• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Не, добре си си с Бош. По-добре изолиран и специално ти знаеш какво е трябвало да се донаправи в котела че да стане екстра с пелети :yawinkle:

Какво да кажем за глидерите Хелиус... Имам един радиатор от 20 броя. Супер са. Разликите са в дизайна на алуминиевите радиатори. Не се подвеждай по ефективност и тем подобни глупости. Аз си взех регулируеми стойки, което помага при монтажа на радиатора. После не се пипа вече. Но не ми е проблем и с планки... Помпите Вило не ги познавам. Подбираш подходящата за твоята инсталация, слагаш и край. Помпа като помпа. Вътре има една турбинка с ос (сигурно и две лагерчета) и другото отгоре, дето не е във водата, е платката.
m.eit - специалист
Когато Грейко направят котел който на максимална мощност на горелката ,при 60 градуса на водата вади димни газове 75-85 градуса тогава ще им харесам котела.Щото камината им, това го прави без проблем! :weedman:
m.eit написа:
Когато Грейко направят котел който на максимална мощност на горелката ,при 60 градуса на водата вади димни газове 75-85 градуса тогава ще им харесам котела.Щото камината им, това го прави без проблем! :weedman:
Верно ли? Боша ми крета на 110, с малко доработки и попритворена клапа и си мислех, че е добре.
m.eit - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
m.eit написа:
Когато Грейко направят котел който на максимална мощност на горелката ,при 60 градуса на водата вади димни газове 75-85 градуса тогава ще им харесам котела.Щото камината им, това го прави без проблем! :weedman:
Верно ли? Боша ми крета на 110, с малко доработки и попритворена клапа и си мислех, че е добре.
Направо ти е добре котела.Не вярвам грейко котела да вади по ниски газове от твоя но имам човек със 20 киловатовият комплект на грейко след месец като застудее ще му замеря димните газове и ще споделя!А за камината е верно. :weedman:
LazarGanev - "Велик майстор"
И на Грейко са толкова (100-120*С) на максимална мощност, но без доработки и без притваряне на клапа (той си няма).
andy_forresite - майстор
m.eit написа:
...
Имаш ли с какво да премериш външно на кюнеца колко градуса е? Имам и термометър с изнесена 100 мм сонда, но още не съм го сложил. Единственото, което успях да установя в топлото време, беше на първа с 1,3 кг/ч при 59°С на водата кюнеца веднага след коляното към вертикалния участък външно 56,7 градуса с безконтактен термометър. По-близо до котела и по-нагоре от тези 10 см от коляното беше по-ниска температура. С 10 киловата радиатори (от 16) със свалени термоглави ги поддържаше горещи. Да можеше и зимата температурата да се поддържа такава с това к-во гориво ... :)
По принцип като нови и още ненатрупали сажди ще отчитаме относително ниски градуси в комина. С течение на времето ще се вдигат, следва профилактика - слизат надолу, пак ще се вдигат, пак ще чистим и т.н. А има и парадокси тук-там - с натрупване на сантиметър пепел димът е с по-ниска температура отколкото след шомполиране на тръбите. Обяснявам си го само с наличие на силна тяга, която намалява със стесняването сечението на тръбите и оттук нагорещеният въздух има време да поостане в котела и да отдаде повече на водните ризи. Един вид нужен е регулатор на тягата ... но не съм сигурен в това, само размишлявам.
jabata - специалист
m.eit написа:
Когато Грейко направят котел който на максимална мощност на горелката ,при 60 градуса на водата вади димни газове 75-85 градуса тогава ще им харесам котела.Щото камината им, това го прави без проблем! :weedman:
Такива стойности ще ти ги докара всеки един котел на пелети. Подчертавам всеки един читав котел на пелети, а не комбиниран.
Проблема идва оттам че ние си взимаме котел на дърва, слагаме му една пелетна горелка, и плюеме котела после че бил неефективен. Ами няма да е ефективен. Този котел е конципиран за дърва, а не за пелети, и за това на пелети КПД-то му е ниско. А един чисто пелетен котел той си има димогарни тръби, турболатори, и т.н. и с тях спокойно сваля температурата на димните газове на 80.
Сигурно има и комбинирани котли, които докарват тези стойности, но те са малко. За да се докарат тези стойности, трябва котела да е наистина правилно измислен, и още при конструирането му да е помислено че ще има огнище за твърдо гориво, и горелка. А такива котли на пазара са малко. Bosch, Bisolid и т.н. са котли на твърдо гориво, които допълнително им е сложена пелетна горелка, и те на пелети са всичко друго но не и ефективни.
Makro - напреднал
Bisolid разбира се ! Производство на Екотерм/Ерато. Горелката има вариант с механично обстъргване на скарата, има стикер, оказващ кога да се чисти, безстепенна пълна модулация, 90-92% КПД на системата . Котела Бисолид е много добра, изпитана конструкция. Сертифициран е по TUV. Бош правят котли отскоро ( след като купиха Дакон) в Чехия. Биотеч горелките са доста стара концепция
Makro - напреднал
А Грейко с тази ретортна горелка са светлинни години назад от съвременните тенденции и изисквания за емисии :)
filmatoplo - майстор
Котел Бисолид ли ,мани го.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Какъв котел да избера бош + биотек или бисолит + бисолит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: