Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
@skulboy, Вие май не четете какво трябва да направите!

@iva6ki няколко пъти Ви написа, че трябва да монтирате трипътен вентил за да нямате конденз в котела.


Да го напиша и аз още един път болдвано:-): Монтирайте си трипътен антикондензен термосмесителен вентил.


Така няма да имате нагар, конденз, глеч и т.н. в котела. Вентила ще си държи минимум 55-60-65 градуса в котела ( според вентила), а пък към отоплителната система подавайте колкото желатете градуса :-)))


Кой разбрал-разбрал. За 1000 пъти се пише във форума....стига да има кой да чете:-)

Успехи!
LazarGanev - "Велик майстор"
skulboy написа:
Ако на някой му се намира котле (ламаринено или без значение) до 15-16кв. да пише на лично.
Имам чисто ново украинско котле, 17кВт, за 350лв с чиста съвест ще се разделя с него :cool:
skulboy - специалист
Кои производители ми препоръчвате да ползвам за PPR тръби с фибростъкло? Видях, че Pestan са евтини, но и доста "дървени" по различни мнения, FV Plast са си марка, но тук в Свищов цената за метър е от порядъка на 2.70 за фибростъклото, малко множко ми се види.
cvettomirr - специалист
Купуваш обикновени тръби, не се хвърляй на скъпите, от котела 1'' би трябвало да излиза, после слагаш 25мм точно до радиаторите и нагоре към крановете 20мм. Аз съм така, по голяма тръба по голям дебит. И аз преди 5г изхвърлих тръбите с алуминиевите вложки.Само си направи магистралата от 25мм и на горе към радиаторите минаваш с 20мм и си свиркаш.
skulboy - специалист
cvettomirr написа:
Купуваш обикновени тръби, не се хвърляй на скъпите, от котела 1'' би трябвало да излиза, после слагаш 25мм точно до радиаторите и нагоре към крановете 20мм. Аз съм така, по голяма тръба по голям дебит. И аз преди 5г изхвърлих тръбите с алуминиевите вложки.Само си направи магистралата от 25мм и на горе към радиаторите минаваш с 20мм и си свиркаш.
Точно това си мислех и аз, само че след тръбата 1" директно тръгвам с ф20 до радиатора, но може да сложа ф25 за по-добър дебит и циркулация. А проблем ли е ако не сложа ф25?
skulboy - специалист
Колеги, каква дължина трябва да има тръбата с размер 1 цол на изходящата вода над котела, преди да се разклонят кръговете с PPR тръби? Някъде съм чел 1 метър, някъде половин, за да не са толкова близо ППР тръбите ( да не се стопят). Какво е вашето мнение? Аз не виждам как мога да издокарам 1 метър дължина само от поцинковани фитинги, един кран и евентуално една колекторна тръба.
preslav - майстор
skulboy написа:
Колеги, каква дължина трябва да има тръбата с размер 1 цол на изходящата вода над котела, преди да се разклонят кръговете с PPR тръби? Някъде съм чел 1 метър, някъде половин, за да не са толкова близо ППР тръбите ( да не се стопят). Какво е вашето мнение? Аз не виждам как мога да издокарам 1 метър дължина само от поцинковани фитинги, един кран и евентуално една колекторна тръба.
Как по-точно ще стопиш ППРто - мисли! Ти на колко градуса смяташ да си караш котела и на колко държи ППР?
skulboy - специалист
Да, осъзнах го, но просто цитирам това какво съм чувал. Та ако някой знае каква е практиката и какъв е 'стандарта' при монтажа, да сподели. Ако сложа едно друго по-малко котле с терморегулатор, водата надали ще прехвърля 80 градуса, плюс това ще изолирам тръбите както си е реда.
iva6ki - специалист
Бе то и аз на 60-70 го държа ама го изпуснах два пъти на 110-120гр. 1 цол ти е 32 ппр понеже гледам че вървиш към евтинджос по добре си пусни както си го замислил метър и половина подцинкована колектор и al-pex тръби до всеки консуматор 16 ако сложиш обикновенна ппр за топла вода рано или късно ще имаш проблеми ти гарантирам. Ако си вземеш стабилизиран ппр можеш да го направиш на два кръга от един цол на ф 25 и да разклониш с ф 20 към консуматор (32 е скъпичка вече пет и нещо метъра)

Тема "Ремонт на отоплителна система - помощ и съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: