• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 60
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gazgenerator - специалист
съб яну 26, 2019 6:17 pmzaksofon написа:
Сега котела ми работи така: от 06:30 до 24:00, трябва да поддържа 22,5 градуса, като за това време котела работи около 4 пъти. Сутрин за около час и половина и след това, както казах, през 3-4 часа за по по-малко от час. От 24:00 до 06:30, не работи.
Може ли да споделиш какъв ти е разхода за 24ч и какво отопляваш?
maistora1965 - специалист
съб яну 26, 2019 9:39 pmzaksofon написа:
съб яну 26, 2019 9:14 pmmaistora1965 написа:
съб яну 26, 2019 8:00 pmzaksofon написа:
Добре, но така или иначе, термостата, който имам ми става излишен, както и ви фи модула... Май ще се откажа... Искам да оптимизирам настоящата система, но не и да я преправям и изхвърлям части, заради нероден Петко. Поправете ме ако бъркам...
Опитах но не можах да намеря системата с една помпа ли беше или с две.
С две помпи, една за бойлера (управлявам я с диф. термостат) и другата за големия кръг. Нямам трипътен вентил (все още).
Виж си личните.
zaksofon - специалист
съб яну 26, 2019 9:52 pmgazgenerator написа:
съб яну 26, 2019 6:17 pmzaksofon написа:
Сега котела ми работи така: от 06:30 до 24:00, трябва да поддържа 22,5 градуса, като за това време котела работи около 4 пъти. Сутрин за около час и половина и след това, както казах, през 3-4 часа за по по-малко от час. От 24:00 до 06:30, не работи.
Може ли да споделиш какъв ти е разхода за 24ч и какво отопляваш?
Къщата е на два етажа - 140 м2, но реално топля около 70 м2 (общо 8 радиатора, 2 лири и 120 литра бойлер с две серпентини). От всички радиатори, работят само 4 и бойлер. Биха могли да работят всички, но нали съм скръндза. :) Къщата е изолирана с 6 см EPS, зида е 40 см - плътни единични тухли, има и гипсокартон, но без вътрешна изолация. Пода на таванското е с 10 см вата. Не са изолирани само стълбите в коридора, които продължават към тавана. Дограмата е ПВЦ, с двоен стъклопакет 4 сезона.
Котела е огромен, за това което топля - 35 Kw. Стоманен, с реторна горелка, турски - Емташ EKY/S30, четириходов. Горя донбаски въглища. Разхода за сега е около 120 кг на седмица - средно. Имам две помпи на котела, тази за бойлера се управлява от диф. термостат, включва се на 49 градуса. Котела се управлява от стаен термостат с wi fi модул с 0,3 градуса хистерезис, поддържа 22,5 градуса от 06:30 до 24:00 часа. Помпата на големия кръг се включва на 30 градуса, максимална температура, при която котела изчаква, т.е. спира шнек и вентилатор - 65 градуса. Нямам трипътен вентил. Температура на фукса (външна), при максимална мощност - 80 градуса. Имам намерение да развия нещата с един 300 литров буфер (няма място май за по-голям) и да сложа още един голям слънчев колектор. Сегашния е 2,15 м2 - Сънсистем.
Искаше ми се с Тимела да управлявам по-умно котела, като:
1. Намаля разхода на гориво - още (това е инвестиция, която се изплаща с времето).
2. Предотвратя разсипването на въглища в пепелника, в случай, че горелката е изгаснала, а шнека продължава да подава гориво (с датчик за изгорели газове контролера ще знае има ли огън или не)
3. Нямам защита от обратен огън и пожар.
4. Ще управлявам по-умно двете помпи.
Не искам обаче да пенсионирам термостат с wi fi модул за 200 лв, като при това похарча още - да кажем 400 или 500.
Благодаря!
gazgenerator - специалист
Ами Тимела може да ги върши тия неща,даже и термостата може да използваш. Щом термостата подаде сигнал на контролера помпата спира и горелката влиза в режим поддържане . В тоя режим харчи около килограм на 24ч,в зависмост от настройките. Не ти работи нито вентилатор нито шнек :partyman:
zaksofon - специалист
съб яну 26, 2019 10:59 pmgazgenerator написа:
Ами Тимела може да ги върши тия неща,даже и термостата може да използваш. Щом термостата подаде сигнал на контролера помпата спира и горелката влиза в режим поддържане . В тоя режим харчи около килограм на 24ч,в зависмост от настройките. Не ти работи нито вентилатор нито шнек :partyman:
Браво, ето това исках да чуя :partyman: Значи все пак, може и да стане по-добре от колкото е сега и пак да си използвам термостатчето. Добре де, аз за друго се чудех, ако работи 24/7, как го чистите тоя котел? Имам предвид, димогарните тръби, кюнците, горелката... Пепелника е ясен.
gazgenerator - специалист
нед яну 27, 2019 1:48 amzaksofon написа:
съб яну 26, 2019 10:59 pmgazgenerator написа:
Ами Тимела може да ги върши тия неща,даже и термостата може да използваш. Щом термостата подаде сигнал на контролера помпата спира и горелката влиза в режим поддържане . В тоя режим харчи около килограм на 24ч,в зависмост от настройките. Не ти работи нито вентилатор нито шнек :partyman:
Браво, ето това исках да чуя :partyman: Значи все пак, може и да стане по-добре от колкото е сега и пак да си използвам термостатчето. Добре де, аз за друго се чудех, ако работи 24/7, как го чистите тоя котел? Имам предвид, димогарните тръби, кюнците, горелката... Пепелника е ясен.
Ако искаш ми звънни 0877006099
gazgenerator - специалист
съб яну 26, 2019 7:06 pmyanush написа:
За пръв път пиша в тази тема ... закупих този контролер с помощ на колега от този форум.Горелката я закупих от Шумен с контролер NEGROS -за него мога да кажа че не е "юзерфрендли".С помоща на колегата Валтер и на още един колега,който живее на 20 км.от мен по телефоа и Вайбър оправихме настройките.Горелката я монтирах на котел БОШ 32 кв.Вече ми е ясно какво и защо се случва(далеч съм от мисълта че съм някакъв гуру все още ако променя нещо по настройките снимам преди и след). Въпроса ми е следният ...Настроих котела да работи по времеви зони и стаен термостат.Но не виждам възможност настройките за различните дни от седмицата да са различни.Явно аз не правя нещо както трябваroomtermostat.jpg
Здравей!
Имаш четири програми които можеш да да настроиш по различен начин P1,P2,P3 и P4.
Която ти е оцветена в червено тя работи! Иначе за всеки ден различна програма мисля,че няма. Примерно от понеделник до петък Р1,събота неделя Р2 и така нататък. Моята версия е 2.08,на по новите може и да е по различно,колегите с по нови версии да кажат.
Препечатвам част от ръководството на 34 страница
"Задаване на програми за стайни температура за произволен ден и час.
Задаване на икономична (Е) или комфортна (С) температура за произволен
ден и час. Може да зададете до 4 програми.
Натиснете Т1, Т2, Т3 или Т4, за да изберете програма. Името на избраната
програма ще се оцвети в червен цвят.
Посредством плъзгача изберете час (на 30 минутни интервали). Натиснете С
или Е, за да зададете комфортна (оранжев цвят) или икономична (син цвят)
температура.
Задайте комфортната или икономичната температура според необходимостта.
Дните, през които е активна програмата са маркирани в червен цвят.
На фигурата комфортната температура е зададена в SA (събота) и SU
(неделя) между 7 и 21 часа. Икономичната температура е зададена за
останалите дни и часове. Използвайте програма Т2, за да зададете
температура през работните дни."
На по старата версия е с Т1,2,3,4
yanush - специалист
нед яну 27, 2019 9:26 amgazgenerator написа:
съб яну 26, 2019 7:06 pmyanush написа:
За пръв път пиша в тази тема ... закупих този контролер с помощ на колега от този форум.Горелката я закупих от Шумен с контролер NEGROS -за него мога да кажа че не е "юзерфрендли".С помоща на колегата Валтер и на още един колега,който живее на 20 км.от мен по телефоа и Вайбър оправихме настройките.Горелката я монтирах на котел БОШ 32 кв.Вече ми е ясно какво и защо се случва(далеч съм от мисълта че съм някакъв гуру все още ако променя нещо по настройките снимам преди и след). Въпроса ми е следният ...Настроих котела да работи по времеви зони и стаен термостат.Но не виждам възможност настройките за различните дни от седмицата да са различни.Явно аз не правя нещо както трябваroomtermostat.jpg
Здравей!
Имаш четири програми които можеш да да настроиш по различен начин P1,P2,P3 и P4.
Която ти е оцветена в червено тя работи! Иначе за всеки ден различна програма мисля,че няма. Примерно от понеделник до петък Р1,събота неделя Р2 и така нататък. Моята версия е 2.08,на по новите може и да е по различно,колегите с по нови версии да кажат.
Препечатвам част от ръководството на 34 страница
"Задаване на програми за стайни температура за произволен ден и час.
Задаване на икономична (Е) или комфортна (С) температура за произволен
ден и час. Може да зададете до 4 програми.
Натиснете Т1, Т2, Т3 или Т4, за да изберете програма. Името на избраната
програма ще се оцвети в червен цвят.
Посредством плъзгача изберете час (на 30 минутни интервали). Натиснете С
или Е, за да зададете комфортна (оранжев цвят) или икономична (син цвят)
температура.
Задайте комфортната или икономичната температура според необходимостта.
Дните, през които е активна програмата са маркирани в червен цвят.
На фигурата комфортната температура е зададена в SA (събота) и SU
(неделя) между 7 и 21 часа. Икономичната температура е зададена за
останалите дни и часове. Използвайте програма Т2, за да зададете
температура през работните дни."
На по старата версия е с Т1,2,3,4
Благодаря
transportna - специалист
И при по новите версии настройката на таймера е по същия начин.
И аз съм го направил Р1 от понеделник до петък /5.30 - 8.00 и 15.30-21.30 работи на норм. температура през останалото време сваля температурата с 8 градуса/, Р2 събота и неделя /5.30 - 22.00 работи на норм. температура през останалото време сваля температурата с 8 градуса/.
Интересно ми е ако настроя Р3 да бъде само вторник и сряда но с различни параметри от Р1 какво ще се получи. Логиката е програмите да се изпълняват последователно според номера си т.е. Р1 след това Р2, Р3 и Р4. Но знае ли човек, какво точно ще каже контролера, ако има дублиране на времеви зони. Не ми е оставало време за проба, макар че ситуацията не е нормална.
gazgenerator - специалист
пон яну 28, 2019 9:37 amtransportna написа:
И аз съм го направил Р1 от понеделник до петък /5.30 - 8.00 и 15.30-21.30 работи на норм. температура през останалото време сваля температурата с 8 градуса/, Р2 събота и неделя /5.30 - 22.00 работи на норм. температура през останалото време сваля температурата с 8 градуса
А когато почива,примерно от 8,00 до 15,30ч стреми ли се да поддържа зададената температура на котела или минава в режим поддръжка?
Ползвах по часови зони миналата година и ми се губи тоя момент. :? Сега съм с корекция по външна температура
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 60

Тема "Контролер SKZP-02 настройка и съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: