• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zdravcho - специалист
Въпросната инсталация е изпълнена при близки познати за затопляне на вода за битови нужди, до колкото разбрах от фирма изпълнител.
Прикачен файл:
Tpanel_1.jpg
На скицата колекторите се гледат от горе (от небето) - Дясно - юг, ляво - север, монтирани на една височина на плосък покрив едни зад други. Колектор №3 прегрява. Свързването на инсталацията правилно ли е? Тръбите са полипропиленови - магистралата 32мм, отклоненията към панелите 25мм. Бойлерите, помпи, управление... са в мазето. До покрива има 5 етажа или около 16м деневилация. При работеща помпа налягането е около 2,5атм. (маск до 3) Системата е пълна с течност за целта - гликол-нещо си. При изпускане на въпросната течност излиза и странна черна субстанция - като остане на сухо се сгъстява като кал, като се полива с вода се разнася като пясък. Имат съмнения, че тази субстанция може да прави тапи. Ако схемата на свързване се преработи така, дали ще има подобрение
Прикачен файл:
Tpanel_2.jpg
Последна промяна от zdravcho на чет авг 31, 2017 4:47 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
как видяхте ,че колектор 3 прегрява-няма отделен датчик!? Най-вероятно -липса на циркулация-запушване. С преработване на схемата няма да се оправи.
preslav - майстор
zdravcho написа:
Въпросната инсталация е изпълнена при близки познати за затопляне на вода за битови нужди, до колкото разбрах от фирма изпълнител.
Прикачен файл:
Tpanel_1.jpg
Колектор №3 прегрява. Свързването на инсталацията правилно ли е? Тръбите са полипропиленови - магистралата 32мм, отклоненията към панелите 25мм. Бойлерите, помпи, управление... са в мазето. До покрива има 5 етажа или около 16м деневилация. При работеща помпа налягането е около 2,5атм. (маск до 3) Системата е пълна с течност за целта - гликол-нещо си. При изпускане на въпросната течност излиза и странна черна субстанция - като остане на сухо се сгъстява като кал, като се полива с вода се разнася като пясък. Имат съмнения, че тази субстанция може да прави тапи. Ако схемата на свързване се преработи така, дали ще има подобрение
Прикачен файл:
Tpanel_2.jpg
Втората схема на свързване ми е по-ОК (без да съм специалист в областта). Другата схема е с регулиращи дебита кранчета.
zdravcho - специалист
С проверка на температурата на изходящата вода. Ясно че циркулацията на вода през него е по-слаба и от там прегряването, ама защо - изпълнителя ли не е свързал правилно колекторите, разликата между магистралата 32мм и отклоненията 25мм към колекторите ли е малка или въпросната "утайка" прави проблема? И тази утайка нормално ли е да я има в етиленгликол-а?
preslav написа:
Втората схема на свързване ми е по-ОК (без да съм специалист в областта). Другата схема е с регулиращи дебита кранчета.
- и на мен ми изглежда по-добре. Практикува ли се поставянето на кранчета за регулиране на дебита или този ефект се постига с по-голямо съотношение между магистралата и отделните отклонения - примерно вместо 32/25мм да е 40/20мм :?
plamen6703 - майстор
Ако инсталацията е изпълнена от фирма трябва да има гаранция по договора за изпълнение и при възникнал проблем фирмата изпълнител да го отстрани. Всякакви въпроси от сорта на това правилно ли е или не е правилно свързано може да се обсъждат, ако става дума за инсталация тип "направи си сам"...
preslav - майстор
zdravcho написа:
Практикува ли се поставянето на кранчета за регулиране на дебита или този ефект се постига с по-голямо съотношение между магистралата и отделните отклонения - примерно вместо 32/25мм да е 40/20мм :?
Все същата (според мен) - при еднакво налягане дебита се определя от размера.
gnt69 - майстор
Аз не разбирам много ама всички колектори които съм виждал са свързани последователно.Има един вход за студена вода в първия колектор и един изход за топла вода от 3 тия. Моите и те са така. И си работят вече 10 тина години.
preslav - майстор
gnt69 написа:
Аз не разбирам много ама всички колектори които съм виждал са свързани последователно.Има един вход за студена вода в първия колектор и един изход за топла вода от 3 тия. Моите и те са така. И си работят вече 10 тина години.
И на всичкото отгоре на входа тръбите са по-малки от изходящите - защо ли?
gnt69 - майстор
Моите са еднакви. Ама ето тука една схема за свързване и монтаж на Бош.
http://www.junkers.bg/files/20110729112 ... 616047.pdf
zdravcho - специалист
gnt69 - то и тука така, ама са 9 парчета - 3 модула от по 3 панела. Пламене, по принцип си прав. На практика както казах "...до колкото разбрах от фирма изпълнител" - ама колко е редовна и квалитетна фирмата не знам, а и под фирма може да имат предвид някой познат, който работел еди къде си... Та питането е ако може компетентни хора от форума да дадат някакви насоки, та като евентуално се извика въпросната "фирма" да им се каже, консултирахме се по проблема, не сте изпълнили еди какво си както трябва. Оправете си бъкиите, защото има и пишман майстори дето толкова си могат и през девет баира вода ще донесат само и само да те убедят че те са прави и това е правилния начин.
П.П. то и гаранционното обслужване на електроуреди и техника примерно, и съответната гаранция си е вид договор, ама в Бургас има една фирма която се занимава с въпросната дейност(няма да и казвам името да не правим антиреклама или някой да не се обиди) - 2 пъти май имах вземане-даване с тях крайно не коректни. И това не е само мое мнение. Един познат ми каза че като си купували, не помня вече какъв уред, с "каката" питали коя марка кой сервиз я обслужва и каката си променила избора за да не се налагало евентуално да ползват услугите на въпросния сервиз. Та знам ли може и хората да не искат да имат вземане-даване повече с тяхната фирма изпълнител. По някога за дребни неща излиза по-евтино и бързо да не се занимаваш с идиоти.
  • 1
  • 2

Тема "Слънчев колектор прегрява" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: