Най - вълнуващия въпрос зимно време.
silent - майстор
Преправянето ми е 20лв. за части и ми е много лесно . няма туби няма помпи и т.н. -имам тръба от водопровода на 40см, от тръбите и разш.съд. Какво е предимството на схемата която ти ми предлагаш?
m.eit - специалист
silent написа:
Преправянето ми е 20лв. за части и ми е много лесно . няма туби няма помпи и т.н. -имам тръба от водопровода на 40см, от тръбите и разш.съд. Какво е предимството на схемата която ти ми предлагаш?

Няма да ти се налага да обезвъздушаваш на няколко дена,след няколко обезвъздушавания ще ти се наложи да допълваш и т. н. Плюс това на затворената система е желателно да има деаератор на изхода на топлата вода на котела (който е по скъп от споменатата помпа) тогава ще избегнеш обезвъздушаванията. Нали не си мислиш че деаратора е измислен само да ти вземе парите,просто ти решава проблема със въздуха във затворената инсталация! :weedman:
silent - майстор
E чак толкова не разбирам от водни отоплителни инсталации, даже не знам какво е деаератор -явно това е висш пилотаж в парното, но моето самолетче е селскостопанско виж ако беше изтребител можеше да му се закачи едно деаераточе на носа.... ще пробвам моя вариант ако не сработи ще му мисля. а и винаги мога да мина на вариант отворена система с едно завъртане на крана.
m.eit - специалист
silent написа:
E чак толкова не разбирам от водни отоплителни инсталации, даже не знам какво е деаератор -явно това е висш пилотаж в парното, но моето самолетче е селскостопанско виж ако беше изтребител можеше да му се закачи едно деаераточе на носа.... ще пробвам моя вариант ако не сработи ще му мисля. а и винаги мога да мина на вариант отворена система с едно завъртане на крана.
Деаератора е просто устройство,но го продават доста скъпо защото изгонването на въздуха от затворените инсталации е досаден проблем който е и постоянен.

Това е деаератор--http://www.thermodesigntotal.com/bg/p/4 ... 0%BE%D1%80

:weedman:
шоп - майстор
@silent, твоят вариант за вдигане налягането в отоплителната система е прост и евтин. Използваш налягането на водопроводната вода.

Правил съм го много пъти. От няколко години имам соларни панели и ги зареждам с антифриз готов за ползване. Тогава си купихза 50 лв помпа енхил и с нея вече вдигам статичното налягане и на солари и на отоплителна система.

Може и с компресор, с компресор от хладилник, с ръчна или крачна помпа....абе каквото има под ръка и роди фантазията. За направи си сам върши работа:-)

Поздрави!
jabata - специалист
silent написа:
E чак толкова не разбирам от водни отоплителни инсталации, даже не знам какво е деаератор -явно това е висш пилотаж в парното, но моето самолетче е селскостопанско виж ако беше изтребител можеше да му се закачи едно деаераточе на носа.... ще пробвам моя вариант ако не сработи ще му мисля. а и винаги мога да мина на вариант отворена система с едно завъртане на крана.
Казано с прости думи, деаератора е един обикновен автоматичен обезвъздушител, който се слага на изхода на котела, и има за цел да обезвъздушава потока който отива към радиаторите. Ако го нямаш това животно, ще се налага всеки ден да обезвъздушаваш всеки радиатор. И това освен всичко друго, е супер досадно. Ако го имаш, пълниш системата, палиш.... развърта водата след това минаваш обезвъздушаваш радиаторите и си готов. Ако го нямаш, ще се налага, всеки ден по-малко да пускаш въздух от радиаторите, и така в продължение на няколко дни. даже може и седмица. Повярвай ми, попадал съм на такава система, и ако не друго, е супер досадно това.
Да не говориме, че при затворената система, икономията е най-лошия съветник и помощник.
silent - майстор
тръбата на топлата вода от котела тръгва нагоре и завива на ляво с тройник и отива към разпределителния шкаф със цялата арматура.... а право нагоре на тройника имам завит автоматичен обезвъздушител. т.е първото нещо на топлата вода след водната риза е този обезвъздушител...вероятно деаератора е по-хубаво нещо но пък и доста парички е...аз моята инсталация сам съм си я правил смятал камината също сам си сложих и в общи линия добре работят засега...разбира се съм благодарен за помоща на форума и хората в него за многото полезна информация която споделят и която на мен ми беше и продължава да ми е от полза...благодаря ви...
m.eit - специалист
silent написа:
тръбата на топлата вода от котела тръгва нагоре и завива на ляво с тройник и отива към разпределителния шкаф със цялата арматура.... а право нагоре на тройника имам завит автоматичен обезвъздушител. т.е първото нещо на топлата вода след водната риза е този обезвъздушител...вероятно деаератора е по-хубаво нещо но пък и доста парички е...аз моята инсталация сам съм си я правил смятал камината също сам си сложих и в общи линия добре работят засега...разбира се съм благодарен за помоща на форума и хората в него за многото полезна информация която споделят и която на мен ми беше и продължава да ми е от полза...благодаря ви...


Деаератора изобщо не е задължителен,просто отделя микро мехурчетата въздух разтворени във водата,което тройника не може да направи,за сметка на това мехурчетата се отделят във радиаторите и от време на време се налага да се обезвъздушават.
Най–досадно е когато си лягаш да спиш и чуеш че ти чурулика радиатора!
:weedman:
пп. това е от личен опит!
yancho_lud - специалист
Доста неща се изписаха по темата и аз пак не разбрах следното:
Може ли системата да работи в тип затворена, но без да се надува до определено налягане и вместо разширителен съд да се сложи клапан за високо налягане -1 или 1,5 бара примерно и ако случайно водата заври налягането да се изпусне точно през този клапан.
Само да спомена, че се отоплявам на пелети и само с тела от климатици и не вдигам водата повече от 60 градуса.

ПП: всичко това ме вълнува тъй като няма как при отворена система да сложа разширителя да ми е най-висока точка, а ако не се лъжа при отворената той трябва да е най-високата точка, нали?
yancho_lud написа:
Доста неща се изписаха по темата и аз пак не разбрах следното:
Може ли системата да работи в тип затворена, но без да се надува до определено налягане и вместо разширителен съд да се сложи клапан за високо налягане -1 или 1,5 бара примерно и ако случайно водата заври налягането да се изпусне точно през този клапан.
Само да спомена, че се отоплявам на пелети и само с тела от климатици и не вдигам водата повече от 60 градуса.

ПП: всичко това ме вълнува тъй като няма как при отворена система да сложа разширителя да ми е най-висока точка, а ако не се лъжа при отворената той трябва да е най-високата точка, нали?
Не може да заместиш РС с клапан. При нагряване ще изпусне, ама като изстине.....Пълначка, ама не е оферта.
С тая тема разбирам, че след като нямам Деаератор имам проблем и то досаден.
Докато не знаех за тая джаджа, нямах проблем, та ще го игнорирам.
Четвърти отоплителен сезон отпочвам със затворената система, на която има накачени няколко прости автоматични обезвъздушитела и не са ми създавали досадни грижи.
Ма знам ли, тия новите спецове може и да са прави. Ако някой радиатор ми прекъсне другия кеф с кофти чуруликане, тогас ши му мисля.

Тема "Промяна на парна инсталация от отворена в затворена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: