Най - вълнуващия въпрос зимно време.
naydenov.anton - специалист
filmatoplo написа:
Първо различни по литраж буфери се свързват последователно ,като първо е големия до котела ,по малкия е към радиаторите .Ако котлите няма да работят заедно може да се свържат в паралел като след тях се монтира термовентила ,така и двата котела ще се усигуряват температурно .
Извинявай дали си писал нещо на колегата на лични отностно свързването на двата буфера последователно? Просто и мен ме интересума та да знам да не отварям нова тема за това, че нещо не успявам да намеря инфо в нета поне на езиците, които знам.

Благодаря
georgi_prangov - помощник
naydenov.anton написа:
filmatoplo написа:
Първо различни по литраж буфери се свързват последователно ,като първо е големия до котела ,по малкия е към радиаторите .Ако котлите няма да работят заедно може да се свържат в паралел като след тях се монтира термовентила ,така и двата котела ще се усигуряват температурно .
Извинявай дали си писал нещо на колегата на лични отностно свързването на двата буфера последователно? Просто и мен ме интересума та да знам да не отварям нова тема за това, че нещо не успявам да намеря инфо в нета поне на езиците, които знам.

Благодаря
Все още нямам отговор от filmatoplo предполагам човека си има работа.

Паралелно тази седмица мисля да купувам части леко по леко. Взех вече тръбите ф40 и съединителните елементи.

Някой дали може да даде съвет дали помпите, които съм избрал са Ок.

Съответно за малкия кръг имам така или иначе Wilo Rx 25/7 с скорости на работа. По диаграма, колкото мога да се ориентирам я дават, че на височина 2 метра, което е горе долу колкото височината на буфира дебит-а, който мога да докарам е между 2 и 5 Q/m3/h

Радиаторния кръг мисля да сложа WILO Stratos 25/1-8, която я дават на 7 метра около 3 Q/m3/h или Stratos 30/1-10 , която на 8 метра я дават 4-5 Q/m3/h

Досега парното работеше без трипътен и със Wilo Rx 25/7 и нямаше проблеми макар, че трябва да качи водата 4 етажа.
шоп - майстор
@georgi_prangov, много бъркате за помпите. Те не качват вода, а я циркулират:-)

Всичките изброени помпи от теб ще работят до 10 бара. Демек и в 100 метра високи сгради.
georgi_prangov - помощник
шоп написа:
@georgi_prangov, много бъркате за помпите. Те не качват вода, а я циркулират:-)

Всичките изброени помпи от теб ще работят до 10 бара. Демек и в 100 метра високи сгради.
Признавам това не ми е силата, но пък така се образовам попълнително :-D

На база viewtopic.php?t=36407 сметнах, че за моето котле 30 kw необходимия дебит е 1.3 куб/ч
За напора там се дава между 4 и 6. Аз не успях да намеря как се смята, но имам помпа 30/7 Wilo и се надявам да се справи. Ако не ще минаваме на нещо с 8 напор и така.

За малкия кръг ще гледам нещо с малко по-голям дебит ог 1.3, както каза
Трифон П.Трифонов написа:
Помпата на малкия кръг трябва да е с малко по голям дебит от радиаторната.
Надямам се и професионалистите да ударят едно рамо за помпите и за свързването на буферите, че в София майстор не му се захваща с толкова малко а зимата идва :-D
georgi_prangov - помощник
Хиляди благодарностти на AntonBM за помоща, която ми указа за изчистване на схемата на свързване на системата. Прилагам я тук за допълнителни дискусии, може да съм объркал нещо като съм я чертал на база неговите обяснения. Все още не съм я коментирал с него след промените и нещо може да е грешно.

Все пак може да помогне на някой при подобен на моя проблем.
Съответно има някокой пропуснати кранове в момента, както и възвратни вентили на помпите, но като цяло това е идеята.
Отпадна контролера за управление на буфера. Антон ме увери, че при тази схема не е необходимо.

Изображение

Като параметри, които сметна:

1. Разширителен съд 100 литра - нагласен на 2,25 Bar
2. Помпа малък кръг - Wilo 24/7 на 2-та степен (Имам я налична)
3. Помпа голям кръг - Напор 3 м.в.с. и дебит 2,6 м3/ч. - Wilo 30/7 на 3-та степен (Имам я налична)
4. Трипътен малък кръг - https://sunsolarbg.net/%D0%BF%D1%80%D0% ... B0-%D0%BA/ размер 1 1/4 - Сега гледам, че има KVS 7,5 трябва да видим дали ще е достатъчен
5. Трипътен голям кръг - https://www.olx.bg/ad/tripaten-smesitel ... 31a05d6dc6
6. Стаен термостат ???

Тук нямам представа какъв стаен термостат мога да използвам. Ако дадете съвет ще бъде страхотно. Нямам представа какво да гледам като параметри. Особено с това управление 24 волта. То може да е стандартно ама като не съм монтирал стайни термостати си е притеснително :-D
Мисля, че помпата на радиаторния кръг трябва да е на подаващата линия, веднага след трипътния.
Така съм го направил при мен, като съм гледал схемата на Антон от темата ''Буфер''.
georgi_prangov - помощник
Трифон П.Трифонов написа:
Мисля, че помпата на радиаторния кръг трябва да е на подаващата линия, веднага след трипътния.
Така съм го направил при мен, като съм гледал схемата на Антон от темата ''Буфер''.
В темата "Буфер" наистина беше така помпата. В момента не може да се види разбира се. За 3 часа администраторите успяха да направят 80% от темите във форума ненужни, като прее*аха снимките.

В документа, който ми е изпратил Антон е на връщащата тръба, утре ако е на линия ще го попитам за причината.

Остана избора на термостат
georgi_prangov написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Мисля, че помпата на радиаторния кръг трябва да е на подаващата линия, веднага след трипътния.
Така съм го направил при мен, като съм гледал схемата на Антон от темата ''Буфер''.
В темата "Буфер" наистина беше така помпата. В момента не може да се види разбира се. За 3 часа администраторите успяха да направят 80% от темите във форума ненужни, като прее*аха снимките.

В документа, който ми е изпратил Антон е на връщащата тръба, утре ако е на линия ще го попитам за причината.

Остана избора на термостат
Питай и сподели! Тоя човек кот напише, се е верно.
Evgeniy - майстор
Аз в момента преправям моята система по същия начин. Всъщност стигнах до тази схема пак изождайки от схемите на Антон, но решх да променя нещата точно както си ги начертал.
Засега ще направя контролера така, че когато работи котела да работи само помпата на малкия кръг (помпа 1), а като изстине да се включва помпа 2 за да върти през буфера. Това е с цел когато работи котела и пълни буфера да няма противопоставяне на потока през буфера от помпа 2, кято е малко по-мощна.
Ето моят вариант:

Прикачен файл

New.jpg
New.jpg (60.49 KиБ) Видяна 1474 пъти
georgi_prangov - помощник
Evgeniy написа:
Аз в момента преправям моята система по същия начин. Всъщност стигнах до тази схема пак изождайки от схемите на Антон, но решх да променя нещата точно както си ги начертал.
С какво смяташ да управляваш трипътния със задвижка?

Тема "Схема за свързване 2 котлета + 2 буфера молба за помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: