Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср авг 14, 2019 12:38 pmandy_forresite написа:
ср авг 14, 2019 8:59 amjabata написа:
...
Не може тази печка да не е свързана с комин с много добра тяга. Ти виждал ли си горелка РБ20 колко духа при горене? Моето мнение е че може без допълнителен вентилатор. Тази горелка не се продухва периодично, а само при старт за 10-20 секунди и при гасене е дълго - 4-5 минути с олЮ, но пък и вентилаторът й не е на 100%, а с малко над половината обороти (всъщност колкото е % на мощност 3). Може да пропушва в топло време, когато и тягата ще е по-малко. В момента на подгряване на кюнците ще спре и пушенето. Е, ако затвори клапата към кюнеца щеше да бере ядове.
На мен не ми се е случвало да запали с детонация до степен да паднат кюнците. При грейко котела няма клапа която да се отвори, а и механизмът за затваряне на вратата е 4 мм със силни панти, придържащи 20 кг горелка. Има и голям обем. Димогазовете напъват, но намират верния изход. Може да пропуши за миг и да поеме малко след това. Това са пелетни съоръжения. Те имат голямо съпротивление, а тук говорим за камера на дърва. Е при кое ще му е по-трудно на пушиляка да излезе в атмосферата :)
Точно защото тези камери ги нямам да са с много добра ефективност. По-скоро добра - до 75% и оттук само надолу. Не съм запознат с устройството и дали усвоява добре. Но понеже е за дърва, а не за пелети, не я сравнявай като ефективност с твоята камина, нито пък с твоите топлозагуби. Виж каква голяма стая отоплява камерата. Тук няма да има гасене и палене през 20 минути. Ако е горил мокри дърва и коминът се е отрупал с креозот, тогава рискът щеше да си е за него. Веднъж запалих комина и горната метална тръба над керемидите стана толкова червена, че чак виждах през нея, буквално. Нещо страшно стана, 30 см огън, горелките пасти да ядат, но знаех как да спра огъня - със спиране притока на въздух. Тук друг вариант и то толкова бърз като действие, няма.

Ами, според мен добре се отказа човека от тази идея. Аз не бих сложил горелка с олЮ в стаята, където живея и сигурно подремвам на дивана или фотьойла.
Не може без коминен вентилатор, защото после ти не можеш да им платиш некролозите.
Тебе трябва да те забранят със закон.
Можело да пропушва, в по топло време....Къде бе, в къщата ли???!!!
jabata - специалист
ср авг 14, 2019 12:38 pmandy_forresite написа:
Не може тази печка да не е свързана с комин с много добра тяга. Ти виждал ли си горелка РБ20 колко духа при горене? Моето мнение е че може без допълнителен вентилатор. Тази горелка не се продухва периодично, а само при старт за 10-20 секунди и при гасене е дълго - 4-5 минути с олЮ, но пък и вентилаторът й не е на 100%, а с малко над половината обороти (всъщност колкото е % на мощност 3). Може да пропушва в топло време, когато и тягата ще е по-малко. В момента на подгряване на кюнците ще спре и пушенето. Е, ако затвори клапата към кюнеца щеше да бере ядове.
На мен не ми се е случвало да запали с детонация до степен да паднат кюнците. При грейко котела няма клапа която да се отвори, а и механизмът за затваряне на вратата е 4 мм със силни панти, придържащи 20 кг горелка. Има и голям обем. Димогазовете напъват, но намират верния изход. Може да пропуши за миг и да поеме малко след това. Това са пелетни съоръжения. Те имат голямо съпротивление, а тук говорим за камера на дърва. Е при кое ще му е по-трудно на пушиляка да излезе в атмосферата :)
Точно защото тези камери ги нямам да са с много добра ефективност. По-скоро добра - до 75% и оттук само надолу. Не съм запознат с устройството и дали усвоява добре. Но понеже е за дърва, а не за пелети, не я сравнявай като ефективност с твоята камина, нито пък с твоите топлозагуби. Виж каква голяма стая отоплява камерата. Тук няма да има гасене и палене през 20 минути. Ако е горил мокри дърва и коминът се е отрупал с креозот, тогава рискът щеше да си е за него. Веднъж запалих комина и горната метална тръба над керемидите стана толкова червена, че чак виждах през нея, буквално. Нещо страшно стана, 30 см огън, горелките пасти да ядат, но знаех как да спра огъня - със спиране притока на въздух. Тук друг вариант и то толкова бърз като действие, няма.

Ами, според мен добре се отказа човека от тази идея. Аз не бих сложил горелка с олЮ в стаята, където живея и сигурно подремвам на дивана или фотьойла.
Анди ти с този пост съвсем ме разсмя. Как може без вентилатор на димните газове. Ако няма вентилатор на димните газове, такива бели могат да станат че направо не ми се мисли, още повече да тръгна да ги пиша. Той Трифон ти е казал, че немой, оти немоеш платиш некролозите и погребенията. Освен ако извършителя не е кандидат за Дарвиновата награда. Тъй че нидей ме разсмива....Човека си има съоражение на дръвца....нека си ги гори....от 10 години таралянкам все пилетни съоражения... Е мога да ти кажа, че такива проблеми съм виждал, каквито за 20 години преди това не съм видял нито с кюмбе, нито котел, нито пък с чудо. То не е зацапан датчик, е нема палиние, то не ми горя контролер....то не ми се топи маркуч-а на шнек-а. То не беа парцали, останки от мишки в пелетите, направо не искам да коментирам. А за калпавите пелети и трупането на шлака, просто не искам да коментирам, щото това е като добър ден. И за капак като сложиме високото КПД, ниската температура на димните газове, и отлаганията. Веселбата става супер. Само за справка, 20 години преди това на дърва, нито веднъж не съм имал проблеми....става ми студено, паля кюмбето, чудото....по-късно котела....Не е имало и за ден нещо да не е като хората, и да не работи...
Е ако туй е прогреса с пелетите, айде нема нужда....ша си карам на дърва, нищо че не е ЕКО, и ша ставам нощем да метна една нощна тарифа и котлието....и съм си аз.
А за двойно по-високата цена на пелетите за това време, просто не искам да коментирам.
Е тука ще кажа само...Нова технология? Аре нема нужда...искам стария Голф 1 или двойка... желателно дизелак.... Може да е шумно, да не е еко, ама е надежден. А сегашните електронни зверове, незнаеш в кой момент ще ти изпее марсилезата.
Или както се казваше в един стар лаф, Ево Брате е и прогрес....
data - специалист
Не доигорелите газове са взривоопасни и ако не се вентилира камерата както требе се взривяват . На мен поне ми е гърмял котел при палене та и затова сложих коминен вентилатор .
andy_forresite - майстор
Абе видях ви колко мислите за безопасност като го подкрепяте да сложи текезесарска горелка със слънчогледови в най-обитаемото помещение на нещо, което въобще не е за тази работа. Добре че се отказа човека.
Моите съображения може и да са грешни. Без да съм видял устройството и пътя на димогазовете не мога да твърдя нищо със сигурност. За комина също нищо не се знае. Ами ако е 25/20 см и висок 12 метра? Тягата зимно време ще дръпне котака към звездите направо.
Видяла жабата че подковават вола... Пелетните камини имат смукателен вентилатор, а горелка грейко е с нагнетателен. Ама имала димен вентилатор, значи и тук трябва да има.
jiwano - помощник
ср авг 14, 2019 9:40 amfilmatoplo написа:
Еее за всяко нещо ли така се отказваш. :?
Не, ама еш кво стана. Трябвало, не трябвало коминен вентлатор. А то като се сложи трябва и някаква електроника сигурно да се мисли за него. Кога да се включва, с какви обороти да върти. Хората тука си "играят" с тия джаджи, а аз докато навлезна в материята.... Все пак не ми е смисъла на живота да туря пелетна горелка на тая камина. Хората са го измислили, някой го беше казал: или котле в абонатната на блока или пелетна камина и тва е. А колкото до креозота ако е това черно, лъскаво нещо дето е твърдо като пластмаса - имам го доволно по вътрешната стена на комина. В печката също го има по стените, но в кюнците - не. Тази година ще се правя на огняр с брикети и дръвца, мешанопък догодина ще видим :partyman:
ПП А, и тягата на комина ми е слаба
jabata - специалист
Ами естествено че покрай монтирането на горелката ще трябва да се навържат и други джаджи, която да осигуряват и допълнителна сигурност. И разбира се тези джаджи, трябва да ги командва някаква електроника. (ех как я мразя тази електроника....) Без тези неща, ще стане ама има риск. Разбира се, че ще стане и без тях, но трябва да се внимава много и да си непрекъснато нащрек, когато е на пелети.
Аз след сумайти години на пелети, вече се връщам отново към добрите стари дърва, и мога да кажа, че по-добре да съм огняр, отколкото да поддържам горелка.

Тема "Камина с пелетна горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: