• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
JohnSmith - специалист
.. че и парното даже... :-D

Мдам, така изглежда май - оптималното за работата на системата към настоящия момент е направено. )))
JohnSmith написа:
.. че и парното даже... :-D

Мдам, така изглежда май - оптималното за работата на системата към настоящия момент е направено. )))
Поздрави за това, че го постигна само за 4 страници във форума! На други не им стигат достатъчно повече. Само мен никой от пишещите не може да ме победи. Не съм питал никого и нищо тук, за моето парно.
Надух ли са, А???
JohnSmith - специалист
Ми... много чужда тема ми беше, обикновено се подготвям теоретично, преди да започна нещо,
събирам данни и мнения, опитвам да ги пречупя през призмата на моите нужди...
Сега просто нямах време и възможност за това.
Но се радвам, че духът на взаимопомощ още съществува и има хора, готови да помогнат със съвет,
макар и да им е омръзнало да говорят едно и също всеки път.

Така че, имаш право да се надуваш колкото си искаш, докато не ти избуши баланса. :wink: :thumbs:

Благодаря на всички за помощта.
Темата не е приключена, съвети приемам всякакви. :buch: :prost:
JohnSmith написа:
...
Но се радвам, че духът на взаимопомощ още съществува и има хора, готови да помогнат със съвет,
макар и да им е омръзнало да говорят едно и също всеки път....
Благодаря на всички за помощта!
Темата не е приключена, съвети приемам всякакви. :buch: :prost:
Естествено, че не е приключила, няма да са притисняваш! Няма да е полезно само за тебе.
Tzinata - специалист
Искам само да уточниш,за тези,които тепърва ще четат,според теб!
Има ли смисъл котела да е комбиниран?
При мен това го отчитам като грешка. За няколко години на пелети,старите дърва ми ги изяде корояда.Така и не намерих време да ги изгоря. А си взех специално комбиниран котел,да може Да гори боклуци от двора. Да ги бях продал...
JohnSmith - специалист
Разликата между купешкият пелетен спрямо комбиниран е около и над 1000лв, което не е никак малко.
Всеки да си смята за себе си.
При мен разликата е около 150лв.
Никой обаче не знае какви времена ще дойдат.
А дървата на село могат да топлят и в течно състояние. :yawinkle: :partyman:
JohnSmith - специалист
Мина известно време, пелетите попривършиха и днес успях точно да преброя оставащите чували.
Дали защото ги докараха късно и заваля и нямах време да броя - няма как да съм сигурен в точната бройка, но сметката от софтуера не излиза с около 180кг или около 90кг/тон или около 70кг месечно.
И понеже така и така вместо досегашните 8мм слънчогледови пелети взех нови 6мм, реших,
че е време за сверка на показанията на шнека.
Със старите пелети мерих два пъти по 5мин. и всеки път даваше различни показания(везната мери с точност 1-2гр/1000 - пробвано по еталони)
разликата между старото и новите показания беше 850 - 1200гр.
Явно ще се наложи прекалкулация, добре, че Натурелата коригира даже хистограмите със задна дата до 30 дни автоматично.
За старите месеци обаче не пази данни - там няма как да направя корекции в разхода освен прибл. в проценти.

За новите 6мм. пелети: сега само ги пробвам, единствената настройка, която промених
е за капацитета на шнека - с 3.1кг повече спрямо 8мм.-те и намалих началната порция, да не презоби. :D
Понеже са от същият производител - няма грижи. Горят добре, като другите, даже палят малко по-лесно.

Чудя се... май е по-добре да карам с по-завишени стойности за капацитета - по-добре да лъже
че имам по-малко, отколкото да ме работи, че имам големи наличности? :)))
JohnSmith написа:
Мина известно време, пелетите попривършиха и днес успях точно да преброя оставащите чували.
Дали защото ги докараха късно и заваля и нямах време да броя - няма как да съм сигурен в точната бройка, но сметката от софтуера не излиза с около 180кг или около 90кг/тон или около 70кг месечно.
И понеже така и така вместо досегашните 8мм слънчогледови пелети взех нови 6мм, реших,
че е време за сверка на показанията на шнека.
Със старите пелети мерих два пъти по 5мин. и всеки път даваше различни показания(везната мери с точност 1-2гр/1000 - пробвано по еталони)
разликата между старото и новите показания беше 850 - 1200гр.
Явно ще се наложи прекалкулация, добре, че Натурелата коригира даже хистограмите със задна дата до 30 дни автоматично.
За старите месеци обаче не пази данни - там няма как да направя корекции в разхода освен прибл. в проценти.

За новите 6мм. пелети: сега само ги пробвам, единствената настройка, която промених
е за капацитета на шнека - с 3.1кг повече спрямо 8мм.-те и намалих началната порция, да не презоби. :D
Понеже са от същият производител - няма грижи. Горят добре, като другите, даже палят малко по-лесно.

Чудя се... май е по-добре да карам с по-завишени стойности за капацитета - по-добре да лъже
че имам по-малко, отколкото да ме работи, че имам големи наличности? :)))
Здравей Ковачев,
И аз спрях да ги броя. По добре да ме ''лъже'', отколкото да си вярвам, че имам. Важното е да има топлина, а изненадите да са приятни.
JohnSmith - специалист
Изтече още един зимен месец, ето новите хистограми, преизчислени след корекциите
в производителността на шнека:
Прикачен файл:
01.02 - 02.03.2018g.png
Както е видно, дори в най-студеното време , във виелиците на 27.02 най-големият отчетен разход
е 33.7кг.
Но като цяло няма кой знае какви катаклизми - в топлото около чувал на ден, в студовете - два и мъъничко отгоре. )))

Интересното е (не бях се замислял), че на 24 в неделя измервах по два пъти капацитета на шнека за двата вида пелети - общо 11.890кг -
контролера ги е включил в общия разход за деня.
На хистограмата за 24.02 това се вижда ясно.

Така че който ползва Натурела, да го има предвид и да не се изненадва на тази особеност на софтуера. :))
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Котел или камина?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: