Най - вълнуващия въпрос зимно време.
snedelchev - помощник
Привет,
имам странен проблем с инсталацията - работи два дни, всички радиатори са загряти, след това изгасям, водата изстива и паля отново и вече не се загряват радиаторите. Пипам на колектора - топли са, но няма все едно циркулация. Или се загряват само един два радиатора, а останалите стоят студени. Предполагам също, че може да влиза въздух отнякъде, но не мога да разбера откъде.
Системата се състои от котел, с монтиран трипътен вентил на херц, три метални радиатора за трите стаи, три лири, два алуминиеви радиатора с по пет ребра, бойлер, разширителен съд.
РС е монтиран на най-високата точка в банята. Котела се намира в мазето, всички други елементи са на един етаж по-нагоре. Разстоянието между котела и РС е около 5 метра. Този съд е постоянно пълен до горе. Свързан е на топлия колектор с тръба (фи20), която отива в банята и с два тройника разклонява за едната лира и за бойлера. От котела излиза метална тръба един цол до топлия колектор. От него тръбите са две фи16 и три фи20.
На всички има термоглави и автоматични обезвъздушители, само на лирите са ръчни обезвъздушителите. Двата алумиеви радиатора са в кухнята, като на единия изходящата му тръба е завита в пода като подово, съответно се връща в студения колектор.
Помпата е с две степени на мощност, Вило като марка. Котела е прити 26 кв. доработен с още два хода и greyko 20 горелка. При първоначално пускане на горелката водата стига до зададената много бързо. Обикновено е 65 градуса.
fbr - майстор
snedelchev написа:
РС е Свързан на топлия колектор с тръба (фи20),
Първа грешка.
snedelchev написа:

На всички има автоматични обезвъздушители,
Втора грешка. Ако се поровиш из форума, ще прочетеш колко много пъти е коментирана тази комбинация от грешки, при която резултата е един и същ, а именно: системата смуче въздух през автоматичните обезвъздушители.
snedelchev - помощник
Тоест решението е да се премести РС на студения колектор и второ да се сложат само ръчни обезвъздушители.
fbr - майстор
Точно така.
idealist - специалист
Затегни капачетата на автоматичните обезвъздушители, в случай, че си ги оставил отворени (незатегнати).
Иван П. Иванов - напреднал
Имах същия проблем- при мен помогна притваряне на изходящите вентили докато започне да духа през автоматичните обезвъздушители . Намали скоростта на помпата на 1 степен или я спри пак помага по време на обезвъздушаването . Ще я спреш разбирасе когато не ти работи котела , и друго изправи помпата на горе с двигателя ако е шумна и отвори металния винт да потече вода и го затвори това при спряла помпа.:p artyman:
snedelchev - помощник
Привет,

РС е преместен на студения колектор, всички обезвъздушители са ръчни.
Резултата е същия.
Ще опитам да обезвъздуша добре помпата, защото усетих, че в котела влезе въздух.
fbr - майстор
Ослушвай се около помпата, чуеш ли че клокочи, значи имаш въздух в системата. Обезвъздушавай на студен котел и спряна помпа. Пускаш помпата да работи 5-10 мин. спираш я и обезвъздушаваш, и така докато спре да излиза въздух от всички радиатори. През това време следиш нивото на РС.
snedelchev написа:
Системата се състои от....... бойлер, ..........
Ми погледни и около серпентината ко са случва! Нали и там има обезвъздушител.
Пък там е най проблемно, особено някои майстори като сложет автоматичен, дето няма вода да го натиска.
snedelchev - помощник
Благодаря за съветите на всички.
Сменени са обезвъздушителите с ръчни, системата е обезвъздушена в това число и водната риза на котела.
Засега работи и всички радиатори си загряват.
Нещо друго, което установих - предвид трипътния вентил, съм настроил горелката да гони 80 градуса.
Ползвам температурния датчик за бойлера да ми показва температурата на върнатата вода, като съм го монтирал на тръбата преди трипътния вентил.
Изображение
Разликата между изходящата и върната вода е около 8-10 градуса.

Изображение

Тема "Водната инсталация - проблем с въздух?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: