• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет ное 01, 2018 10:11 pmJohnSmith написа:
...
Но аз съм оптимист... :mrgreen:
Жизнерадостен и дръзновен.
Поздрави!
filmatoplo - майстор
От как припалвам камината вечер -едвам почнах третия чувал :supz: с къф акъл си помислих да я продавам :wink:
JohnSmith - специалист
Измина и ноември, време е за нови равносметки.
Няколко дни сайтът на Натурела имаше проблеми, сега работи нормално.
Забелязах, че пази статистиката от февруари до сега, не както беше преди само 30 дни. :)

Има и друго ново при мен.
Докато ръчках стайния термостат, изтрих без да искам програмите
и се наложи да ги направя отново... с малка грешка.
По спомен беше 19*С след 21ч. и 23* в 9.00ч.
Направи ми обаче впечатление, че нощем горелката въобще не включва - явно си е
достатъчно топло.
Сутрин включва в 8ч и в 9ч вече е затоплило, но блъска като за световно, докато загрее водата и стаите.
Странно... преди не беше така.

Ето и хистограмите - първата е за март2018, втората за ноември, като база за сравнение
(ако помните големия сняг и студове миналата зима бяха през март).


Прикачен файл:
Март 2018.jpg
Прикачен файл:
Ноември 2018.jpg


Какво се оказа:
по спомен температурата нощем беше с 1*С различна от 20*...
Явно е била 21, а аз съм я настроил на 19*С.
Съвсем нормална температура, като за сън...

...и огромна разлика в разхода:
Вместо 33-34кг/ден сравнено с март месец, сега разхода въпреки многото градуси в минус (-6 -14) не достига дори 20кг/ден.
И това само с 2*С разлика в зададените стойости на температурата.

Без да искам съм експериментирал, а резултатите са фрапиращи.
Едно е да знаеш, друго е, да се увериш на практика колко много влияе дори само един градус
разлика в зададените температури.

Като си ида утре ще коригирам грешката, макар и да е ненужно, като че ли.
Имам предостатъчно пелети, трябва все пак да ги горя, нямам нужда от чак такава икономия. :)))
JohnSmith - специалист
За много години, колеги!

Измина и декември, случиха се някои нови неща, време е за равносметка.
Оказа се, както обикновено, че "совите не са това, което са" и че "крушката си имала опашка". :)

При първоначалния пуск в средата на октомври имах проблем - стайния термостат не включваше.
След консулт по телефона с единия от майсторите открих повредата - изваден кабел от клемореда
на приемника - докато съм чистил основно явно съм го извадил или е бил недобре закрепен.

Докато си играх с него и търсех сам причината, върнах на фабрични настройки, оттам и проблемите описани в горния пост.
Като се заглеждах всеки ден в работата на горелката ми направи впечатление, че вечерно време и чак до 8ч. сутринта горелката не включваше.
Отдавах го на топлото време и затоплените стени на къщата, на по-ниската настроена температура на термостата.
Още повече, че до Никулден всичко си изглеждаше нормално.
Но от 7 12. взе да ме притеснява, че нещо не е съвсем наред.
Ето хистограмите за тези два периода:
Прикачен файл:
1-6.12 Нормално.png
Прикачен файл:
7-18.12. Късно включване.png

Ясно се вижда ненормалната работа на горелката - късното включване - чак в 8.00
и дългият период на почивка, понякога и над 12часа.
Освен това, докато навакса, "блъска като за световно", от това - никаква полза или икономии.

Какво установих - не съм донастроил правилно термостата на всички програми(часове) за деня
и нощем той е работил с настройки за по-ниска температура.
След като установих проблема, го отстраних и вече след 18 12. всичко вървеше добре... до 22.12.
Гледах сутринта статистиката, както всеки ден и забелязах, че вече е 9ч., стана 10ч., а горелката още не е включвала.
Майка ми потвърди, че не работи и са си включили ел. печка.
През интернет модула не успях да изключа термостата, за да започне горелката работа без него.
Прибрах се спешно и открих, че дисплеят на предавателя няма никаква индикация - тъмен.
Не сработи и след смяна на батериите.
Вече бях сигурен, че се е повредил, когато реших да го оставя за последно няколко минути без батерии и....
когато вече мислех, че всичко е загубено, поставих ги пак и той сработи.
Предположението ми е, че батериите, които майка ми е сложила тази есен са били менте - не бяха алкални
и вечерта дистанционното е умряло скоропостижно при включен сигнал "СТОП" на термостата,
затова и не можех да го задействам през интернет модула.
На хистограмата ясно се забелязва този момент:
Прикачен файл:
19-31.12 Оправено.png
А ето и общата картина:
Прикачен файл:
01.12 - 31.12.2018g.png

И понеже стените на втория етаж бяха сериозно изстинали, сложих термостата на ръчен режим на 25*С
и го оставих така до другия ден - 23.12, когато реших, че е време да почистя и шнека от събраните ситни боклуци.
Къщата се затопли, сега всичко е наред.
Личи си и по хистограмите - далеч по-равномерна работа, включва по всяко време на денонощието. :)))

Мда, случи се и друго - сутринта в неделя - 30.12 майка ми ме извика, че отвсякъде излизало дим, даже от бункера.
Казах и да изключи веднага горелката, докато сляза.
Какво се оказа: явно е забравила да почисти предната вечер - главата беше пълна с пепел и шлака,
едва е намирала откъде да дръпне въздух.
Пепелника също беше препълнен, с купчина шлака и пепел върху него.
Сега вече си знае, да не пропуска почистване и да наглежда по-начесто главата за остатъци от
горенето,
че може да тръгне и обратен огън през шнека и да подпали всичко.

Общо взето интересен откъм събития месец, има над какво да се замисли и посмее човек. :)))
Последна промяна от JohnSmith на вт яну 01, 2019 10:16 pm, променено общо 1 път.
вт яну 01, 2019 6:08 pmJohnSmith написа:
За много години, колеги!
...
Общо взето интересен откъм събития месец, има над какво да се замисли и посмее човек. :)))
За много години, Ковальов!
Интересно е при тебе.
Със стария контролер съм, та модернизацията, при мен ще е компютър до котела за вкл–изкл и контрол на температурата, по стаите, през интернет.
JohnSmith - специалист
За много да са! :) :partyman:

Жалко, на бойлера и аз съм със стария контролер, оказа се проблем.
Обадих се до Натурела, не поддържат интернет модул.
Соларът ми ще кара постарому, за съжаление. :?
JohnSmith - специалист
Има ли админ или мод, който да поразчисти темата от стр. 6 до 10, където се отплесва със съвети за Термопомпи?

Смятам, че тези постове са по-подходящи за съответната тематика
и ще е по-прегледно за търсещите решения на проблемите си?!
вт яну 08, 2019 6:40 pmJohnSmith написа:
...
Натисни удивителният, точно над полето за цитат!
После опиши ситуацията, че така пак ще бият мене!
andy_forresite - майстор
Кой шта бие бе?
Тази тема отдавна не съдържа дискусия котел или камина. Превърна се в месечен отчет. Няма лошо. Лошо за модератора. Как модът как да прецени къде да премести обсъждането за ТП? Не става да изплющи страниците в някоя посветена като заглавие тема за термопомпите. Ще стане кръпка. Няма да е ясно кой от всички е пиян - тоя дето търси информация за ТП или писалите във форума. Няма да е красиво. Аз не бих пипал нищо ако имах модераторски права.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Котел или камина?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: