Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k0st4din - специалист
andy_forresite написа:
Обратното е - натягането намалява дебита. Грешка.
Извинявай, не го разбирам, дали има по-просто обяснение? :rolleyes:
andy_forresite - майстор
Така гледам и аз от една бира. Слаб коловоз на въздържател.
Без капачка и без термоглава е едно и също - отворен докрай радиаторен вентил.
Завивайки капачката притискаш стенжерчето на вентила и потока вода през този радиатор намалява.
Коригирах мнението си отпреди малко ма предната страница.
Rumen72 - специалист
[quote="andy_forresite"]Така гледам и аз от една бира. Слаб коловоз на въздържател.
Без капачка и без термоглава е едно и също - отворен докрай радиаторен вентил.
Завивайки капачката притискаш стенжерчето на вентила и потока вода през този радиатор намалява.
Коригирах мнението си отпреди малко ма предната страница.


И не само през този ами през всичките, щот са на вързани на синджир ---+--- намястото на плюса кран и дебита преди него и след него е колкото минава през крана!!!!
Rumen72 - специалист
Rumen72 написа:
andy_forresite написа:
Така гледам и аз от една бира. Слаб коловоз на въздържател.
Без капачка и без термоглава е едно и също - отворен докрай радиаторен вентил.
Завивайки капачката притискаш стенжерчето на вентила и потока вода през този радиатор намалява.
Коригирах мнението си отпреди малко ма предната страница.


И не само през този ами през всичките, щот са на вързани на синджир ---+--- намястото на плюса кран и дебита преди него и след него е колкото минава през крана!!!!
Ай сега да ти го кажа по простичко - представи си чешмата у вас - като отвориш термоглавите на 5 се едно си отворил крана на батерията до края - шурти гореща вода колкот може да мине през тръбата и топлато стига да стопли всички радиатори - като затвориш едната глава на 2/НЯМА ЗНАЧЕНИЕ КОЯ/ - спираш крана почти на затворено - водата едвам цъцри - да ама едвам цъцри през всичките радятори шот крана спира дебита/потока/ на водата и минава само толкова вода колкото пуска кранът - няма значение колко е гореща - не може да стопли всички радиатори щото няма дебит и през първите радятори минава толова вода колкото може да мине през почти затворената термоглава!
Имай предвид че и се охлажда докато цъцри през всичките радятори , че да се върне обратно до камината! Те затуй - която и глава да е затворена - тя определя целият дебит/поток / вода през цялата система пък топлото и се отдава още през първито преминаване през първият радиатор!


-----Радиатор -------Радиатор--------Радиатор------Радиатор------ синджир - дебита се определя от най тясното сечение през което минава флуида
50г--------------- 45гр ------------40-гр --------------45 гр-----


при ограничаване на дебита затваряме /стискане / на тръбата
50 гр.------------30гр.--------------25гр-------------25 ------------


а дано си фанал идеята!
gnt69 - майстор
Аз до колкото разбрах водата за 2,3,4 и 5, радиатор минава през първи. Ако е така да ги хванеш тия твоите майстори и да им счупиш ръчичките. За какъй чеп са ти ги монтирали тия термо глави, че и два пъти са ти сменяли крановете. :partyman:
k0st4din написа:
Здравейте на всички,
........
Имам 4 радиатора.(може и да е грешно, но на времето така се направи инсталацията, че тръгва от камината, след което минава последователно през всеки един радиатор и кръга се затваря отново в камината).
...
на 2-3 или 5, работи/тят само включените на максимално.

...ако винтила на който и да е от 4-те радиатора е между 1-4 - радиатора не работи, на 4ри е леко топъл, на 5 няма пипане на радиатора - много е/са горещ/и.

Бъдете живи и здрави
Поздрави
Първото и второто изречение си противоречат.
Правилно изпълнена еднотръбна система ще работи почти по същия начин като двутръбната, но тия дето знаят да я сметнат предпочитат по простичките неща и с право.
4, на пустата термоглава, отговаря на ок. 24 градуса.
Щом на 4 е леко топъл, то значи си е изпълнил задачата. На 3 и надолу ко да прай таз глава, освен да са скатава.
В стаите колко градуса е?
preslav - майстор
k0st4din написа:
Имам 4 радиатора.(може и да е грешно, но на времето така се направи инсталацията, че тръгва от камината, след което минава последователно през всеки един радиатор и кръга се затваря отново в камината).
Миналата година взехме новата камина, смених всички радиатори с чисто нови алуминиеви на глидери с чисто нови кранове за тях.
Дойдоха майсторите и свързаха всичко.

Когато винтилите на радиаторите са отворени на 5 - това е максималното, навсякъде пече та се не трае :) както казват хората.
Но реша ли да намаля някой от радиаторите например на 3 или 2, т.е да топли по-малко, всичко умира в този момент. Радиатора просто спира да грее. Всякакви проби за които съм се сетил съм пробвал, но няма значение колко са на 2-3 или 5, работи/тят само включените на максимално.

Смениха ги крановете, тези дни се пусна камината и започнах отново с този проблем ако винтила на който и да е от 4-те радиатора е между 1-4 - радиатора не работи, на 4ри е леко топъл, на 5 няма пипане на радиатора - много е/са горещ/и.

Поздрави
Според мен или ти не обясняваш точно или отговорилите не те четат внимателно.
Нека уточним няколко неща: Първо - как беше със старите радиатори и камина, тогава имаше ли глави или кранове за регулировка, съществуваше ли такъв проблем? Второ - уточни още веднъж, ако намалиш който и да е радиатор само той ли изстива или всичките 4 радиатора? Трето - какво за теб означава последователно навързване на радиаторите, предполагам тръбите са закопани някъде и снимките няма да помогнат, но една скица на системата ще свърши по-добра работа, ако не можеш сам помоли някой от майсторите ти да я драсне на един лист.
Допускам нищо да и няма на системата ти, просто времето е топло. Изчакай застудяването, намали на 3 радиатора в спалнята, остави го да изстине, а после отвори прозореца и изчакай да падне температурата в стаята, примерно след час провери дали радиаторът е почнал да грее.
Г-н Трифонов ти подсказа, но ти нещо се засегна и не обърна внимание на подсказката - не гледай дали радиаторите ти "пекат", а постави термометри в някоя отдалечена точка на стаята и следи температурата. Съвсем примерно - купи си 4 термометъра (мисля, че са по лев-два), свери показанията им като ги оставиш един до друг в една от стаите, после разстави термометрите (пак примерно на срещуположната стена на радиаторите, на еднакво разстояние от пода, нивото на очите). От тук нататък си води записки, каква настройка на главата си задал и каква температура се поддържа в стаята - намаляй главите като се абстрахираш от това дали радиаторът е топъл, важно е температурата в помещението да те удовлетворява, а не дали радиаторът грее, камината гасне, помпата върти и т.н.
П.П. Трифонов ме е преварил - сън не го лови да ти подсказва, че вероятно нямаш проблем.
Добро утро, Пресли! Беши са загубил някъде, а аз съм на бачкане, та ко да прая...
шоп - майстор
@k0st4din, докато не нарисувате една схема на свързването само ще гадаем. Вие ще получавате противоречива информация и проблема ще си остане.

За Вас последователно може да е едно свързване, но може и да е еднотръбно, както колегата Трифонов написа.
Rumen72 - специалист
Според писанията му ,няма ги тръбите под радиаторите на схемата, а кажи ми как работи еднотръбна система, без байпас на радиаторите?

Прикачен файл

Screenshot_2017-11-18-07-45-15.jpeg

Тема "Проблемно спиране на топлене на радиаторите при намалени винтили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: