Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nobreak - специалист
Здравейте. Решил съм да сменя старото си котле с пелетна камина и се колебая между Прити PLW13 или Diplomat СИЗОМАТИК 15 A или Sunsystem BURNiT Comfort PМ 15...Дипломата е по евтин, но нямам преки впечатления от камините им (но странното ми е, че теглото им е с 30% по малко от конкурентите и), докато Прити знам, че си го имат качеството, много топлят, но и са доста лакоми :). Добавих и BURNiT Comfort PМ 15 - такава имаме в службата, само че по големият вариант - PM 23. За нея мога да кажа, че когато я купувахме на сайта на производителя пишеше макс. разход 3.5 кг, а сега е 5 кг/час, което си е реалният разход на макс (явно е имало оплаквания от подведени потребители). От време на време се включват разни аларми ни в клин ни в ръкав, но поддръжката им в Силистра е под всякаква критика и за тях всичко е ок. Моля някой колега ако има преки впечатления от една от тези трите камини да пише. Дори и да не са толкова преки, а от приятели или дори само разсъждение пак ще са ми от полза :)
Благодаря и поздрави на всички!
Последна промяна от nobreak на ср дек 03, 2014 12:27 pm, променено общо 2 пъти.
shuta6667 - помощник
Ще следя с интерес темата!! :roll: :roll:
nobreak - специалист
Другият въпрос, който ми изниква е ако взема по мощна камина на пелети няма ли да ми гори по малко, защото ще загрява по бързо водата?
jabata - специалист
nobreak написа:
Другият въпрос, който ми изниква е ако взема по мощна камина на пелети няма ли да ми гори по малко, защото ще загрява по бързо водата?
Ако е взета по-мощна камина, не мисля че ще се постигне икономия. Все пак почти всички камини на пелети имат няколко степени на мощност, и според зависи от температурата автоматично модулират. Ако е взета по-мощна камина, може да се окаже че минималната мощност на камината е повече от номиналната на инсталацията, и тогава камината ще работи в On/Off режим, което не е желателно. Камината трябва да се избира така че, номиналната мощност на инсталацията да е на минимума или по-средата на камината. Т.е. да има накъде да увеличава за загряване, и когато помещението е затоплено да намалява, но да не изключва. Все пак е добре да се знае, че като цяло на максимална мощност, КПД-то на камината пада. Защото максимална мощност, изисква повече пелети, което от своя страна по-високи обороти на вентилатора и по-този начин газовете преминават по-бързо през димогарните тръби , без да се охладят достатъчно.
Така че всичко опира до правилния баланс.
nobreak - специалист
Реално радиаторите ми са 6.2 kW мощност и имам 1 климатично тяло 12-ка, като мисля да слагам още 1 климатично тяло и 3-4 ал.глидера на H600 в банята...12-13 kW водна риза ще ми стигне ли?
jabata - специалист
Честно казано, не ги знам тези тела от климатик, каква топлина отделят, но по груби сметки мисля че да. Тука идва момента и до квадратурата която ще отопляваш, изолация и т.н. Защото ако тези радиатори са недооразмерени, то тогава разликата между температурата на водата и въздуха ще е по-голяма, и съответно топлоотдаването ще е по-голямо и камината да работи винаги на макс. Казвам че ще стигне мощността изхождайки от това че имаш вече глидери, и те са сметнати според изискванията. Защото ако това не е налице, и моя отговор ще се окаже грешен. Важно за отоплението е не толкова колко глидера имаш, колкото колко е голямо помещението, и оттам топлозагубите. Всичко останало са лъжи на килограм за да ти вземат парите.
nobreak - специалист
Апартамента е 60 м2., а банята 4 м2 - 800W стигат предполагам. Сега както са си радиаторите и едното тяло, вързани към котле направи си сам (не му знам мощността, но е с размерите на пернишка печка, без езици) на 55 градуса на водата в стаите поддържам около 23 градуса, ако вдигна на 60 на водата, вече става доста топло...Апартамента има външна изолация и бързо се затопля.
jabata - специалист
Както се казва, стигат и остават. С 14 KW, можеш да стоплиш перфектно апартамент от 70-80 M2, даже и есен и пролет ще ти идва множко.
Реално погледнато, за такъв апартамент и 5-7 KW ще са ти достатъчни за да поддържаш температура от порядъка на 23-24 градуса в стаите, и тогава към нея ще можеш спокойно и бойлер да вържеш.
nobreak - специалист
Тя водната риза реално ще бъде 12-13 kW, зависи коя печка ще избера...за сега клоня към Прити-то като външен вид ми харесва най много, но нямам абсолютно никакви отзиви за нея, а и дават и най голям разход на пелети, макар да си мисля, че на другите камини е занижен. За Сизоматик-а се копебая...не знам доколко е по ефективна тази тръбна водна риза както пишат, после как може в сравнение с аналогични камини, другите ако са 140-150 кг., тази да е 100 кг и най найрая доста са ми грозни като дизайн...На Сизоматика и дават по малък разход и имало възможност да работи със смес от пелети и царевица бях чел някъде, но това го могат и другите камини, до колкото знам, така че едва ли е екстра някаква.
jabata - специалист
Въпреки че и от двете нямам никакви наблюдения, мисля че Прити-то е по-добрия вариант. Първо дизайна е по-добър, отделно много ме притеснява теглото на Дипломат-а, ако наистина е толкова лека, си правя сметка колко е ефективна, защото именно повечето метал има голяма вероятност да означава по-голяма топлообменна площ. Все пак именно метала е проводника който осигурява топлообмена между горенето и водата. И не на последно място, лошия отзив който имат много хора от Дипломат. Сигурно и Прити не са цвете за мирисане, но поне за мене ще са по-добри от Дипломат.
Като цяло характеристиките на Прити доста добре изглеждат. Но за мене за тези пари, има доста алтернативи.

Тема "Камина Прити PLW13, Diplomat СИЗОМАТИК 15 A или..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: