Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tysonlkr - специалист
Доколкото знам автоматичните обезвъздушители не са подходящи за отворена система. При определени условия от тях се вкарва въздух в системата. При отворена система по добре си използвай ръчни обезвъздушители. Успех в начинанието!
iva6ki - специалист
Ако са прокапали фитинги 100% от някъде е сърбала въздух и меко мазано е работила неефективно при отворена система ръчни обезвъздушители. С какво котле или камина си.
Аз при твойте услови съм в стая с 2,7 кв радиатор алуминиев 16 глидера на 60см.
Последна промяна от iva6ki на ср авг 16, 2017 12:57 am, променено общо 1 път.
skulboy - специалист
Ето схема на първия етаж. Написал съм всичко необходимо, размери на прозорци, размери на радиатори (в банята и кухнята са лири), където са надписите там са поставени и радиаторите. Защрихованото помещение е стълбище към втория етаж, то е неотоплявано също. Котела ми е стар, правен преди бая годинки (30+) и е ползван да отоплява двата етажа, в момента отоплява само първия, идва ми малко голям (размери 130х50х46см). Източната страна на антрето е остъклена със стари прозорци, също така прозореца в коридора е от старите, двоен. Точно под етажа се намира мазето, където е и котела. Мазето е с размерите на етажа и зимата пода не е от най-топлите повърхности :) . Системата е отворена, разширителния съд е в банята, над бойлера.

ПП. Прикачил съм и снимка на прехода между хола и кухнята (барплота).

Прикачен файл

IMG_20170815_164435.jpg
IMG_20170815_164435.jpg (89.08 KиБ) Видяна 1552 пъти

Прикачен файл

схема-първи-етаж.jpg
схема-първи-етаж.jpg (114.64 KиБ) Видяна 1554 пъти
iva6ki - специалист
Не си дал инфо дали системата в момента е с тръби към всяка стая от вертикален щтранг или магистрална на етажа захранваща радиаторите. Помпата има ли термостат котела горе долу като мощност, възможно е да има лоша или недостатъчна циркулация на системата. Твоята площ отоплявам с руски котел 14кв при темп. На водата 60-65градуса входяща с алуминиеви радиатори. Тръбите няма проблем да вървят по тавана на мазето, хубаво е да са изолирани все пак. Вариантите са два за връзка на радиатор горе топла долу студена от едната страна или по диагонал горе топла от едната страна от другата студена долу пробиваш една дупка в плочата за двете тръби и разклоняващ.
skulboy - специалист
Като мощност, точно не мога да ти отговоря, но считайки факта, че е отоплявал два етажа бих казал около 25кв. Помпата няма термостат, циркулира постоянно на втора степен, помпата е Грундфос с две степени. Разпределението на радиаторите е малко объркано. От котела излиза стара желязна тръба цолска, след около 1 метър по тръбата има разклонение за кръга, който покрива детската и спалнята, отделно втория кръг за радиаторите в коридора и всекидневната. Тази цолска тръба е с дължина около 7 метра като върви по тавана на мазето и накрая, където трябва да мине през плочата е направен преход цолска тръба към pex-al-pex 16мм тръба, този последен кръг обхваща двете лири и води към разш. съд. При оглед на други инсталации, виждам, че широка практика е от котела да излиза цолска тръба с дължина около метър, след това кръговете да си тръгват с еднакъв размер, по възможност от колектор. В мазето, котела се намира точно под долния ляв ъгъл на детската стая (на схемата), затова точно над котела са прокарани тръбите за първия кръг (детската и спалнята).
iva6ki - специалист
Бих ти препоръчал следния линк ще ти отговори на доста въпроси вкл. И размер тръба колко кв. Топлина може да пренесе http://lokalno-parno.narod.ru/ ако е вярно за мощноста на котела за тази площ или ще правиш баня :lol: или ще го караш на ниска темп. И ще трябва да го чистиш на една две седмици. За тази площ при вътрешно котелно 10-12кв са достатъчни. Помпата я снабди с термостат 20 лв а на коя скорост ще прецениш от практиката. Металната тръба от котела не я махай тя е предпазна мярка. Сложи си тернометър на котела да знаеш какво се случва.
Нека и умните глави се вкл. Тъй като аз мога да ти дам съвети от малката ми практика която е изградени три инсталации, понеже със сигурност ще пропусна нещо.
skulboy - специалист
Да, котела е голям, като за цялата къща, неслучайно казах,че се оглеждам за нов, по-малък. Този период на чистене на котела как да го разбирам, кратък или дълъг е 1-2 седмици, защото този топуз го чистя на 5-6 дена, особено пространството между димния изход и питата е високо 4-5см и бахтисвам докато изтикам саждите от там. Термометър имам, трудно ми е да поддържам постоянна температура по-дълго от 1 час, затова гледам и котел с терморегулатор.
iva6ki - специалист
Ами аз съм със стоманен котел и ако горя сухи дърва го чистя веднъж през сезона а с мокри на месец два. Значи ти и в момента си изпитал липсата на термостата а да се сведе до минимум нагара се слага и трипътен винтил за да не върти студена вода през котела тъй като се получава конденз отвътре и става и на глеч.
skulboy - специалист
Аз горя основно въглища с различна влажност, дървата са за разпалка, вечерта само слагам голям чукан да държи по-дълго. По горивната камера на котела винаги си има глеч, понеже имам голяма разлика в температурите на изходяща и входяща вода. Надявам се като сменя тръбите и разпределя правилно радиаторите на 3 кръга, циркулацията да се оправи и връщащата вода да е мин. 40 градуса. Ако на някой му се намира котле (ламаринено или без значение) до 15-16кв. да пише на лично.
iva6ki - специалист
Температурата я оправя трипътния винтил най вече, с него нема как да работи студен а за котел виж в olx до 400лв би намерил приличен, щом гориш въглища дакон 16кв 350-400лв има ама задължително трипътен и термостат а той си има термостат с верижка за тягата.
Този на снимката е 12 кв в карлово 350 лв

Прикачен файл

tmp_6855-Screenshot_2017-08-16-14-21-071835159369.png

Тема "Ремонт на отоплителна система - помощ и съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: