• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Свързването не се прави така но и много ме съмнява е питащия е нарисувал всичко както трябва. Ако беше показал снимков материал щеше да е по друго.
zdravcho - специалист
lov написа:
Свързването не се прави така но и много ме съмнява е питащия е нарисувал всичко както трябва. Ако беше показал снимков материал щеше да е по друго.
Снимков материал веднага при първа възможност и подробности като модел на слънчевите колектори, предпазните клапани и каквото друго важно забележа. Схемата смея да твърдя описва положението на >95% и представя колекторите гледани от горе от към небето. Панелите са на плосък покрив монтирани върху конструкция под определен ъгъл. Частта в синьо на колекторите е в ниското, а в червено на високо. Това като някакъв ориентир за положението на панелите в пространството. Какво имаш предвид под "Свързването не се прави така"?
lov - майстор
С калпав нет съм сега и ако стигне това до теб е чиста проба късмет.
Не знам дали ще ме разбереш. Та връзват се всичките в паралел, Всеки панел със съседния си горе и долу на изводите. И захранването се прави по диагонал. Както е при теб картинката входа е само на последния панел в дясно а изхода е на най левия горе.
Виж стрелките и се ориентирай по редактираната картинка. За тази цел си има и специални компресионни холендрови връзки. те изводите им трябва да са странично както съм ги направи а не от долу и отгоре.
Снимай за всеки случай да видим какво и що и как са тръбичките на абсорберитр защото или са нещо ново или неправилно си ги изчертал. А ако са както си ги изчертал панелите се монтират легнали по дългата страна. Изключителна рядкост са такъв модел. Аз дори не съм виждал някъде у нас да се предлагат поне до скоро. Не че и с такива няма да работи но се ползват вече меки връзки. И е малко трудно обезвъздушаването.

download/file.php?id=73689&mode=view

А това е темата където сме помагали на колегата да я събере.

viewtopic.php?f=10&t=42737&hilit=%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD+%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD+%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD&start=70

Прикачен файл

Tpanel_1.jpg
Tpanel_1.jpg (33.61 KиБ) Видяна 1524 пъти
Последна промяна от lov на чет авг 31, 2017 10:01 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Колекторите с вертикални тръбички ли са на абсорберите? Ако да ( на чертежите са нарисувани хоризонтално) няма проблм със схемата на свързван. Колектор 3 трабва да работи. Може би има нужда от промиван на системата.

Подвързването предложено от @lov, не го препоръчвам, защото всеки следващ колектор работи с по-малко КПД

Ето тук са показани схеми на правилно и неправилно подвързване. Файла е на Ерато за турски ал. колектори, но важи за всички.
http://cdl.bg/wp-content/uploads/2015/0 ... %D0%BE.pdf
Hoвoceлckи - майстор
zdravcho написа:
Схемата ... колекторите гледани от горе от към небето... Частта в синьо на колекторите е в ниското, а в червено на високо.
Аз съм с впечатлението, че панелите са един зад друг? От дясно на оригиналната скица ни е юг (а не е "гледано от юг")? На скицата десните краища на панелите са долу, левите - горе?
Така не е по-правдоподобно:
Прикачен файл:
свързване колектори.jpg
Или съм в грешка?
lov - майстор
Шопе тука с тебе за КПД малко не съм съгласен. Можем да си го дъвчем ако искаш ама в друга тема. А и както виждаш дори в линка който си дал до 3 броя това е нормалния начин на връзване.
Но нека покаже и някоя снимка защото дори и с обща тръба да са за някои хора това дали са захранени от ляво или от дясно на схемата им се струва все еднакво. И си мислят, че това е все едно електричество и не го бърка от къде ще мине.
Hoвoceлckи - майстор
Нищо не ги бърка нито тока, нито водата - задължително минават по най-късия път, с най-малко съпротивление. Би ли уточнил защо казваш в случая?
zdravcho - специалист
шоп написа:
Колекторите с вертикални тръбички ли са на абсорберите?
Да! Много приличат на тези от линка който си дал. Понеже не знам кога ще стигна до там ей това е най-близкото до направеното, но са по 3 панела един до друг, а не по 7
Изображение
Абе малко не точно съм я нарисувал схемата
Hoвoceлckи написа:
Аз съм с впечатлението, че панелите са един зад друг? От дясно на оригиналната скица ни е юг (а не е "гледано от юг")? На скицата десните краища на панелите са долу, левите - горе?
Така не е по-правдоподобно:
Да точно така. Така е по правдоподобно.
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Слънчев колектор прегрява" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: