Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
LazarGanev написа:
Газът няма конкуренция нито като инвестиция, нито като месечна сметка, да не говорим за икономия. Така или иначе цените на енергоизточниците са обвързани
+1 към мнението. Послушайте Лазар, тои е човек с опит, аз също имам наблюдения. Камина с пелети е най-голямата мизерия и компромис. Мръсно, шумно, скъпо. Всяка година или през година правиш ремонт. Не ми обяснявайте, колко е лесно и чисто. Като сипваш пелети прахоляка лети и го гълтате, а като чистите кюнците всичко е в сажди.

Айде котел на пелети в котелно го разбирам. Пак не е евтино, пак е хамалогия, мръсно и т.н., но поне не е в жилишното помещение. Обличаш работни дрехи и се гмурваш в мизерията. После се къпеш и се радваш колко ти е топло и чисто. :-D

Не, благодаря!

Газа е благодат, в краен случай термопомпа.

Разбирам хората, които нямат финанси. Има вариант и за тях. Кюмбета на дърва и въглища. Всеки се прострира според чергата си.
fbr - майстор
Комбинацията климатици (немаркови)/газ е върха на сладоледа. Казвам го като човек видял 2 и 200.
pamir - напреднал
fbr написа:
Комбинацията климатици (немаркови)/газ е върха на сладоледа. Казвам го като човек видял 2 и 200.
Здрасти, не ми стана ясно какво имаш в предвид - климатици за охлаждане само или климатици за допълване на отоплението с газ?
fbr - майстор
В преходни сезони, докато климатиците успяват лесно да стоплят помещенията, те нямат съперници по икономичност. Лесно става и комбинирането, примерно денем климатици, нощем газ. Охлаждането е бонус в случая.
pamir - напреднал
fbr написа:
В преходни сезони, докато климатиците успяват лесно да стоплят помещенията, те нямат съперници по икономичност. Лесно става и комбинирането, примерно денем климатици, нощем газ. Охлаждането е бонус в случая.
Аха, ясно, добре, но термопомпата не е ли много по-икономична като разход (без да смятаме първоначалната инвестиция) в сравнине с газта?
LazarGanev - "Велик майстор"
pamir написа:
.. но термопомпата не е ли много по-икономична като разход (без да смятаме първоначалната инвестиция) в сравнине с газта?
Изобщо не е по-икономична, ако сравняваме техника от един и същи клас естествено. Не е коректно да се сравняват съвременни хиперинвертори с газов котел от миналия век и обратно. Тази пролет ми свършиха рано пелетите и реших да пробвам за отопление термопомпата, която вързах миналата година към системата, но с цел охлаждане. Ами резултатът беше двойно по-скъпо отопление в сравнение със слънчогледовите пелети или точно на цената на дървесните пелети. Така че от моя личен опит и от наблюдението на клиенти, отоплението с добър газов котел и читава инсталация е доста по-евтино от дървесните пелети и не е по-скъпо от термопомпа.
preslav - майстор
Не се обиждай, нищо лично, но все се питам (когато някоя жена се появи във форума), вие мъже нямате ли си да питат, да разпитват, да преценяват, да решават? В къщи говорите ли си, с приятели събирате ли се, защо не прескочиш до газифицираните комшии и да видиш как стоят при тях нещата?
Тук ще чуеш какви ли не мнения, а казваш, че имаш опит с дърва и въглища, имаш и възможност да пиеш по едно кафе с комшийки на газ и такива на ток - каква по-добра възможност от това да получиш информация от първа ръка, а после му стъпвай на врата на оня и да запрята ръкави, че с бебе не те виждам как ще мъкнеш дърва или пелети.
fbr - майстор
pamir написа:
но термопомпата не е ли много по-икономична като разход (без да смятаме първоначалната инвестиция) в сравнине с газта?
Климатика е термопомпа от вида въздух/въздух, като мощността и икономичността на всяка термопомпа е променлива и силно зависима от температурните разлики (вън-вътре), които трябва да преодолява. Когато температурните разлики станат такива, че мощността е недостатъчна за поддържане на вътрешната температура, а икономичността силно се доближава до разхода на газ, няма смисъл излишно да ги товарим, минаваме на газ, а газовия котел в такива условия работи в зоната с най-добро си КПД. Разбира се, има термопомпи които работят с вода от сондаж с почти константна температура, но няма как да стане такава система
pamir написа:
(без да смятаме първоначалната инвестиция)
pamir - напреднал
fbr написа:
Климатика е термопомпа от вида въздух/въздух
Не съм се изразил достатъчно ясно значи, имам в предвид термопомпа от типа геотермална с вода от сондаж, доколкото чувам от приятели и познати, като икономичност е най-добре, в сравнение с газ и всичко останало.
jabata - специалист
LazarGanev написа:
Газът няма конкуренция нито като инвестиция, нито като месечна сметка, да не говорим за икономия. Така или иначе цените на енергоизточниците са обвързани
+1 за газта, ако човек има възможност. В краен случай пелети. Въпреки че на пелети, пак не е евтино, защото една читава средномощна камина е поне 3500лв. За тези за по 2 хил. просто не ги коментирам, защото те са само евтини, и нищо повече. Слагаш я почваш да се молиш всеки ден, дали ще искара и днес.
А хамалогията? Не искам някой да ми каже че при камина на пелети е чисто, или няма хамалогия. Та нали сипваш пелети, нали се вдига прах, който лети из цялото помещение. Та нали изхвърляш пепелта, та нали чистиш кюнците.
Ако човек не е от късметлиите да има централно газово, тогава стиска зъби и пелети. Това дърва, въглища и т.н. не ги коментирам. Хем много мръсно, хем много хамалогия. За евтино, да...ама ако толкова тънки сметки прави човек, да си сложи едно кюмбе и готово. А варианта с термопомпа, го изключвам, защото ако човек обича да му е топло и комфортно веднага щом я сложи ще установи че хем е студено хем е скъпо...
Термопомпа става, ако не си постоянно в жилището, и искаш да кажеш че се топлиш, но не да ти е топло. А ако си в планински район, просто забрави. Там само огън, и нищо повече.

Тема "Отопление на газ или пелети или пелети и въглища???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: