменник единият отвор съм го запушил.
шоп - майстор
Купешките въздушни ризи между двата кожуха имат множество ламели, заварени спиралообразно, като тирбушон. Така се подобрява топлообмена.
andy_forresite написа:
Ако въобще трябва да правиш някакво подобрение, то според мен трябва да е в посока посочения от Шоп топлообменник въздух-въздух. Камината не трябва ли да взима въздух отвън? Чете ли инструкцията за експлоатация?
Трябва да прекараш тръба (pvc или гофре за въздуховоди) от избата до топлообменника и от топлообменника в отвора за взимане на въздух от камината.
Първо, благодаря за мнението! Мисля да направя точно това, което описваш - не исках да натоварвам темата с излишни обяснения и ме вълнуваше единствено ефективността на концепцията и доколко е приложима. Чел съм многократно инструкцията за експлоатация и ДА, камината си е предвидена да работи с въздух от помещението. Според мен е конструктивен пропуск, поради факта, че в България няма традиции да се оставят отвори по стените и покривите за тази цел. Четох доста из американски и английски форуми, там по супермаркетите се продават готови китове(клапа, въздуховод, решетка, мрежичка) и се препоръчва масово. Работи с въздух от помещението, това е минус защото ми гони вече затопления въздух през комина. Да, става топло и реално няма какво повече да искам, но помещенията остават без кислород, ако дълго време не се отваря, забелязвам и по-лениво горене, независимо от напъващия вентилатор. Всички знаем, че не е готино да седиш в помещения без кислород, ако пък имаме пробойни в дограмата, направо се усеща засмуквания студен въздух. Впрочем, аз подменям постепенно дограмите в жилището(от 15 годишна плъзгаща се дограма от алуминиеви профили без термо мост) към съвременни ПВЦ профили с много камери, стъкла 4 сезона, ПВЦ вложка и прочее. Като затвориш прозореца и помещението става запечатано. Това е и една от основните причини да търся външен въздух.

В общи линии смятах да направя топлообменник като предложения от ШОПа по-горе. В последния момент ми се роди идеята че вместо тръба в тръба, мога да сложа директно серпентина в димоотвода, тоест запазвам идеята, но се различава конструктивно. Мисля си, че загрявайки спиралата ще е по-ефективно от тръба в тръба.
шоп - майстор
@danzig, пратил съм ти линк на ЛС

Серпентина в комина е добре, но как ще се почиства от нагар и сажди?

Има и нещо друго, вентилатора до какви градуси може да работи?

Иначе аз имам една пещ градена от огнеупорни тухли и в нея горя метровици. Та скарата и горната част са от безшевни тръби в които преминава първичният и вторичен въздух ( качвал съм снимки във форума от процеса на изработка) и там въздуха е над 300 градуса. Съответно вентилатора е подаващ и работи на стайна температура.
шоп написа:
@danzig, пратил съм ти линк на ЛС

Серпентина в комина е добре, но как ще се почиства от нагар и сажди?

Има и нещо друго, вентилатора до какви градуси може да работи?

Иначе аз имам една пещ градена от огнеупорни тухли и в нея горя метровици. Та скарата и горната част са от безшевни тръби в които преминава първичният и вторичен въздух ( качвал съм снимки във форума от процеса на изработка) и там въздуха е над 300 градуса. Съответно вентилатора е подаващ и работи на стайна температура.
Благодарности за линка :)

Подаващия вентилатор може да работи на стайна температура, в първия пост написах, че искам да го закарам в избата. Тоест, цялата магия ще се случва след него. Серпентината в комина ще се чисти по конвенционалния начин, сваля се конкретния модул и се почиства. Тъй като мисля целия модул да го направя от неръждавейка(кюнеца и въпросната серпентна) няма да е проблем на края на сезона да го закарам до автомивката и да продухам де що има мизерии.

Беше ми питал за температура на газовете - общия път на ламарината е към 2,5м преди да влезе в коминното тяло(тръбите не опасват помещението, видимата част е към 1,4 след, което преминава в другата стая и от там до розетката е скрито с декоративна решетка) Та, на изхода, да речем първия метър е невъзможно да се докоснеш до тръбата без да ти излезе огромна пришка,а точно преди розетката, можеш да сложиш пръст или длан, но за секунди.
andy_forresite - майстор
По това описание мога да предположа, че в такъв момент температурата на пушека надвишава 150°С. Това не може да се отчете като много лошо, въпреки че на пръв поглед навява такива помисли. Дървесината гори с по-висока температура. Ниската температура "в комина" не значи непременно голяма ефективност.
Представи си как двама съфорумци спорят чия система има по-голям КПД. Единият казва "При мен температурата на димните газове е 110 гр, а при теб 150, значи моята система има много по-добро усвояване, ти топлиш Космоса".
Но дали наистина разликата е така драстична? Например средна температура около водната риза 600 градуса и пушек 150 градуса - имаме 600/750=80%
И друг пример - средна темп. 350 градуса и пушек 110 градуса - 350/460=76%. 4 процента - не е много, а как звучат 40 гр :shock:
Принципно при над 150 градуса в комина има какво да се желае. Разбира се когато са на максималната степен на горене. Ако са на минималната ... никак не е добре.
andy_forresite написа:
Но дали наистина разликата е така драстична? Например средна температура около водната риза 600 градуса и пушек 150 градуса - имаме 600/750=80%
И друг пример - средна темп. 350 градуса и пушек 110 градуса - 350/460=76%. 4 процента - не е много, а как звучат 40 гр :shock:
Принципно при над 150 градуса в комина има какво да се желае. Разбира се когато са на максималната степен на горене. Ако са на минималната ... никак не е добре.
Аз си го обяснявам така - ако приемем, както ти казваш 600 градуса около водната риза в момента(камината черпи от най-ниско ниво) където въздуха да речем е на преко сили 20 градуса, на изхода 150 градуса пушек При подобрената конструкция на камината(външен въздух се загрява предварително) и постъпва в горивната камера на 50 градуса. Така излиза, че новата температура около водната риза ще е към 630 градуса(тъй като реално сме повишили само с 30 градуса температурата на постъпващия въздух). Ако приемем, че при това положение температурата на пушека е 180 градуса, топлообменника ще я смъква на 130. Ако смятам формулата дори излиза, че КПДто на камината пада с няколко процента. Само, че тези 30 градуса вместо в комина ще отидат във водната риза. За резултат ще имам да речем 5 градуса повече на водата със същото количество пелети и със същите настройки на горенето.
шоп - майстор
Всъщност теорията е малко по-сложна. Повишаването на температурата в зоната на окисление спомага за оптимално изгаряне. Горенето е пълноценно, продуктите на горене минимални ( пепел, нагар, сажди, сгур).Предвартелното подгряване на въздуха за окислене е един от факторите. Ошамотяване на горивната камера е другият фактор, влажността на горивот също е фактор. Точното количество въздух е фактор с огромно значение ( ламбда контрол)


Анди, температурата на димогазовете не трябва да се гледа еднозначно. Важен е и дебита

Мога да издуя вентилатора на 12 та степен и газовете да са 80 гр. Може да работи и на 3 та степен и газовете да са 120 и във вторият случай да имаме по-добро усвояване на енергията от горивото:-)
  • 1
  • 2

Тема "Серпентина в димоотвода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: