Най - вълнуващия въпрос зимно време.
yancho_lud - специалист
Здравейте,

след като довърших мансардата и я оборудвах с конвектор от вътрешно тяло на климатик се оказа че разширителния съд на отворената ми система няма как да е най-високата точка. В момента разширителния съд е с 20 см. по ниско от най горния конвектор. Предполагам, че това ще е проблем за нормалната работа на отворена система и за това се замислям да я преправя в затворена, но не ми е ясно следното:

1. Ще стане ли работата ако запазя системата в сегашния си вид и на мястото на разширителния съд сложа магнит вентил (не знам дали така се казва) който да отваря примерно на 1,5 - 2 бара. Отоплявам се на пелети, като не вдигам температурата повече от 60 градуса и принципно не се притеснявам от прегряване, но си мисля че ако все пак нещо се обърка и налягането започне да се повишава, магнит вентила ще отвори и налягането ще се нормализира.

2. При затворена система трябва ли задължително да надувам системата до определено налягане или може само да сложа разширителен съд и магнит вентил.

Въпросите са малко трудно разбираеми, но е нормално тъй като в момента в главата ми е каша и въпросите изкачат постоянно.
С две думи какво трябва да се направи когато системата е отворена, а разширителния съд няма как да е най висока точка?
m.eit - специалист
yancho_lud написа:
Здравейте,

след като довърших мансардата и я оборудвах с конвектор от вътрешно тяло на климатик се оказа че разширителния съд на отворената ми система няма как да е най-високата точка. В момента разширителния съд е с 20 см. по ниско от най горния конвектор. Предполагам, че това ще е проблем за нормалната работа на отворена система и за това се замислям да я преправя в затворена, но не ми е ясно следното:

1. Ще стане ли работата ако запазя системата в сегашния си вид и на мястото на разширителния съд сложа магнит вентил (не знам дали така се казва) който да отваря примерно на 1,5 - 2 бара. Отоплявам се на пелети, като не вдигам температурата повече от 60 градуса и принципно не се притеснявам от прегряване, но си мисля че ако все пак нещо се обърка и налягането започне да се повишава, магнит вентила ще отвори и налягането ще се нормализира.

2. При затворена система трябва ли задължително да надувам системата до определено налягане или може само да сложа разширителен съд и магнит вентил.

Въпросите са малко трудно разбираеми, но е нормално тъй като в момента в главата ми е каша и въпросите изкачат постоянно.
С две думи какво трябва да се направи когато системата е отворена, а разширителния съд няма как да е най висока точка?


Предпазен клапан по налягане се казва.Да трябва да се подържа едно 0,8- 1 бар и на толко да ти е напомпан разширителният съд.Между разширителният съд и връщащата търба на отоплението не трябва да има никаква спирателна арматура(вентил).
Желателно е и на изхода на котела (камината)да се монтира деаератор, за да не обезвъздушаваш радиаторите през ден-два! :weedman:

пп.Всъщност налягането може и да е по-високо зависи какво е работното налягане на котела(камината) и колко етажа отопляваш !
Здравейте.
Сега се регистрирах и искам да ме посъветвате.
От 10г. Се топлим с котел на дърва и тази година го сменям с нов.
Утре ми монтират новия котел с горелка на Грейко.
Досега системата ми беше отворена, та трябва ли да се изолира, демонтира разширителния съд и да се постави ^балон^ до котела ?
Не съм наясно с отоплителните инсталации и затова искам друго мнение?
Възможно ли е и да е отворена системата, да не е под налягане?
Става дума за отопление на триетажна къща по 100 м2, като последните два се утопляват.
Благодаря предварително.
m.eit - специалист
Krischan написа:
Здравейте.
Сега се регистрирах и искам да ме посъветвате.
От 10г. Се топлим с котел на дърва и тази година го сменям с нов.
Утре ми монтират новия котел с горелка на Грейко.
Досега системата ми беше отворена, та трябва ли да се изолира, демонтира разширителния съд и да се постави ^балон^ до котела ?
Не съм наясно с отоплителните инсталации и затова искам друго мнение?
Възможно ли е и да е отворена системата, да не е под налягане?
Става дума за отопление на триетажна къща по 100 м2, като последните два се утопляват.
Благодаря предварително.
Няма основателна причина да си сменяш разширителния съд,щом досега е работил коректно!
:weedman: Но е добре да монтират предпазният клапан по налягане който на грейко ,(пристига със котела) ,защото при някаква ситуация ако ти замръзне разширителният съд ,да има какво да пази котела по налягане!
Предполагам че говорите за клапанчето,което е към комплекта, за 3бара , мисля че беше.
На мен ми говорят за вариант :
1. Остава си така , както си е т.е отворена
2. Монтиране на някаква бутилка тип балон и да елиминират разширителния съд,който е монтиран във банята на ет.3 и съм му пуснал тръба към канализацията ако заври, евентуално.
Искам да питам и за препоръка за стаен термостат, марка и модел.
Нямам нужда за глезотии, като ви-фи, но мога да дам такава цена за нещо което няма да ми създава проблеми.
m.eit - специалист
Krischan написа:
Предполагам че говорите за клапанчето,което е към комплекта, за 3бара , мисля че беше.
На мен ми говорят за вариант :
1. Остава си така , както си е т.е отворена
2. Монтиране на някаква бутилка тип балон и да елиминират разширителния съд,който е монтиран във банята на ет.3 и съм му пуснал тръба към канализацията ако заври, евентуално.
Искам да питам и за препоръка за стаен термостат, марка и модел.
Нямам нужда за глезотии, като ви-фи, но мога да дам такава цена за нещо което няма да ми създава проблеми.


Вариант да заври с пелетна горелка 99,9% е изключен ,горелките са ограничени на 80 градуса на водата а максималното е 85 градуса.
Според мен отворените системи по лесно се обезвъздушват.
При затворените доста се оскъпяват нещата,ако искаш да ги направиш коректно,най вече заради деаератора който за 1 цол е около 170 лева.
Не виждам смисъл котли на твърдо гориво да се монтират на затворена система.
Затворената система има смисъл при газовите котли където топлообменника е много тънък и много енергийно натоварен ,и предпазва питата от образуване на газови мехури(от прогаряне)!
Аз ползвам стаен терморегулатор SALUS безжичен модел 091FLRF(TX).Дали е добър за грейко колегите с тази горелка да кажат! :weedman:

пп. Всъщност ако извадиш термосондата от мястото и ще заври ,защото няма да мери температурата на котела!
Дори при това положение отворената система(отворен разширителен съд ) е по безопасна от затворената щото няма да и се повишава налягането!
silent - майстор
Аз имам отворена система в момента която ще я преобразувам в затворена със запазване на разширителния съд. В момента разширителния съд е на тръбата с гореща вода просто ще сложа кран преди разш.съд и тройник през който да вкарам вода под налягане от мрежата. При мен комбинацията е водопр.мрежа-> кран >предпазен клапан >манометър за да знам на колко бара да пълня системата >тройник към разш. съд >кран >разш. съд. Другия край на тройника е към системата. Идеята е да си напълня и обезвъздуша на отворена система след което затварям разширителния съд с крана и допълвам от водопроводната мрежа до 1- 1,5бара. Причината за тази галимация е, че пълня системата с антифриз и не можах да измисля друг вариант за пълнене при затворена система.
m.eit - специалист
silent написа:
Аз имам отворена система в момента която ще я преобразувам в затворена със запазване на разширителния съд. В момента разширителния съд е на тръбата с гореща вода просто ще сложа кран преди разш.съд и тройник през който да вкарам вода под налягане от мрежата. При мен комбинацията е водопр.мрежа-> кран >предпазен клапан >манометър за да знам на колко бара да пълня системата >тройник към разш. съд >кран >разш. съд. Другия край на тройника е към системата. Идеята е да си напълня и обезвъздуша на отворена система след което затварям разширителния съд с крана и допълвам от водопроводната мрежа до 1- 1,5бара. Причината за тази галимация е, че пълня системата с антифриз и не можах да измисля друг вариант за пълнене при затворена система.
От какъв зор ще я пълниш със антифриз ? :? На пелети ли си или на дърва и въглища?
silent - майстор
С пелети съм и има периоди през зимата където не живея там и не се отплява, затова е с антифриз. Моята схема е приложима и при колегата само трябва да монтира един обезвъздушител на най високата точка.
m.eit - специалист
silent написа:
С пелети съм и има периоди през зимата където не живея там и не се отплява, затова е с антифриз. Моята схема е приложима и при колегата само трябва да монтира един обезвъздушител на най високата точка.
Aко разширителният съд ти е на тавана, какво ти пречи да монтираш една тръба към преливната(на разширителният съд) и да я вкараш във една 20–30 литрова туба и да си пълниш инсталацията със джет–водна помпа, отдолу нагоре, както е правилно за да изгониш въздуха.Тубата там да си седи като загрее инсталацията да обере антифриза от разширението да не го губиш!
Помпата надали ще е по–скъпа от преправянето, има евтини варианти по стотина лева.Виждам че си от София ,най–евтин пропилен гликол можеш да си напазаруваш от фирма „Валерус" 4,50 лв, литър(концентрат) той е нетоксичен за разлика от етилен гликола,който е основна съставка на антифриза.Принципно във соларни системи се ползва пропилен гликол–съответно и във отоплителни инсталации! :weedman:

Ей този енхел ще ти свърши работа!

http://www.onlinemashini.bg/gradinska-v ... -40m/13360

Тема "Промяна на парна инсталация от отворена в затворена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: