Най - вълнуващия въпрос зимно време.
georgi_prangov - помощник
Здравейте,
отскоро чета този форум и по точно секцията му за отопление. Поради ред причини се налага да модернизирам отоплителната инсталация във къщата, която принципно не обитавам зимата. Малко късно предполагам за да намеря свободен майстор в София, затова ще се опитам първоначално сам да се справя. Разбира се ще разчитам основно на Вашите коментари (при желание) и опита на хората пишещи във този форум.

Общата идея за преправянето на инсталацията е монтаж на пелтно котле + горелка (Грейко) + 2 буфира с общ литраж 1250 л (750 + 500). Като идеята е да се вържат паралелно към текущото колте на дърва и въглища. В момента котлето на дърва работи добре и затова не смятам и да го пипам. Котела Грейко и 30KW горелка също са налични.

Общата площ за отопрение е около 350 квадрата на 2 етажа + таван. Подаването на водата е първо по централен щранг до тавана и след това по 4 щранга обратно до котлето. Отоплението е изцяло със радиатори. Бойлер на този етап не смятам да слагам.

В момента сградата има единствено алуминиета дограма и изолация на покрива. За съжаление едва ли ще стигна тази година да я изолирам.

На база някакви предходни знания и с четене на теми тук последните 2-3 седмици успях да сътворя една схема, която ще се развам за изкоментираме.
Моля, ако съм объркал, забравил или съм сложил нещо повече да ме коригирате.

Не ми е много ясно свързването на двата буфера в паралел, както и арматурата след тях, така, че предполагам там ще имам пропуски основно. По схеми, които видях във форума има нещо, като хидравличен изравнител между буфера и помпата, но не съм сигурен.

Ще помоля първо да помогнете да изчистим схемата на свързване и после да го мислим с какви конкретно компоненти да се изгради. Като цяло съм решил да инвестирам и в едно ламбда управление от колега от форума ако тази година има налични.

Благодаря предварително а ето я и схемата:

Изображение

p.s. Сега каго се загледах някой от стрелките са обърнати, но това ще го изчистя своевременно.
http://www.atmos.cz/russia/instalace-ko ... e-zapojeni
Нама конкретно твоята схема, но може да комбинираш между две схеми.
Котлетата с едни възвратни клапи ще ги оправиш.
За буферите, потърси и прочети-система Тихелман. Това гарантира еднакъв дебит през консуматорите,буферите в случая, което е важно за еднаквото им зареждане.
На схемите от линка също се вижда принципа на свързване.
Хидравличен изравнител е буфера. При комбинирано отопление-подово, радиатори, е задължителен елемент. Ще го видиш на схемите.
Вероятно си гледал схема с трипътен антикондензен вентил, което трябва да направиш поне на пелетния.
georgi_prangov - помощник
[quote="Трифон П.Трифонов"]http://www.atmos.cz/russia/instalace-ko ... e-zapojeni
Нама конкретно твоята схема, но може да комбинираш между две схеми.

Благодаря за началните разяснения. Поразгледах схемите и май http://www.atmos.cz/russia/images/zapojeni/17.gif най се приближава до моя случай. Виждам, че след буферите има трипътен (или такъв със задвижка), но не знам с каква цел се слага да си призная. Дали може да се пропусна при положение, че отоплявам само радиатори със термоглави и стаен термостат? Не за друго а защото се притеснявам от KVS-а и че системата ми е стара и съответно циркулацията намалена.

Отностно Тихелман ще разгледам обстойно. Поне като начало си обясних защо връщащата тръба в схемите на atmos я връзват чак там.

Последно да попитам за възвратните клапъни. Те ясно, че ще помогнат при работещи 2 котела и няма да има проблем, но какво ще помогнат ако само единия котел работи, каквато е реално ситуацията? В смисъл ако единия работи няма ли ката или иначе да има някакво движение на водата и през другия ако не е затворен спирачния кран?
filmatoplo - майстор
Първо различни по литраж буфери се свързват последователно ,като първо е големия до котела ,по малкия е към радиаторите .Ако котлите няма да работят заедно може да се свържат в паралел като след тях се монтира термовентила ,така и двата котела ще се усигуряват температурно .На двата котела ще си има помпа за малкия кръг с възвратна клапа ,така който е запален той циркулира без да има движение през другия .След буферите задължително трипътен смесителен вентил преди радиаторите -ротационен със задвижка или с пряко действие .Датчиците за буфер са в по близкия до котела буфер ,зависи пак до колко искаш на обратно да се източват преди да запали горелката .На помпата към радиаторите също възвратен клапан ,помпите може да са повече от една на всяка клапан .Буферите да са добре изолирани ,тръбите около котел и буфер поне ф40 ако е ппр не че няма да работи и с ф32 но около котела на твърдо гориво е опасно .
Погледни схема 28! Клапите може и да не се поставят, ако има монтирани трипътни вентили с пряко действие. На тази схема са поставени на байпас за да осигурят естествена циркулация на водата при спиране на помпите.
Прочети и тема Буфер! Там ще разбереш за какво е трипътния мотор-вентил.
Вичи - специалист
Писано е поне сто пъти: Никаква спирателна арматура между котел и РС! Не си играйте с огъня.
georgi_prangov - помощник
Реших да махна напълно котела на твърдо гориво. Ще ми донесе само допълнително усложнение а плюсовете няма да са големи.

Съответно преработих и схемата на база коментарите. Не съм начертал свързването след буферите, защото не разбрах откъде трябва да взема изход и вход за системата. Като казвате последователно не разбрах също само двата буфера ли са последователно един спрямо друг или са последователно и на радиаторите? Ако е второто сам мога да си отговоря откъде взимам вход и изход.

Изображение
filmatoplo написа:
Първо различни по литраж буфери се свързват последователно ,като първо е големия до котела ,по малкия е към радиаторите ..
Можеш ли да ми препоръчаш трипътен смесителен вентил за след буферите. Също тъка сега като няма котел на тръвдо гориво още ли е необходимо котле - буфери да се изпълни с 40мм. Нали изхода на Грейкото е 1 1/4 това не отговаря ли на 32мм?
Трифон П.Трифонов написа:
Погледни схема 28! Клапите може и да не се поставят, ако има монтирани
Виждам за свързването на 2-те котлета мен по-голямото притестение ми е правилното свързване на буферите.
Вичи написа:
Писано е поне сто пъти: Никаква спирателна арматура между котел и РС! Не си играйте с огъня.
Грешка при чертането оправено е!

А иначе това са двата буфера, които смятам да ползвам.

Изображение - нямам представа от производител и модел

и Изображение - sunsystem sb v/s2

Каква помпа да свържа между котлето и буферите. Предполагам дебита и не трябва да е голям имайки предвид, че само трябва да придвижда водата 3-4 метра и не трябва да преодолява височини?

В момента помпата на парното е wilo rs 32/7 ако я сменя със WILO Stratos 25/1-8 с честотно управление ще е по-добре ли?
Помпата на малкия кръг трябва да е с малко по голям дебит от радиаторната.
Ползвам смесителен ротационен вентил COMPACT на HONEYWELL с моторна задвижка и контролер на отоплителни кръгове.
georgi_prangov - помощник
А сега правилна ли е схемата за свързване?
georgi_prangov написа:
А сега правилна ли е схемата за свързване?
Спирателния кран между РС и котела се мести между РС и пълначката. Поставя се СК на входа за топла вода на трипътния. Това е за да можеш да ограничиш дебита и при обслужване на помпа и филтър. Това виждам за сега.

Тема "Схема за свързване 2 котлета + 2 буфера молба за помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: