Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
iliana написа:
здравейте,
дали можете да ми помогнете
имаме локално парно, затворена система и трябва да се прави профилактика, но няма желаещи :lol: , та трябва сами да се оправяме
доколкото знам трябва да се проверят следните неща
1. помпата-пускаме я на сухо 5-10 мин, да се провери дали работи
2. филтър на системата-него няма да можем да проверим, трябва да източваме системата
3. разширителен съд - как се проверява дали не е изпуснал
4. предпазен клапан като на снимката-как да проверим дали работи, защото залепвал-ТОВА МИ Е НАЙ-ВАЖНО
https://www.caleffi.com/bulgaria/bg/cat ... ane-309430
5. почистването на комина и ризата от налепи/че доста лепкава течност се събрала, голямо стъргане ще падне/
надявам се ,че с вашите съвети ще успеем
1. Може и на мокро да я пуснете. Ако си сложиш ръката отгоре и ще усетиш вибрации.
2. Би трябвало филтъра да е преди помпата и да има кранове от двете и страни,затваряш крановете и развиваш филтъра, ще изтече само водата която е между крановете.
3. Разширителния съд с манометър за налягане.
4 . Предпазния клапан като завъртиш това червеното на снимката.
5. За това не знам може би със стъргане. :partyman:
gnt69 написа:
iliana написа:
5. почистването на комина и ризата от налепи/че доста лепкава течност се събрала, голямо стъргане ще падне/
надявам се ,че с вашите съвети ще успеем
5. За това не знам може би със стъргане. :partyman:
Комина си иска коминочистач, но той ще го почисти от сажди.
Лепкавото от ризата ще падне след яко жега на пълна мощност и отворени прозорци.
Прочетете за оптимизиране на горивния процес! Един трипътен антикондензен вентил, като начало.
iliana - специалист
благодаря за отговорите
1. оказа се, че нагар има само в камината , вчера изтърках колкото можах
в комина няма, освен в едно удължение на върха
мисля че нагара започна след като заградихме камината
ще обърна внимание да ми сложат такъв вентил, за съжаление няма да е за този сезон
2. обезвъздушихме радиаторите, но на лирата която е в банята се е прецакала резбата и сега не може да се обезвъздуши-това проблем ли е
3. има ли друг начин за проверка на РС защото манометър нямаме, пък и не знаем как да мерим и ако се наложи да помпим
казаха ми че е ако се е прецакал РС налягането щяло да е на 0 :?
iliana - специалист
Пробвахме помпата преди да запалим парното и добре че го направихме
Помпата грее, но не върти
Завъртяхме с отвертка ротора и тръгна. имам обаче няколко въпроса-дано някой отговори
1. Това означава ли че е пред разваляне помпата и трябва ли всеки път да проверявм ръчно :?
2. След като няколко пъти вече сме палили парното, има ли смисъл да се чисти филтъра-или това означава че няма боклуци в системата
3. На колко градуса трябва да се включва помпата (моята на 50 )и това има ли връзка с нагара
4. ако помпата не е тръгвала заради котлен камък или ръжда, може ли да се е прецакал и разширителния съд -тази година ще е 11-та за системата
Верно е много икономично, топло и удобно с парно, но ми скъси живота с няколко годинки, от този непрекъснат страх да не спре нещо и не гръмне [-o<
iva6ki - специалист
Пробвахме помпата преди да запалим парното и добре че го направихме
Помпата грее, но не върти
Завъртяхме с отвертка ротора и тръгна. имам обаче няколко въпроса-дано някой отговори
1. Това означава ли че е пред разваляне помпата и трябва ли всеки път да проверявм ръчно :?
Тъй като е на много години е възможно да има отлагания, парна система НЕ СЕ ИЗТОЧВА ако не се налагат ремонти, тъй като новата вода е богата на кислород и спомага за оксидации.
2. След като няколко пъти вече сме палили парното, има ли смисъл да се чисти филтъра-или това означава че няма боклуци в системата
Филтъра е достатъчно един път годишно да се чисти (но зависи от системата и котела или камината колкото са по стари толкова по честа профилактика), усеща се по шума на помпата когато е затиснат филтъра става по шумна от нормалното защото се мъчи.
3. На колко градуса трябва да се включва помпата (моята на 50 )и това има ли връзка с нагара
По принцип на 60 градуса за да няма конденз който спомага за обрзуване на нагар или да е сведен до минимум
4. ако помпата не е тръгвала заради котлен камък или ръжда, може ли да се е прецакал и разширителния съд -тази година ще е 11-та за системата
Разширителния съд му проверявате налягането с манометър за гуми, възможно е да е здрав но ако е от мембранен тип все пак е гума на 11год. :?
Верно е много икономично, топло и удобно с парно, но ми скъси живота с няколко годинки, от този непрекъснат страх да не спре нещо и не гръмне
iliana - специалист
благодаря за коментарите
явно няма еднозначни отговори на въпросите
ще карам този сезон без да чистя филтър, и проверявам РС- щом го запалих и работи, значи би трябвало всичко да е наред
skulboy - специалист
Да представя резултата от проекта. Доста време мина, но все отлагам да пиша тук. Та след доста допитвания и работа, се стигна до нещо наистина работещо и ефикасно, засега. Грубо казано, цялата хамалогия ми отне около 1 месец работа, включвайки допитвания, планиране, закупуване на материали и самата работа, тъй като работехме всеки ден по малко с мой комшия. Котела е монтиран, подменени са тръбите с нови PPR GFR, прикрепени са към тавана на мазето и като цяло стана доста прибрано. Също така съм монтирал и контактен термостат. Инсталацията работи вече една седмица и се представя доста добре, радиаторите се затоплят абсолютно равномерно, бойлера също се затопля, следя и разликата между изходяща и входяща вода (най-често е 20градуса). Въпреки, че времето е топло сега, при температура на водата 40гр. етажа се стопля адски бързо. Терморегулатора работи както очаквах, сега с тази джаджа се родих. Искам да благодаря на всички, които са помогнали по някакъв начин за този проект. Доволен съм от себе си, мисля че като за 18 годишен ентусиаст се получи доста добре :) Прикачил съм малко снимки да се види нагледно.

Прикачен файл

IMG_20171111_152642.jpg

Прикачен файл

IMG_20171111_152624.jpg

Прикачен файл

IMG_20171111_152616.jpg

Прикачен файл

IMG_20171111_152609.jpg

Прикачен файл

IMG_20171111_152604.jpg
iva6ki - специалист
Екстра е остава да вложиш парички в изолация на котела и тръбите. :)
skulboy - специалист
Благодаря! Да, имам го това в предвид, затова съм поставил котела така, да има място от всякъде. Обаче не знам как се изолира котел, с какви материали и какъв да е модела на "обшивката"? Изолацията за тръбите ще е минимум 1.20/м, аз имам около 55-60м положени само ф25 и там ще отиде пара.
iva6ki - специалист
Каменна вата 5см рабица и измазване, или само каменна вата и пристягане с каквото имаш под ръка ;)

Тема "Ремонт на отоплителна система - помощ и съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: