• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
goba - напреднал
Здравейте всички,

Предварително се извинявам за многото въпроси и големият пост но, имам нужда от вашата професионална помощ за довършване започнатото отопление на къщата в която живея.

Преди няколко години се вдъхнових от тази тема на Gench viewtopic.php?f=10&t=33203 и ....

Тъй като вече направих ремонтите и положиш тръбната инсталация за отопление, сега ми трябва помощ в избора на отоплителните тела и най вече как най ефективно и без много оскъпяване да се направи останалата част преди и след термопомпата.

Първо за мощноста на конвекторите.
1. колко KW конвектор е необходим за 17 квадрата стая с югоизточно изложение с много добре изолиран под и таван, но без външна топлоизолация на стена.
2. колко KW конвектор за 13 квадрата от същият тип със югозападно изложение.
3. колко KW конвектор за 22 квадрата от същият тип със северо-източно изложение? В тази стая конвекторът ще се ползва само за охлаждане, заради наличието на подово, в този случай, може ли да е с по малка мощност.
4. колко KW РАДИАТОР за коридор 9 квадрата. Тук може и конвектор, но нямам къде да извеждам конденза през лятото както е при другите тела. Ако може такъв който го събира в него си, ще е добре.
5. Колко KW лира за баня 3 квадрата, с пак добре изолиран под и таван.

Всички тръби са италиански с черна микропореста гума изолация, 20мм за по голям дебит до телата и ниско температурно отопление. Има пуснати кабели за захранване и датчик до всяка точка на отопление.
Всяка стая е със 5см фибран на пода и 5, 6 см замазка над него. Таваните са с по 30 см вата (буквално) и гипсокартон, свалени от 3м на около 2.6м.

Подовото отопление е 3 кръга. Два кръга за всекидневна и един за кухня, общо 195 метра за всички кръгове (2 по 78 и 1 по 39). Тръбите са овентроп, прозрачни 16мм, редени спираловидно през 12, 13см за да има по голяма площ на топлоотдаване и съответно да се подава по малък градус. Всичко тръби са на плаващ под с найлон под замазката и изолация от към стените. Искам да е със стайни термостати като съответно съм пуснал кабели до местата където ще са те на височина 1.2м от подът.
Както в темана на Генч, така и аз мисля да сложа ел. задвижки за термостатите и дебитомери за налягането в тръбите и еднаква температура. Струва ми се най икономично и с голям комфорт. Разбирам защо се използват, но не ми е много ясно как и къде се монтират.

Термопомпата мисля да е китайска 12 КВ отопление, 220V, вода-вода, като в момента избирам каква точно да бъде. Но със сигурност китайска.

6. Имам опцията да поръчам такава с кожухо тръбен топлообменник за входящата вода или с пластинчат. Намирам се в Свиленград, дебит на вода в района имаме много, но водата е Твърда и образува варовик. Кой ТО е най добре за варовита вода и кой ТО за вътрешният кръг ще ми свърши най добра работа. Водата е 16гр. целогодишно.

7. По каква схема най лесно мога да направя така, че да захранвам и подово и конвектори без много да оскъпявам инсталацията? Нужни ли са ми 2 помпи (една за подово, друга за конвектори), Единствено ми е ясно, че подовото и конвекторите са на различна температура и трябва да са на отделни колектори.

8. Каква помпа ми е нужна за входящата вода на такава машина (предполагам тя не дърпа сама водата от земята)?

9. ПРи моя случай, нужно ли е използването на буфер, колко литра и къде в инсталацията се монтира?

10. Посъветваха ме, че за термопомпа направата на сондаж с размер ф110 (свободна вода- като кладенец) е по добре, отколкото набиване на тръба 1.5 цола.. Изходящата вода вече има къде да я връщам в друга тръба цол и четвърт. Всеки тук в региона е на 8, 9 метра дълбочина.

11. Разбирам, че трябва да използвам и филтри на водата във всички кръгове, но какви по размер и тип и къде точно се монтират ?

В следващите постове ще сложа снимки от ремонтите и там където ще бъде котелното (термопомпеното). Постарах се да бъда по детайлен за да ви улесня с отговорите. Надявам се да се намерят хора да помогнат, особено AntonBM, filmatoplo, 2v6, LazarGanev.

Моля да помагате кой колкото може, пък дано темата стане полезна и за други като мен който имат такива мераци. Пък ако имате път към Свиленград, а и няма къде да спите, (имам къща за гости) хвърлете едно обаждане за по бира най малкото - 0886344630 - :partyman: :drinkers:
Георги
miroki - майстор
Въпросите са за цялостно изграждане. За начало иди във фирма занимаваща се с това да ти изчислят всичко.
За единични въпроси можем да помагаме.
Конвектори си сложи по-големи. В едната стая може на 1 да го включиш в другата на 3. Нека имаш запас.
Водата ти е много топла. Не бях чувал чак за такава. Ще имаш голяма полза от ТП. Особено зимата.
шоп - майстор
goba написа:
8. Каква помпа ми е нужна за входящата вода на такава машина (предполагам тя не дърпа сама водата от земята)?

9. ПРи моя случай, нужно ли е използването на буфер, колко литра и къде в инсталацията се монтира?

10. Посъветваха ме, че за термопомпа направата на сондаж с размер ф110 (свободна вода- като кладенец) е по добре, отколкото набиване на тръба 1.5 цола.. Изходящата вода вече има къде да я връщам в друга тръба цол и четвърт. Всеки тук в региона е на 8, 9 метра дълбочина.

11. Разбирам, че трябва да използвам и филтри на водата във всички кръгове, но какви по размер и тип и къде точно се монтират ?
8 След като си купиш ТП ще видиш в характеистиките и какъв дебит сондажна вода на час и трябва и ще си купиш подходяща качествена потопяема помпа. Има икономични 250-370 ватови помпи.

9 Ако искаш стабилен иикономичен режим на ТП си сложи буфер, че с тези конвектори нямаш много обем на топлоностеля и ще имаче чести старт стопове на ТП

10 Задължително сондаж. Набита тръба е за поливане, не за ТП. Малко съм скептичен как ще връщаш вода в тъба 1 1/4, но може повата при теб да е попивна.

11 На моята ТП съм сложил неръждаеми самопочистващи се италиянски филтри FARG 1 1/2. Скъпи са но си заслужават парите. Монтират се преди вход топлообменник и преди цирк.помпа.
goba - напреднал
благодаря за отговорите :))
8 След като си купиш ТП ще видиш в характеистиките и какъв дебит сондажна вода на час и трябва и ще си купиш подходяща качествена потопяема помпа. Има икономични 250-370 ватови помпи.
значи пише, че е 2.5 кубика на час ако не се лъжа. подобна на тези за хидрофор ли е помпата.
9 Ако искаш стабилен иикономичен режим на ТП си сложи буфер, че с тези конвектори нямаш много обем на топлоностеля и ще имаче чести старт стопове на ТП
ясно, значи, ще гледам и за буфер.. а колко голям трябва да бъде за моята инсталация около 12 кв?
10 Задължително сондаж. Набита тръба е за поливане, не за ТП. Малко съм скептичен как ще връщаш вода в тъба 1 1/4, но може повата при теб да е попивна.
май и аз на там клоня, въпреки, че тук имаме много вода. по евтино ли ще се вади вода ако е сондаж?
11 На моята ТП съм сложил неръждаеми самопочистващи се италиянски филтри FARG 1 1/2. Скъпи са но си заслужават парите. Монтират се преди вход топлообменник и преди цирк.помпа.
мда малко са ми скъпи тези, но не мога да преценя от снимката която намерих колко са големи .. като стандартни филтри за хидрофор ли са ?
goba - напреднал
Въпросите са за цялостно изграждане. За начало иди във фирма занимаваща се с това да ти изчислят всичко.
За единични въпроси можем да помагаме.
Конвектори си сложи по-големи. В едната стая може на 1 да го включиш в другата на 3. Нека имаш запас.
Водата ти е много топла. Не бях чувал чак за такава. Ще имаш голяма полза от ТП. Особено зимата.
ами няма как да отида в такава фирма, просто защото тук няма такава. През какви ли не мъки минах за да направя инсталацията както трябва и ходих и питах ли питах, виках ги, исках да ми я направят.. но понеже са толкова големи специалисти, всеки идва и го прави така както го е правил прди 30 години и дерат кожа за да ми положат едни тръби по грешен начин за моите нужди. Е няма нужда. Те тука във форума са по наясно от тях.. и в крайна сметка всичко си направих сам, само четейки от тук.
Пък сега искам да си изясня само каква помпа да взема и като почна да го правя ще питам и по единично. Въпроса е леко да ми се изяснят нещата и кво точно ми трябва.
Най вече ме интересува как трябва да захраня конвектори и подово щото са на различни температури.
а за водата не се учудвай, толкова е.. предполагам щото сме на юг и заради марица.. имаме доста подпочвени води. Мерил съм водата с различни термометри.. единият даже я изкара 17гр.. януари месец в най големият студ.
шоп - майстор
goba написа:
благодаря за отговорите :))
8 След като си купиш ТП ще видиш в характеистиките и какъв дебит сондажна вода на час и трябва и ще си купиш подходяща качествена потопяема помпа. Има икономични 250-370 ватови помпи.
значи пише, че е 2.5 кубика на час ако не се лъжа. подобна на тези за хидрофор ли е помпата.
9 Ако искаш стабилен иикономичен режим на ТП си сложи буфер, че с тези конвектори нямаш много обем на топлоностеля и ще имаче чести старт стопове на ТП
ясно, значи, ще гледам и за буфер.. а колко голям трябва да бъде за моята инсталация около 12 кв?
10 Задължително сондаж. Набита тръба е за поливане, не за ТП. Малко съм скептичен как ще връщаш вода в тъба 1 1/4, но може повата при теб да е попивна.
май и аз на там клоня, въпреки, че тук имаме много вода. по евтино ли ще се вади вода ако е сондаж?
11 На моята ТП съм сложил неръждаеми самопочистващи се италиянски филтри FARG 1 1/2. Скъпи са но си заслужават парите. Монтират се преди вход топлообменник и преди цирк.помпа.
мда малко са ми скъпи тези, но не мога да преценя от снимката която намерих колко са големи .. като стандартни филтри за хидрофор ли са ?
Защо ми се струва, че пишем малко на халост:-)

Още нямате сондаж и ТП. Хайде на ТП да предположим, че и знаете предватително хатактеристиките, но сондажа е една голяма въпросителна.

Темата в която съм писал за моята самоделна ТП вода вода е: viewtopic.php?f=23&t=53274&start=160

мощност 32-35 киловата, сглобена с маркови части( без топлообменниците, те са китайски) и себестойност около 3000-3200лв. Сглобена е, тествана и чака първият си отоплителен сезон:-)

Направете си първо сондажа ( основният и попивният ) тествайте ги и тогава си направете точните сметки.

При мен ( шопско до р. Искър) водата е на 3 метра, имам дебит вода с температура 13,8 градуса С с дебит над 8м3/час в най големите студове при 72 часово непрекъснато водочерпене.

Сондажната ми помпа е Belardi 4" 4S05 370W. Много съм доволен от тази помпа, мощна и икономична при моята конкретика. Вади 5.4м3/ч вода :-)))) Разбира се постарал съм се за максимално късо трасе без чупки и влив на използваната вода почти на същото ниво.

Много хора подценяват цирк. помпа на системата за отопление. Сложи и си мощна и икономична помпа. Ако спестиш от помпа само ще тормозиш ТП и икономията от ЦП ще я дадеш като енергия на компресора на ТП, която енергия ще е в пъти по-голяма.

Може да снимам филтрите FRAG за да се ориентираш от към размери. Ако искаш може да си сложиш китайски пласмасови филтърни колони, но аз лично предпочитам инвестиця в изцяло неръждаем филтър без сменяеми пълнители и филтри + манометри за да съм спокоен, че зимата няма да имам изненади. ( един намален дебит и ако ТП няма всички защити замръзваш пластинчатите топлообменниции и имаш тотална щета)

Относно буфера... важи правилото на мечо пух. Слагай максималният възможен спрямо място и финанси. При нискотемпературно отопление с ТП може и пласмасови водосъдържатели. Аз поне към тях съм се насочил.

Успехи!
шоп - майстор
@goba, дано получиш конкретна помощ от тук. Аз лично съм скептичен. Има 5-10 човека, които разбират от климатична и хл. техника, но не дават много безплатни съвети. Всичко е комерсиално. Имаше потребителка с ник magi, но злобата от "колеги" от форума я изгони. Останаха търгаши и монтажници с изключение на 2-3 потребителя. Сигурно си чел темите за ТП и знаеш, кои "колеги" я прогониха.

После същите тези "колеги" показаха, как са помогнали ( направили ) ТП на други съфорумци срещу пари!!! :x


Аз поне не получих сериозна помощ от форума. Твоя случай е по-лесен защото няма да си сглобяваш сам ТП, но аз тръгнах от нулата. Над половин година четох от един руски форум, в който наистина има безплатна и безкористна взаимопомощ. Мога да ти пратя линк. Там се тръгва от А ( избор и разчет на топлообменниците и компресора ) до Я-настройки на готовата ТП

Относно температурата на топлоносителя. Защо си решил да захранваш водното подово и водните вентилаторни конвектори с различна по температура топлоносител?

За мен и двете могат да се захранят с 30 до 35 градуса температура на топлоносителя.

П.П. Само си изчисли правилно мощността на вентилаторните конвектори. Обикновенно данните са обявени при 50 гр С на топлоносител и температура в помещението 20 градуса :x

За ТП е грехота да се държи на 50-55 градуса , а 20 градуса в помещенията си е сибирски студ:-)

Успехи и следи темата от посоченият линк. Там ще споделя всичко относно експлоатацията на моята ТП.
miroki - майстор
Днес попаднах на тези вентилаторни конвектори, та може да са ти от полза. Голяма цифромания са станали по другите места. Минават вече на VRF (с фреонови пари вътрешен кръг) и избора на вентилаторни намаля.
http://alimarklima.com/ventilatorni-kon ... 2-a-k.html
goba - напреднал
Пак благодаря,

поздравления за направата на ТП и всичко около нея.. това наистина си е бая труд и ресърч.и цената и е перфектна за такава машина. Преди години и аз се бях навил да си правя.. но се отказах. там вече трябва помощ и опит които ги нямам. ще си взема китайска. Тук в града вече ги монтират такива на съществуващи инсталации с радиатори като преди това са били на твърдо гориво. но моя случай е малко по различен.

всичко е от помощ.. честно казано не съм следил теми за ТП скоро, и не съм запознат със случая на magi. По мое виждане, има наистина хора както казваш и то малко на брой които биха помогнали да се ориентира човек.. и все пак затова е този форум, да си помагаме, да си направиме сами нещата. Не искам да крада ничий труд, но когато нямам възможност за повече искам помощ за да си помогна сам. и пак казвам, просто тук при мен няма читава фирма и хора които биха дали добър съвет и да го направят.. а като видят, че питам и искам да знам как ще стане и директно те отписват. Но го има и момента, че те не са се занимавали с подобни неща и не знаят. ЩЕ го направят някак си и до там.. после ходи решавай проблеми, а на мен не ми се иска просто ей така да направя нещо. Искам да е добре и ефективно направено.

значи тази твоята помпа виждам че е потопяема ако не се лъжа, при мен няма ли да е подходяща от другият тип.. а само една тръба да пускам в сондажа? На теб ти трябва доста вода за многото киловати, предполагам на мен по малко. наистина не знам каква трябва.
относно водата, прав си, най добре първо да го направя и тогава да говоря, сега само знам, че в радиус от 500 метра всички къщи имат набити тръби и вадят вода, кой от 7, 8 или 9 метра. никой не се е оплакъл да има прболеми, напротив всички са на хидрофор и даже си поливат доматите и райграса яко. аз имам набита тръба цол и четвърт на 9 метра от преди 35г. която захранва 2.8 куб хидрофор и 2 къщи сме на нея.. тя мисля да ми е попивната тръба, понеже е далече от помещението със ТП и сондажа.
Виках хора да проверят има ли вода и всички казват има, почти съм се навил да е сондаж и първо това ще правя. за градусите в цял Свиленград е толкова 16 гр. което е много подходящо за ТП вода вода.

За цирк. помпа пък съвсем не знам каква като размер и ватове трябва да сложа.
относно филтрите, да моля снимай ги.. тук водата е богата на манган и тези на хидрофора постоянно се налага да ги чистя с по груба четка защото се задръстват с едни жълти мъхчета. а отделно се образува варовик при висока темп в бойлера и всичко е побеляло.
за буфера потърсих пластмасов и не можах да намеря за какъв точно говориш. може ли линк или поне марка.. ако не е реклама и против правилата.

не се бях замислял за това което предлагаш, че може конвекторите да са на една темп. с подовото, но пък да ги взема по мощни. От темите които четох тук преди разбрах, че за конвекторите е нужна 45гр. температура и целта е да не превишавам тия градуси за да не се губи икономията на енергия от ниската температура. Докато тръбите за подовото съм редил през стъпка 12, 13 см а там казваха не повече от 30гр. при такава стъпка. В този случай ако са на еднаква темп. как да изчисля колко мощни конвектори трябват? за 30градуса ?
ще разгледам темата ти, и ако може линк към руският форум и там да чета..
мерси отново
шоп - майстор
Ето ги филтрите, вижда се и цирк. помпа на отоплителната система. Взех по-мощна помпа с идеята да осигуря над 3500л/ч дебит за да не се тормози ТП като вдига налягане и разход на ток. За целта и тръбите до свързване с отоплителната система са 1 1/2, а натам са 2''

Видях наколко правени ТП при които е спестено от цирк. помпа с идеята да не консумира повече от 40-50 вата. За мен това е груба грешка. Компресора моментално дига ампеража и КОПа пада.

П.П. на сините тапи се навиват манометри за да се следи кога се е запушил филтъра.

Прикачен файл

SAM_9228.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за отопление с ТП и избор на тела!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: