Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
Колеги ,имам запитване ,някой от Вас ,дали е измервал температурата при силно слънце в празен ТУРСКИ колектор с цена около 220 лева с алуминиев абсорбер 1.8 М2 или пълен такъв , но без циркулация на топлоносителя (спряла помпа)?Лов беше споменал ПРЕДИ ГОДИНИ за НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 100 ГРАДУСА, НО С МАЛКА ЕСТЕСТВЕНА циркулация!Дали има и други наблядения?
kalin72 - майстор
Да, толкова е, под 100 градуса температура, около 70 по-скоро.
lov - майстор
Около стоте е но когато има някаква течност вътре. Всъщност температурата се определя от нейната точка на кипене. На подобен като изпълнение панел но абсолютно празен съм измервал над 150гр. Вече не помня точно но може да е било и повече щото ми се въртят някакви други стойност в главата. Само си спомням, че не повярвах на термометъра и реших че вероятно е от коефициента на отражение, а ме домързя да го променям или да диря друг. То гледах как да сляза по бързо от там защото беше адски пек и ламаринен покрив който се беше насвяткал не по малко. :x
Hoвoceлckи - майстор
Малко в страни, но все пак ...
Водна риза на печка. Не знам поради каква причина, но една от стените й е с дебелина на тенеке от сирене. Протича. Запоявам с калай. Има помпа и съответно - циркулация. Горят се дърва (не въглища). Има ли вероятност калаят да се разтече?
Чираче - майстор
Има
температура на топене 231,9°C
шоп - майстор
@Hoвoceлckи, трудно е да се даде еднозначен отговор.

Аз лично не бих спал спокойно ако имам такова нещо в имота си.

Калаени припои много и са с температура на топене мецду 90 и 400 градуса. Мен ще ме притеснява повече налягането. С какво налягане работи системата? Къде и колко линейни см е спойката?

Ако не е възможно заваряване МОЖЕ БИ бих запоявал със сребърен припой около 40% сребро...


Изобщо много неизвесни и най вече ако споделите коя е модела камина с тази дебелина на ламарината ще е добре за да не си я купува никой повече:-)
Hoвoceлckи - майстор
Колко много и страшни приказки за да избегнеш конкретен отговор :-D Приеми поста на Стефан за актуален и отговори еднозначно ако имаш мнение. Има ли вероятност да се стопи калая?
Става въпрос за фини дупчици в самата ламарина в следствие на корозия и съответно - теч.
Не съм те питал дали може да се спи, спокойно и дали ще издържи системата. Какво ревна за опасности :shock: като изпусне спойката и ще загасне огъня :idea: За производителя не бери грижа - това му е нулева серия ... само за проба ... изкарала 17 години :wink:
Ето ти я:
Прикачен файл:
запоявана с калай водна риза.jpg
filmatoplo - майстор
Ще издържи известно време ,по принцип тръба пълна с течност съм я нагрявал с горелката да се разпои от връзка с фитинг -не може .говоря за мек припой .Ама и аз какво се правя на тъпак - Бакъра на баба е меден калайдидан и има спойка на детайли по него - не мърда на огъня когато е пълен с вода .
Hoвoceлckи - майстор
Ами не мърда - не е много лесно вода да загрееш над 200 градуса. Бях почти сигурен, че ще издържи. Е, не издържа - разтопи се. При първото "сбиване" на печката. След "поправителния" сложих огнеопорна тухла отпред и така вече изкара без проблем до пролетта.
Споделям това в тази тема не съвсем случайно. Имам съмнения, че повърхността на колектор може и да може да се загрее до температура по-висока от 100 градуса. Виждал съм снимки в нета на тотално разтопени PVC тръби, което определено не би им се случило до температура до 100 градуса. Само споделям мнение! Не съм вещ в областта.
Чираче - майстор
Hoвoceлckи написа:
Ами не мърда - не е много лесно вода да загрееш над 200 градуса. Бях почти сигурен, че ще издържи. Е, не издържа - разтопи се. При първото "сбиване" на печката. След "поправителния" сложих огнеопорна тухла отпред и така вече изкара без проблем до пролетта.
.
И последно не разбрах това ТЕСТ ли беше?

Тема "Питане!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: