Най - вълнуващия въпрос зимно време.
skulboy - специалист
Здравейте. Имам локално парно, с котел на твърдо гориво, отоплявам първи етаж от двуетажна къща, без изолация. Площта на етажа е ~76м2. Стаите са както следва:
- детска: 13м2
- хол: 14м2
- кухня: 5м2
- спалня: 13м2
- баня: 4м2
- коридор: 8м2
Скица на етажа ще прикача малко по-късно. От около 8 години съм с pex-al-pex тръбите и последната зима започнаха да прокапват доста фитинги и реших за тази зима да ги подменя с PPR тръби. Имам няколко въпроса и ще се опитам да обясня ситуацията, за да ви дам по-добра представа. Последните години инсталацията не работеше добре, в смисъл такъв, че водата не стигаше до двата радиатора в хола, повечето радиатори грееха отгоре, отдолу си седяха студени и проблемите си останаха. Котела има циркулационна помпа. Осъзнах, че в детската и спалнята са монтирани по два радиатора 1200/600 в стая, като двата са свързани помежду си (съединени, за да стане 1 голям) и са захранени с тръба ф16. Предполагам от тук идва и големия проблем, че радиатора е твърде голям, за да бъде захранен само от ф16 тръба. Радиаторите са airfel, заводски го дават 3.8kW за 1200/600, това прави близо 8 киловата радиатор за стая с размер 13м2? Мисля, да премахна единия радиатор и да захраня цялата система с тръби ф20 PPR, за да се гарантира добрата циркулация. Системата не е правена от мен, да не си помислите, че се чудя на себе си. Котела се намира в мазето, непосредствено под етажа, добра идея ли е новите тръби да вървят по тавана на мазето и къде трябва да се свържат с радиатора да пробия дупка през плочата и да ги прекарам? Цялата система се състои от 7 панелни радиатора 1200/600 и две лири за кухнята и банята с размери 400/600. Приемам всякакви съвети, кусури, преди да започна да подменям тръбите.
andy_forresite - майстор
Нарисувай схемата и ще се помисли за съвет.
Радиатор 3800 вата с тези размери ми е трудно да повярвам да има.
Вземи стъклофибърен ППР че обикновените се разпъват и огъват. Вземи и скоби и дюбели с винтове за тях.
Два радиатора 600/1200 са много за стая 14 квадрата, а един може да е пък слаб. Ако гори почти постоянно няма да е слаб.
Тръбите може да минат по стената на мазето и да, трябва да се дупчи пода...
preslav - майстор
Според мен не си демонтирай радиаторите, а си постави подходящи кранове, с които да регулираш потока - ръчни, автоматични, все тая. Проблемът ти с наполовина студени радиатори надали е само в размера на тръбите, макар че по-големи тръби ти осигуряват по-голяма гъвкавост т.е. излишъкът можеш да намалиш, но недостигът няма с какво да компенсираш.
Замисли се за топлоизолация, това е инвестиция, която се връща и може да се прави поетапно!
skulboy - специалист
Благодаря за отговорите! Относно тръбите, приятел ползва обикновени за топла вода, сложил е скоби и засега няма проблем с тях. Не е проблем и инвестиция в стъклофибърни такива. Топлоизолацията е замислена, но на този етап корекция в отоплението е неизбежна и задължителна, така че трябва да оправя нея, за догодина може и да се осъществи топлоизолацията. Ако сложа на котела един терморегулатор и го поддържам на 70-80 (макар и да е много), мисля, че и един радиатор би свършил работа в детската и спалнята? Грешката е моя, в детската и спалнята всеки радиатор е по 2946W (в сайта), а в хола двата са по 600/1400, пък те са 3437W (отново по данни в сайта).
andy_forresite - майстор
И аз съм с обикновени за топла вода. Добре е да спазиш разстоянието като в приятеля ти. При моите скобите трябва да са през 50 см.
Имам една стая 14 квадратни метра с радиатор 600 на 1400. Там се губи много топлина като има два прозореца пвц, ма нещо много смотани, по 1,7 кв и врата към антре, накрая на което е външната врата. При 65 ° на водата стаята се затопля, но за мен. Аз не седя на повече от 20 град зимата, най-много 22. В нея не мога да вдигна температура като скове -15 и надолу. И много бързо изстива. Издиша от джамовете май, а дадохме по 500 навремето за тях. При теб може и да стане с такъв радиатор. Моят е 3105 вата при стандартните х-ки 90/70/20.
skulboy - специалист
Точно затова изготвям една схема на етажа, приготвил съм и квадратура и брой на ПВЦ дограмата във всяка стая, външни стени и т.н., за да ви дам по-добра представа и да направите преценка. Относно затоплянето на радиаторите при мен винаги е бил голям проблем, като се замисля май никога системата не е работила 100% ефективно, все някой радиатор ще прави ядове. Изброените по-горе радиатори са вмъкнати във 3 кръга. Днес ходих да огледам едно по-хубаво котле от моето и се замислям върху него. Котела ми е твърде голям за моя етаж, ако сложа малко по-малък, водата ще може да се загрява по-бързо и евентуално да циркулира навсякъде. Минавало ми е през ума като евентуална причина за неправилното затопляне, това, че кръговете не тръгват от колектор, а на различна дължина по щранга. Все си мисля, че ще е добре водата да излиза и да се връща в колекторна тръба.
andy_forresite - майстор
Гледай ефективно, а не бързо да се грее водата. Водните радиатори са бавни като скорост на загряване на помещенията.
Аз в нас не съм с колектори и проблем с неравномерно греещи радиатори не съм забелязал. Обърни внимание колко радиатора включва всеки от трите кръга и какъв диаметър е всеки подаващ щранг. 16 мм бяла тръба има вътрешен диаметър 12 мм. Три радиатора от твоите няма как да се загреят всичките.
4799inpl64 - специалист
skulboy написа:
Благодаря за отговорите! Относно тръбите, приятел ползва обикновени за топла вода, сложил е скоби и засега няма проблем с тях. Не е проблем и инвестиция в стъклофибърни такива. Топлоизолацията е замислена, но на този етап корекция в отоплението е неизбежна и задължителна, така че трябва да оправя нея, за догодина може и да се осъществи топлоизолацията. Ако сложа на котела един терморегулатор и го поддържам на 70-80 (макар и да е много), мисля, че и един радиатор би свършил работа в детската и спалнята? Грешката е моя, в детската и спалнята всеки радиатор е по 2946W (в сайта), а в хола двата са по 600/1400, пък те са 3437W (отново по данни в сайта).
В Ташев 20 с фибри е 1.03 метьра
tysonlkr - специалист
Аз не бих махнал от радиаторите, сложи кранчета и регулирай потока. Щом са поставени и не ти пречат ги остави. Възможно е да имаш големи загуби и с един радиатор да не успееш да стоплиш. Старата система не е работила , защото не е била обезвъздушена.
skulboy - специалист
tysonlkr написа:
Аз не бих махнал от радиаторите, сложи кранчета и регулирай потока. Щом са поставени и не ти пречат ги остави. Възможно е да имаш големи загуби и с един радиатор да не успееш да стоплиш. Старата система не е работила , защото не е била обезвъздушена.
И ти си доста прав, след като и аз реших, че някъде се задържа доста въздух сложих навсякъде автоматични обезвъздушители освен на двете лири в кухнята и банята, ефекта не беше удовлетворяващ. Що се отнася до двата радиатора в детската и спалнята, мисля да ги разделя ( да ги свържа по отделно) и да им сложа кранчета, пък ще пробвам първо само с единия, ако не стопля, ще отворя и другия. Поне така имам възможност да го ползвам, отколкото ако го премахна изобщо. Нямам си на идея защо не са направени така още при монтирането, а са свързани по доста нелогичен начин, но каквото такова.

Тема "Ремонт на отоплителна система - помощ и съвети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: