Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k0st4din - специалист
Здравейте на всички,
бих желал да се обърна за помощ от ваша страна.
Проблема е следният.
Чисто нова пелетна камина с вградена водна риза.
Водосъдържателя е в банята и е свързан към камината.
Имам 4 радиатора.(може и да е грешно, но на времето така се направи инсталацията, че тръгва от камината, след което минава последователно през всеки един радиатор и кръга се затваря отново в камината).
Миналата година взехме новата камина, смених всички радиатори с чисто нови алуминиеви на глидери с чисто нови кранове за тях.
Дойдоха майсторите и свързаха всичко.
Проблема: Всичко работи както трябва и съм много доволен, но имам проблем, който не мога да разбера откъде идва.
Когато винтилите на радиаторите са отворени на 5 - това е максималното, навсякъде пече та се не трае :) както казват хората.
Но реша ли да намаля някой от радиаторите например на 3 или 2, т.е да топли по-малко, всичко умира в този момент. Радиатора просто спира да грее. Всякакви проби за които съм се сетил съм пробвал, но няма значение колко са на 2-3 или 5, работи/тят само включените на максимално.
Извикахме майсторите отново и решиха, че са били сбъркали крановте - - Не били за тези радиатори, ще докарали други, които били специално за тях (това за мен са глупости, но не разбирам, та може и истина да е), става въпрос за най-обикновени глидери.
Смениха ги крановете, тези дни се пусна камината и започнах отново с този проблем ако винтила на който и да е от 4-те радиатора е между 1-4 - радиатора не работи, на 4ри е леко топъл, на 5 няма пипане на радиатора - много е/са горещ/и.
По техни думи, ако ме попитате камината е била компютърно настроена да работи както трябва - Да носеха компютър и нещо си настройваха, но аз продължавам да имам проблем при всичко сменено.
Ще съм ви благодарен ако някой има някак идея или решение.
Бъдете живи и здрави
Поздрави
idealist - специалист
Качи няколко снимки:
На камината, но от към гърба, да се видят помпа, тръби и т.н.
На радиатори да се видят кранове и тръби.
А в стаите търпи ли са от жега?
gnt69 - майстор
Такава е идеята на термоглавите. Ако в стаята е 22 градуса и си завъртял главата на 2 няма да топли. Дай модел на термоглавите и кажи каква температура търсиш.
Бе вторачил са е да си опипва радиаторите, ма даже да ни му доди на акъла, барем ши муй топлу.
k0st4din - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Бе вторачил са е да си опипва радиаторите, ма даже да ни му доди на акъла, барем ши муй топлу.
Добре де г-н Трифонов, ако е шега ще го разбера, но ако не е, то тогава как да го разбирам на 5 работят, та палят, в диапазона между 1-4 няма никой, охлаждат се и си остават студени, все едно нещо запушва, блокира, затапва - не знам как да го кажа и няма в дадената или дадените стаи топли радиатори?
Трифон П.Трифонов написа:
А в стаите търпи ли са от жега?
Търпи се от жега. Е ако температурите не са минусови навън и понеже работи само на 5 е доста топло вътре. Ако са минусови е около 22-24 градуса, което е доста добре.
gnt69 написа:
Такава е идеята на термоглавите. Ако в стаята е 22 градуса и си завъртял главата на 2 няма да топли. Дай модел на термоглавите и кажи каква температура търсиш.
А нормално ли е да започват да стават студени, все едно не е пусната камината, т.е да доуточним малко нещата - и сега да я пусна, ако са между 1-4 няма загряване на радиаторите, трябва да са на 5 за да сгреят!?
idealist написа:
Качи няколко снимки:
На камината, но от към гърба, да се видят помпа, тръби и т.н.
На радиатори да се видят кранове и тръби.
Ще го направя и ще покажа всичко което желаете.
Rumen72 - специалист
Ами радяторите ти са навързани един след друг , на синджир дет са вика, като затвори една термоглава или притвори, ко ства - ограничава дебита през цялата система, туй става , кът шибарен кран през тръбата!
andy_forresite - майстор
Има значение какви са радиаторните вентили и термоглавите. Едни си пасват, други не. В случая проблемът е, както ти казва Румен, в последователното свързване. Трябва да се захранят поотделно. Системата ти в момента не може да работи правилно. За да пуска топло след първия радиатор му завърти главата на 5. На втория сложи 4.5, на третия 4 и последния пак на 5. Но ще е каквото стане.
По-добрия вариант е да развиеш главите от вентилите и на тяхно място да навиеш пластмасовите капачки. Опитай да настроиш дебита с тях. Първия и последния почти с навити докрай капачки.
k0st4din - специалист
Напълно съм съгласен с вас.
Аз съм много бос в тази сфера. Не се обиждам, каквото и да ми кажете.
Мисля го може би за мен по най-елементарния начин.
Само да вметна: ако ги сменя с пластмасови и първият и последният са с почти докрай натегнати, това пак ли ще означава, че - образно казано - всички ще греят еднакво?
Казано честно мислех си да се направи такова за всеки радиатор отделно, но по ред причини, преди това се направи основен ремонт, ламинати, шпакловки, боядисване, плочки всичко това в целият апартамент. И като се сетих, че трябва да разбивам стени, дупки и т.ннн, се отказах.
И още нещо, ако проблема е в термоглавите, си го представям така, обяснено от вас: Ако до първият достигнал радиатор температурата е достигнала до градуси Х, защо другите продължават да се донагряват.
И най-фрапантното - 4 радиатора - 1ят е на 2, 2ят на 3, 3ят на 5, 4ят на 3 - така всички са студени и не се загряват, само 3ят - защото е на 5?
Аз това не си обяснявам.
Идеята ми беше във всяка стая на колкото искам на толкова да работи в една на 4тири, в друга 2, в трета на пет и т.н, то е станало пълно мазало. :?
andy_forresite - майстор
Обратното е - натягането намалява дебита. Грешка.
Не знам как се получава с третия и спрели първи и втори, освен да си с двутръбна схема на свързване, а не последователно.
На колко градуса отговарят числата, на колко са завъртяни сега по радиатори и колко градуса е в помещенията? Gnt69 ти обясни как работят главите. На 2 може да 18 гр, а може и да е 16. Кажи марката на вентилите и главите.
Последна промяна от andy_forresite на пет ное 17, 2017 10:40 pm, променено общо 1 път.

Тема "Проблемно спиране на топлене на радиаторите при намалени винтили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: