• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
JohnSmith - специалист
Тази година сезонът се оказа много дълъг.
Миналата приключи на 14 април, а тази - на 17 май. :-D
Започнах го на 14.10 с 4250кг, остана ми точно 1тон, като броя чувалите.

Новото тук е, че през март в топлото време успях да удължа комина с още 2,5м за да мине
над билото, при което тягата значително се повиши.
Ефектът се вижда и от друго - преди чистех котела всяка седмица, а от средата на март до днес
не се е налагало.
Сега - след 2 месеца изглежда по-чист отколкото преди за седмица работа.
Естествено, отчитам и по-топлото време. :)

Сблъсках се обаче с друг проблем и моля за съвет, ако някой е патил и е намерил решение:
Чувалите с пелети ги нападнаха мишки, може би и полевки. Не остана здрав почти.
10-ина чувала събрах от разпиляното по земята, има и още много за събиране.
Явно слънчогледът им се услади и си живеят като в рая цяла зима.
Пространството е открито отпред - навес е,
имам много котки, но те не могат да се проврат между плътно наредените чували.
Капани и отрова пак заради тях не искам да слагам.
Миналата година нямаше и един пробит чувал, чудя се как да се спася от тази напаст. :?
Като вдигна някой чувал и текат пелети от няколко дупки поне. :evil:

И за да съм в темата:
За пореден път се убеждавам, че взех правилното решение - котел в пристройката.
Толкова фина пепел се отлага наоколо от работата на горелката, при чистене и почистване,
че ако това беше вътре в стаите, щеше да е чудо.
Иначе - повече от доволен съм - от октомври до май - 3.250кг слънчогледови пелети за цялата къща. :)

Това е засега от мен.
За тези, които може да се заинтересуват, ето хистограмите от последните месеци:

Прикачен файл:
Февруари 2019.png
Прикачен файл:
Март 2018.jpg
Прикачен файл:
Април 2019.png
Прикачен файл:
Май 2019.png
Май 2019.png (58.7 KиБ) Видяна 810 пъти
andy_forresite - майстор
За мишките ще направиш капан. Примерно от тулумба от сирене. Режеш капака на тулубмето и му прикрепяш от едната страна тръбичка ф4-6 мм. В нея провираш дебела тел и захващаш телта за горните два края на тулумбата. Трябва да стане подвижен капак, който да пропада надолу (отварящ се нагоре и надолу капак на панта). След това захващаш в края на капака някаква тежест от страната на тръбичката ф4-6 мм. Една мишка тежи 10-20 грама, значи преценяваш масата на тежестта така, че като стъпи мишока върху капака същият да пропадне надолу и мишката да падне в тулумбата. След това капакът ще се затвори сам.
Върху капака залепваш зърна царевица, пшеница, може сиренце да сложиш ... нещо дето го обичат, но не пелети. Те си имат 1 тон и няма да се изкефят на някакви трохи.
Този капан не е опасен за котките. Те даже и да се хванат, ти първо ще чуеш животното и второ - тежко им на пропадналите в капана мишки.
Иначе знам и с ток, с вода с цел удавяне, но тук котаците може да излипсват, така че отпада (също като отровите).
Аз за в моя склад ще стъкмя 230-волтов капан с кондензатор за еднократно изпичане на вредителя. Всеки ден ще го зареждам и почиствам от трупове. Мишките не са особено хитри, но плъховете са стадни животни и като има някой заспал завинаги, те се пазят и отказват отрови, да минават от определени места и т.н. Така че само ток + огромен капан с лепило, каквото се продава във ветеринарните аптеки специално за гризачи. Залепва наистина здраво и не съхне. Котка също може да се олепи в него, затова отпада за у вас.
JohnSmith - специалист
Благодаря, колега.
Ще пробвам с такъв вид механичен капан.

Изглежда проблема не е само при мен, прерових с търсачката, има отделни мнения
на колеги, но не видях такава тема.
Май е добре да се пусне отделна такава, да видим кой как се справя и какви решения има.

Точно това и ще направя, пускам я с цитат твоето мнение като начало. :thumbs:

Ето линкът към новата тема: Мишки и пелети
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Котел или камина?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: