• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
astroka - специалист
Здравейте,
От този сезон преминах на отопление с пелети. След монтажа на котлето и настройки стигнах и до пускане на системата.
Оказа се , че след пълненето с вода е останал въздух в радиаторите . Системата ми е на гравитация (отворена) , с чугунени радиатори и разширител на тавана. Имам помпа за водата. Инсталацията е стара , от 93-94г. и нямам НИТО ЕДИН КРАН или ОБЕЗВЪЗДУШИТЕЛ където и да било. Сега идва и въпроса : КАК да обезвъздуша системата??? Къщата е на два етажа и на втория няма проблем , всичко си топли. На първия обаче освен малкия в банята , при другите няма топло. Моля за съдействие.
шоп - майстор
@astroka, нямаш много възможни варианти

1 слагаш помпата на максимална степен и се надяваш да се обезвъздуши системата

2 спираш помпата и пак се надяваш

99% съм сигурен, че системата ти през 1993 година е направена да работи без помпа и всичко е с наклони.

Ако след време е преправяно е друг въпрос.

Ако точка 1 и 2 не помогнат източвай водата и монтирай кранове и обезвъздушители.
Успехи!
astroka - специалист
шоп написа:
@astroka, нямаш много възможни варианти

1 слагаш помпата на максимална степен и се надяваш да се обезвъздуши системата

2 спираш помпата и пак се надяваш

99% съм сигурен, че системата ти през 1993 година е направена да работи без помпа и всичко е с наклони.

Ако след време е преправяно е друг въпрос.

Ако точка 1 и 2 не помогнат източвай водата и монтирай кранове и обезвъздушители.
Успехи!
Единствено на два пъти е сменяно котле , но само това и като цяло съм много доволен до момента как е топлила системата. До сега не съм има подобен проблем. На стария виадрус който и към момента си остана вързан като втори вариант също има помпа но никога не съм я пускал.
шоп - майстор
Ами пусни я!
Намам представа дали двете помпи са вързани последователно или в паралел, но нищоне ти пречи да опиташ.

Щом няма местени радиатори не би трябвало да има проблеми с обезвъздушаването.
astroka - специалист
Има ли значение дали ще е запалено котлето или не?
шоп - майстор
опитваш и двата варианта.
Evgeniy - майстор
При мен се е получавала подобна ситуация при прекалено бързо пълнене на системата. Всички наклони са ми спазени, но при бързо запълване някъде може да се затапи въздух. Ако не помогне съвета на Шоп, изпразни и пълни много бавно.
astroka - специалист
Проблема продължава! Пробвах да го пълня бавно, имаше ефект , но доста малък. Отидох до железарията и си купих автоматични обезвъздушители и ги монтирах , викам си сега няма как да не стопли. Да , ама не! Продължава да грее втория етаж, а първия всичко е студено ли студено. Почвам да си мисля , дали помпата не може да завърти водата, дали и на втория етаж, макар и топъл има въздух и пречи за превъртането?
А помпите дали работят, да не са блокирали? Опита ли да ги развъртиш с отвертка?
astroka - специалист
Едната е чисто нова, и я монтираха с новия котел. За другата съм обеден, че работи. Ще се слага обезвъздушители и на втория етаж май, друг вариант не виждам
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Обезвъздушаване на локално парно без кранове и обезвъздушители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: