• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Нямаше да се сетя за това.
Горивото е било такова, но би трябвало да важи и за другите твърди горива без оглед на влагата. Шопа това е имал под ръка и това е ползвал за гориво.
Интересно ми е какви са последиците от такова свързване. Може би най-важното е че котелът ще бъде подложен на доста бърз разпад.
filmatoplo - майстор
Виждал съм котел да работи на въглища нискотемпературно - ужас текане на конденз .
andy_forresite написа:
Нямаше да се сетя за това.
Горивото е било такова, но би трябвало да важи и за другите твърди горива без оглед на влагата. Шопа това е имал под ръка и това е ползвал за гориво.
Интересно ми е какви са последиците от такова свързване. Може би най-важното е че котелът ще бъде подложен на доста бърз разпад.
Точно за влагата трябва да се оглеждаме. Тя отнема топлина, докато се изпарява, както ти и аз се потиме в жегите.
Ако горивото е сухо, ще гори оптимално, с висока температура, а сметнатия топлообменник няма да смогва да охлади газовете и да влоши горенето, освен ако конденза не се отвежда. За да имаме газове с по ниска температура, трябва хладилна инсталация. Тогава пък..............бе безсмислено е. Verstehst du? Охладим ли повече-губим.
шоп - майстор
andy_forresite написа:
Нямаше да се сетя за това.
Горивото е било такова, но би трябвало да важи и за другите твърди горива без оглед на влагата. Шопа това е имал под ръка и това е ползвал за гориво.
Интересно ми е какви са последиците от такова свързване. Може би най-важното е че котелът ще бъде подложен на доста бърз разпад.

Това не е ламаринен конденз за да се разкапе. Чугуна не се плаши от конденз. Оранжерята се отопляваше супер икономично с вентилаторни промишлени конвектори, нискотемпературно.

Конденза и ниските градуси ми бяха цел, дървата току що сечена топола - безплатна:-)

П.П. със сухи дърва всеки знае :-)
LazarGanev написа:
Който и да избереш - все си от страната на булката :cool:
дай съвет спрял съм се на грейко20 система от четене на форуми за около 4000лв, има ли по добър вариант за тия пари или надолу? за 90 алуминиеви ребра и бойлер засега 80л, етаж 100кв, скоро ще има и изолация 8см????
zaid1127 - специалист
Christo написа:
Ей тук http://www.bafa.de/SharedDocs/Downloads ... nFile&v=21
са изброени всички разрешени за употреба котли на дървени трески и пелети в Германия. Няколко стотин модела.... Бош нещо ги няма. Пропуск ли е, друга ли е причината?
Вярно, не намерих BOSCH, нито пък намерих GREYKO , но затова пък намерих котлите на ЕРАТО. Тез май верно са регистрирани в BAFA и продават в Германия.

"....fairheat GmbH Pelletherm 30 V.2 M01 30,0 93,7 132,8 13 242,6
fairheat GmbH Pelletherm 45 V.2 M01 45,0 90,1 24 9,85 122,9
fairheat GmbH Pelletherm 60 V.2 M01 60,0 91,5 93,48 9,85 180,15
fairheat GmbH Pelletherm 80 V.2 M01 80,0 93,4 192,13 9,85 261,41
fairheat GmbH Pelletherm 18 V.4 Long Time 18,0 93,6 118,5 8,7 130,9
fairheat GmbH Pelletherm 25 V.4 Long Time 25,0 92,5 107 11 236,7
fairheat GmbH Pelletherm 30 V.4 LT (Long Time) 30,0 91,7 99 12,58 312...."

забравих: ЕВАЛА :prayer:
LazarGanev - "Велик майстор"
Christo написа:
Ей тук http://www.bafa.de/SharedDocs/Downloads ... nFile&v=21
са изброени всички разрешени за употреба котли на дървени трески и пелети в Германия. Няколко стотин модела.... Бош нещо ги няма. Пропуск ли е, друга ли е причината?
Пропуск няма, Бош е представен с доста котли, но под други 2 марки - Buderus и Junkers. Причината е съвсем тривиална - германците са свикнали с тези 2 лога, имат им голямо доверие и не могат да свикнат с шапката Bosch. Докато в източна Европа продажбите вървят най-добре под марката Bosch.
zaid1127 - специалист
Лазаре, ти се шегуваш с хората. :o
Ако потърсиш котлите които са лист вани под марките Будерус и Юнкерс, ще видиш, че са съвсем различни съоръжения които нямат нищо общо с Бош.
https://goo.gl/images/gdcqck
Димитър Димов - специалист
zaid1127 написа:
Лазаре, ти се шегуваш с хората. :o
Ако потърсиш котлите които са лист вани под марките Будерус и Юнкерс, ще видиш, че са съвсем различни съоръжения които нямат нищо общо с Бош.
https://goo.gl/images/gdcqck
Ти сериозно ли мислиш това което си написал? :?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Какъв котел да избера бош + биотек или бисолит + бисолит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: