Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
от известно време следя темите свързани с термо-помпи във форума и обмислям направата на такава вкъщи. Върти ми се една идея в главата и ще съм Ви много благодарен ако помогнете с акъл. Ситуацията ми е следната: къща с около 220 кв.м. отопляема площ + бойлер 200 л. с 2 серпентини(в момента е вързана само едната - към парното). Отоплявам се с котел на твърдо гориво и страшно ми е писнало да му слугувам. Та идеята ми е следната: в средата на къщата имам кладенец дълбок около 10-12м. Диаметър около 1 метър. Воден стълб около 8-10м. (скоро ще премеря всичко вкл. и температурата на водата). Обмислям направата на термо-помпа земя вода, като външният кръг вместо в земята е потопен в кладенеца. За да избегна прекаленото охлаждане на водата в кладенеца предвиждам втора серпентина вързана към соларен панел. Смятам с подходящо управление да поддържам оптимална температура в кладенеца за оптимална работа на термо-помпата. Варианта вода-вода не го обсъждам защото нямам необходимия дебит(преди време съм го източвал няколко пъти и се пълнеше много бавно). Какво мислите за идеята?
radius - майстор
Ще си направиш студен кладенец и студена къща :roll: .
radius, благодаря ти за бързия отговор. И аз от това се притеснявам, но не ми се отказва толко лесно от идеята :)
шоп - майстор
stensnh написа:
И аз от това се притеснявам, но не ми се отказва толко лесно от идеята :)
Ами не се отказвай:-)

220м2 къща няма как да отопляваш с тази геотермална енергия. За такава къща аз изпомпвам 5,2 м3/час вода и отнемам от нея над 24000 вата енергия.

Направи си една малка ТП от климатик 9ка или 12ка и отоплявай 1-2 стаи като за начало.

Имаш около 8м3 вода, която контактува със семна маса. Може да сметнеш площа на цилиндъра, който контактува със земната маса и да сметнеш приблизително топло масо обмена.

Слънчевата енергия едва ли ти е толкова много, че да я акумилираш в земята. Удачно решение според мен е да я акумулираш в буфер и от него ТП да черпи нискотемпературна енергия до около 4-5 градуса.
Поздрави!
kuuuuuul - майстор
При мен положението е почти същото,но ми казаха че има вероятност за подкопаване на къщата с времето :? Колко е вярно не знам.но минах на въздух вода.Варианта с потапяне на серпентина също не става.
шоп - майстор
@kuuuuuul, имам над 10 познати и приятели, на които сондите са им в мазетата. Паднала къща няма, а са изпомпали десетки хил. м3 вода за поливане на градините си.

При мен сондажа е на 10 сантиметра от основата на къщата. Къщата е построена 1965, сондажа е от преди това...не ми е паднала къщата:-) В момента черпя 5200 л/час

Все пак основите са дълбоки около 1 до 1.5 метра( вкъщи са 70см), а водоносният слой е на дълбочнина над 3-4-5 и доста повече метра.

Колегата няма дебит за изпомване и точно потопена медна серпентина му предлагам. С една енергоспестяваща циркулационна помпичка 5-22 вата може да отнема геотермалната енергия. Може и с пластинчат топлообменник фреон-вода.
Сърдечно Ви благодаря за бързите отговори. Притеснения за къщата нямам. Преди време я обиколих с двуметров дренаж и от тогава дори и при най-проливните и продължителни валежи, водата в кладенеца не се доближава на по-малко от 1,5-2 м. до капака. С други думи, не се очертава да пада скоро за това трябва да я стопля :). За съжаление дворът ми е малък и в по-голямата си част е застроен. За дебита вече споменах. За въздух-вода притеснението ми е че при много студено време пак ще се занимавам с въглища. Имам още един кладенец на двора и си мислех, ако ги комбинирам двата... и с малко помощ от слънцето.. ? Или пък дерзая в грешна посока? Може би трябва да се замисля за вертикални сондажи? То е ясно, че ще трябва доста да почета преди да се захвана, но се надявам да дадете насоки.
шоп - майстор
четене му е майката:-)

https://www.forumhouse.ru

подсекция инжинерни системи-отопление-топлооборудване-геотермални помпи

Има да четете и да гледате фотоотчети с месеци...Аз четох над 6 месеца:-)

Само да разбирате руски език:-))) Океан от информация, като се започне от изчислението на всеки елемент и се стигне до финнинастройки:-) Аз също още се уча.

Тема "Термо помпа земя-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: