Най - вълнуващия въпрос зимно време.
skulboy - специалист
iva6ki, благодаря за мнението. От pex-al-pex тръбите съм решил да се отказвам. А относно обикновената ппр тръба за топла вода, толкова ли са калпави, че няма да издържат тези градуси или просто не са замислени за тази цел? Все още обмислям пътищата на тръбите за банята и за бойлера, ще ми се да го вържа и да работи ефективно, защото в момента топлата вода за серпентината идва от мястото на обезвъздушителя на лирата в банята и ми е чудно каква циркулация става така? И друго, два кръга предполагам са достатъчни, при положение, че захраня радиаторите с правилния размер тръби?
iva6ki - специалист
Така е обикновенните не са замислени за тази цел. Аз съм с бойлер теси и до него върви ф25 но при мен серпентината е на 3\4, разширителния съд ми е вързан точно преди него нямам проблем с това. Като погледнах схемата ти пак аз бих пуснал от котлето ф 20 към всеки от близките радиатори, цол до коридора и там да разклоня с ф25, вдясно до първия консуматор и до втория с ф 20. До бойлера бих пуснал ф25 ( но незнам какъв е твоя) и от нея си разклоняваш ф 20 за консуматорите. Слагаш си минимум контактен термостат за помпата и ако има къде на твоя котел термостат за тяга, ако не смениш котела. Ако ти останат парички и трипътен винтил ( не е глезотия ще ти спести много труд с чистенето).
skulboy - специалист
Бойлера е на Елдом инвест - дипломат, от варненските. Гледам, присъединителния поцинкован фитинг е на 1/2 и към него тръби pex-al-pex 16мм :rolleyes: . Виждам, че и твоя вариант за разпределение е да се осигури достатъчен дебит към консуматорите, особено към бойлера. Защо до коридора да е 1" тръбата?
ПП. Препоръчайте ми някой добър термостат за помпата.
iva6ki - специалист
Може и две по 25 с един цол или 32 просто ще е една тръба. Термостат контактен до 30 лв който и да вземеш са горе долу еднакви.
andy_forresite - майстор
Елдом 80 л се загрява с 1/2 "бяла" тръба все едно е на ток. Нагревателят му е 3 киловата. Това за сравнението. Сам се присъединява и отприсъединява енергонезависимо според температурата на подаващия щранг ППР 25 мм. Изобщо не го усещам като консуматор. Винаги има топла вода. Вече за 150-литрови бойлери си трябва и 3/4", но то фабрично си е предвидено това.
filmatoplo - майстор
Моя бойлер в къщи е 80 л Елдом ,серпентината е 1/2 захранвам я с медни тръби ф-15 .
skulboy - специалист
andy_forresite написа:
Сам се присъединява и отприсъединява
Със ел.задвижка ли си?
Така, "новото" котле е тук, вече трябва да се захващам сериозно със тръби, фитинги и свързване. Та по темата да покажа два мои варианта на свързване. Прикачил съм двете схеми и една схема само на консуматорите, на която бих се радвал много някой да предложи свой вариант на свързване :) Котела отново да поясня, че се намира под детската стая в мазето (котелно). Дебелата червена линия съм я предвидил ф25, а тънките червени ф20, същото важи и за сините линии. От котела ще тръгна с поцинковани фитинги 1" и накрая колектор с 3 кръга. Разширителния съд (отворен) се намира точно над бойлера, изобразен като кафяв кръг на схемите и ще бъде свързан на топлата вода чрез тетка след бойлера.

Прикачен файл

схема-свързване.jpg
схема-свързване.jpg (114.4 KиБ) Видяна 1704 пъти

Прикачен файл

variant2.jpg

Прикачен файл

variant1.jpg

Прикачен файл

IMG_20170828_190437.jpg
skulboy - специалист
Колеги, някакви предложения по схемата и свързването? Какви други производители бихте ми препоръчали за PPR тръби със стъклофибри, освен на FV Plast? Някакви мнения за Pipelife? Ако се направи парна инсталация със тръби за топла вода, но да речем по-качествени на fv plast, пак ли ще има ядове?
skulboy - специалист
Закупени са тръби и част от фитингите. Следва продължение...

Прикачен файл

IMG_20170907_193135.jpg

Прикачен файл

IMG_20170907_193123.jpg
iliana - специалист
здравейте,
дали можете да ми помогнете
имаме локално парно, затворена система и трябва да се прави профилактика, но няма желаещи :lol: , та трябва сами да се оправяме
доколкото знам трябва да се проверят следните неща
1. помпата-пускаме я на сухо 5-10 мин, да се провери дали работи
2. филтър на системата-него няма да можем да проверим, трябва да източваме системата
3. разширителен съд - как се проверява дали не е изпуснал
4. предпазен клапан като на снимката-как да проверим дали работи, защото залепвал-ТОВА МИ Е НАЙ-ВАЖНО
https://www.caleffi.com/bulgaria/bg/cat ... ane-309430
5. почистването на комина и ризата от налепи/че доста лепкава течност се събрала, голямо стъргане ще падне/
надявам се ,че с вашите съвети ще успеем

Тема "Ремонт на отоплителна система - помощ и съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: