• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
hbachev - помощник
Здравейте и предварително се извинявам за темата, но ми предстой избор, а нищо не разбрам
апартаментът е изток/запад около 130м2
1ви етаж в тухлена сграда, отвън е слагана изолация 7см стиропор на източното изложение, а на запад е 5см.
пода е с 5см фибран, а в момента се слага гипсокартон с 5см каменна вата навсякъде, дограмата е алуминиева слагана преди 10г.
Бих искал съвет за размери на радиаторите по колко ребра да са в стайте и какъв котел би бил подходящ като мощност и марка.
газта ще се използва както за отопление така и за готвене и топла вода

Прикачен файл

apt1.jpg
hbachev написа:
Здравейте и предварително се извинявам за темата, но ми предстой избор, а нищо не разбрам
апартаментът е изток/запад около 130м2
1ви етаж в тухлена сграда, отвън е слагана изолация 7см стиропор на източното изложение, а на запад е 5см.
пода е с 5см фибран, а в момента се слага гипсокартон с 5см каменна вата навсякъде, дограмата е алуминиева слагана преди 10г.
Бих искал съвет за размери на радиаторите по колко ребра да са в стайте и какъв котел би бил подходящ като мощност и марка.
газта ще се използва както за отопление така и за готвене и топла вода
Тук можеш да сметнеш радиаторите, като въвеждаш температурите и натиснеш пресметни.
Глидер е горе-долу 10см. панелен.

https://www.korado.bg/produkti/radik/radik-klasik.html

Това е твоят котел

viewtopic.php?f=10&t=56321
hbachev - помощник
а има ли вариант за двуконтурен котел без използването на бойлер
idealist - специалист
Прочети за предимствата и недостатъците на едните и другите и ще си отговориш на въпроса. Писано е много.
Christo - майстор
И аз съм на мнение, че трябва да се попрочетe. Децата живеят в апартамент, купен с направено парно и са с двуконтурен котел. Трябва да се измисли място за бойлера и да се разкърти почти цялото жилище за да се смени мястото на котела. С една дума основен ремонт и смяна на адреса поне за половин година. Двуконтурният котел е по-компактен и вероятно е по-евтин, от колкото едноконтурен + бойлер със серпентина. Това са му плюсовете. Всичко друго, според мен, са само минуси. Понеже работи като проточен, за да се окъпе човек, му трябват 24KW мощност. Това обаче за един апартамент, при това изолиран с 10-12см изолация е сигурно два пъти, ако не и повече от нужното за отопление. Тоест, котелът зимата ще се мъчи на 30-50% от номиналната си мощност и ще прахосва газ. Ако двама души решат да се къпят в двете бани едновременно, няма да стига топлата вода. Лятно време, когато не работи парното, мием чиния, или просто си измиваме ръцете, пускаме "топлата" вода, котелът "разбира" това, изпада в режим ПАЛЕНЕ, което си е процедура, изискваща време, след което топлата вода трябва да пристигне до мивката. Междувременно или сме си измили ръцете със студена вода, или сме изразходили 10 пъти повече вода от нужното, чакайки да пристигне топлата вода. Спираме топлата вода и котелът също спира. След две минути ние или друг от семейството решава да ползва "топлата вода". Същият филм почва от начало. Да не говорим какво става с разхода на газ в този режим цък-цък. Гледам, че има котли с вградено бойлерче 40-60л. Това е някакъв междинен вариант, който може да се обсъди. Малко са по-големи от традиционните двуконтурни и са и по-скъпи. Нямам впечатление как работят и дали са надеждни. Не съм профи, само честно мнение :проба:
hbachev - помощник
Пролетта са прекарани тръбите за парното и колектора, оставили са изводи за двуконтурен на висман, но ме притеснява ако се сложи висман витоденс 100w ,че като се използват и двете бани няма да стига топлата вода и за 2те, другото решение ми преложиха висман витоденс 111w който има 46л водосъдържател, но с разлика от 1700лв между двата, има ли друго решение #-o
hbachev написа:
Пролетта са прекарани тръбите за парното и колектора, оставили са изводи за двуконтурен на висман, но ме притеснява ако се сложи висман витоденс 100w ,че като се използват и двете бани няма да стига топлата вода и за 2те, другото решение ми преложиха висман витоденс 111w който има 46л водосъдържател, но с разлика от 1700лв между двата, има ли друго решение #-o
Двата котела са с еднаква мощност. Ако 35 киловата няма да са достатъчни за две бани, то и тези 46 литра също няма да оправят положението- малък буфер, който да посрещне нуждата от топла вода, в началото и да оптимизира работата на котела при честа консумация.
Според мен, трябва да се мисли в друга посока.
Тези 130 кв.м. с топлоизолация, нямат нужда от толкова мощен и скъп котел.
hbachev написа:
Някакви идей :|
viewtopic.php?f=10&t=56321
Освен това, понякога е в промоция и много приятна пакетна цена за котел, контролер, бойлер и димоотвод.
idealist - специалист
hbachev написа:
Пролетта са прекарани тръбите за парното и колектора, оставили са изводи за двуконтурен на висман, но ме притеснява ако се сложи висман витоденс 100w ,че като се използват и двете бани няма да стига топлата вода и за 2те, другото решение ми преложиха висман витоденс 111w който има 46л водосъдържател, но с разлика от 1700лв между двата, има ли друго решение #-o
Moжеш да избереш едноконтурен котел с обемен бойлер със серпентина. Тръбите за серпентината нямат нищо общо с отоплителния кръг.
  • 1
  • 2

Тема "помощ за избор на газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: