• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
qsen.1998 - помощник
Здравейте приятели ! Тази година свързахме котела (35-40kw) към инсталацията (системата) е затворена под налягане вече го палим работи . Но всеки път когато помпата включи 40 градуса се чува въздух как минава по топлата тръба от котела към колекторите ! Налягането е 1.2bar при студено положение а при топло около 60,65 градуса е 1.5bar .Балона е 50 литра вързан е след помпата . Но възможно ли е този проблем да идва от балона защото все пак е 50 литра а инсталацията ми побира някъде около 150-200 литра ? Когато го вземах от къде да знам колко литра ще събере системата не съм магьосник . Но ако го подменя с 25 литра ще се оправили проблема ? Искам вашите съвети ! Предварително Благодаря :)
gnt69 - майстор
На колко е напомпен съда.
qsen.1998 - помощник
gnt69 написа:
На колко е напомпен съда.
Както съм го взел от магазина така си е фабрично нагласен .
andy_forresite - майстор
Обезвъздушители имаш ли? Трябва да имаш един при котела над нивото на горещата вода, един на топлия колектор (автоматични за предпочитане, поне докато не прокапят) и по един на всеки радиатор. Вдигаш работна температура, ръчкаш помпата на най-бързата степен, загряваш радиаторите и ги започваш един по един от най-високия към ниско разположения - отвиваш бавно и недокрай обезвъздушителя и събираш в каквото можеш църцорещата вода от дупчицата. Излиза ли водичка като фонтанче си готов с тях. Автоматичния при котела може да си свърши и сам работата с времето, а може и да му помогнеш като натиснеш малко иглата навътре няколко пъти за кратко и недокрай.
Ако котелът ти е най-високо, рядко срещан сценарий, обезвъздушаваш първо него. Като приключиш си направи там 1,2 атмосфери както си е в момента (доляй, ама много бавно).
С какви обезвъздушители си и къде са?
gnt69 - майстор
qsen.1998 написа:
gnt69 написа:
На колко е напомпен съда.
Както съм го взел от магазина така си е фабрично нагласен .
Никой не знае колко е напомпан.
Сваляш налягането в системата на 0 и мериш с манометър за автомобил горе под черната капачка има вентил.
Ако искаш налягането в системата да ти е 1,5 бара помпиш съда до 1,2 и после доливаш с вода до 1,5.
qsen.1998 - помощник
andy_forresite написа:
Обезвъздушители имаш ли? Трябва да имаш един при котела над нивото на горещата вода, един на топлия колектор (автоматични за предпочитане, поне докато не прокапят) и по един на всеки радиатор. Вдигаш работна температура, ръчкаш помпата на най-бързата степен, загряваш радиаторите и ги започваш един по един от най-високия към ниско разположения - отвиваш бавно и недокрай обезвъздушителя и събираш в каквото можеш църцорещата вода от дупчицата. Излиза ли водичка като фонтанче си готов с тях. Автоматичния при котела може да си свърши и сам работата с времето, а може и да му помогнеш като натиснеш малко иглата навътре няколко пъти за кратко и недокрай.
Ако котелът ти е най-високо, рядко срещан сценарий, обезвъздушаваш първо него. Като приключиш си направи там 1,2 атмосфери както си е в момента (доляй, ама много бавно).
С какви обезвъздушители си и къде са?
На котела и на колекторите и на бойлера са автоматични обезвъздушителите .А на радиаторите ръчни .
chipko - специалист
Приятели, ще използвам темата и аз да споделя за моя проблем. От фирмата, която ми монтира системата останаха доста озадачени, да не кажа, че почти и не ми повярваха.
С няколко думи: Имам изградена затворена система за водно отопление с пелетна камина. Всичко е на един етаж. Разширителния съд на камината се намира най-долу в нея (на няколко см. от пода). Софтуерно е нагласен пресостата й да отваря на 2,9b. Имам 4 автоматични обезвъдушителя (на камината, на бойлера - този е най-високо и два в колекторното табло), останалите радиатори и лира са с ръчни вентилчета. Манометъра при пълненото на системата съм го оставил на 1,2b студено и стига до 1,6b при 62'C.
1) През отоплителния период:
Въпреки, че всичко е обезвъздушено, за пореден път, след около седмица/две работа както си работи тихо, камината избълбуква (все едно, че завира вода) и след няколко секунди започва да разкарва въздух по радиаторите, след което става отново тихо, и само на единия радиатор ако му врътна обезвъздушителя изкарва бая въздух - т.е. избутало го е на там. След обезвъздушаването налягането пада с около 0,1-0,2b. Съответно, като падне под 1b отново доливам. И така се повтарят тези процедури по 4-5 пъти на отоплителен сезон.
2) По-интересното е лятото :) :
Всичко е изключено, системата пълна на 1,2b, температурата - стайна, крана за пълнене - затворен. За около месец, манометъра при пълненето се повишава до 1,4-1,5b и всичките радиатори имат въздух - след като го изпусна налягането пак се връща до 1,2b, до след 4-5 седмици пак. Тази процедура я правих 3 пъти лятото :shock: , температурата на водата в системата да е варирала от 20 до към 30'C
шоп - майстор
chipko, Ако си сигурен, че пълнещият кран е изправен
за мен има пробив в серпентината на бойлера.
gnt69 - майстор
[quote="chipko"][/quote]
Според мен разширителния съд ти е напомпан повече. Направи разширителния съд на 1 бар ако искаш да ползваш системата на 1.2.
За лятото мисля че крана ти изпуска. Сложи прост кран преди автомата за допълване.
chipko - специалист
gnt69 написа:
Сложи прост кран преди автомата за допълване.
Нямам автомат за допълване. При бойлера имам един обикновен сферичен кран "пеперуда".
  • 1
  • 2

Тема "Въздух в затворена система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: